Konu: Fazilet
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.10.14, 10:25   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Fazilet

FAZİLET

Sözlükler fazilet deyimini aşağıdaki kelimeler ile tarif ediyor;
“Meziyet, hüner, marifet, avantaj, özellik, ayrıcalık, zariflik, zarafet, yiğitlik, cömertlik, üstün niteliklerde fazlalık ve ilerilik, ihsan, lütuf, ayırmak, nimet, himmet, erdem, bakiye ziyade, beyinde başlayıp beyinde biten ahlak ve namus, üstünlük ustalık mükemmeliyet.!”

Yukarıda ifade edilen kelimelerin tek tek sözlük anlamlarına bakıldığında, karşınıza dev bir nitelik ve nicelik tarifinin tek kelimede izahı çıkıyor ki, bunun adına “fazilet” deniyor. Bu kadar eşsiz, ve çok anlamlı bir kelime ile ifade edilen bir değer yargısı bütünü acaba Atatürk ilkelerinden hangisine yaraşırdı? Pek tabidir ki; “Cumhuriyet”

Peki, Cumhuriyeti fazilet kelimesi ile tanımlayan kimdir? Elbette Atatürk. Ve “Cumhuriyet fazilettir diyor.” 14 Ekim 1925, Atatürk tarafından İzmir Kız Öğretmen lisesi ziyaret ediliyor.. Ve orada diyor ki; Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz diyor.. Bunu demekle Cumhuriyetin korunması yanında yükseltilmesi görevini de vermiş oluyor.

Şimdi gelelim günümüze. Cumhuriyeti birinci derecede korumak ve kollamakla görevli olan kurum tarumar edilmiş en üst düzeyden 300 kadar komutanı zindanlara tıkılmıştır. Korumak ve kollamakla görevli olan kurumun en üst komutanı Cumhuriyet yıkıcıları karşısında topuk selamını da az görmüş olacak ki, belden eğilme referanslar ile selama durmaktadır. 12 yıldır Cumhuriyet yıkıcıları, Yeni Osmanlıcılık hayalleri ile yanıp tutuşmakta, Cumhuriyetin ilkesi ve kazanımları ne kadar değer varsa tarumar edilmekte. Türkiye Cumhuriyeti devletinin rumuzu olan “T.C”, devlet kurumları tabelalarından silinmektedir. Üniter yapı, milleti ve vatanı ile bölünmez bütün olarak tarif edilen milli birlik tartışılır, federatif olgular konuşulur hale gelmiştir. Ülke her tarafından kan akan alev topuna dönmüş, etrafımızda ve çevremizde yaşanan büyük Ortadoğu projeleri, idarecilerin devlet idare etmekteki cehalet ve basiretsizlikleri Türkiye’yi ve Cumhuriyetini, kaygı verici bir bataklığın içine sürüklemektedir.

Bu anlayış ve oluşumlarla, negatif ve Cumhuriyet karşıtı tutum ve düşmanlıkların kol gezdiği bir ortamda, yarın 29 Ekim 2014 Cumhuriyetin 91. ci kuruluş yıldönümü kutlanacaktır.

Şom ağızlılık yapmamış olayım ama, belki Cumhuriyetin 92.ci yıl dönümü de yapılmayacaktır. Yeni Osmanlıcılar, yeni Türkiye söylemcileri 2015 muhtemelen Nisan ayında yapılacak seçimlerde alacakları oy çokluğu ile, yeni Anayasa yazılımı, etraftaki ve çevredeki ülkeler ile savaş taktikleri iç işlerine karışma daha bir önemle yeni Osmancılık Türkiye üzerinde hâkim kılınmaya çalışılacak ve belkide Cumhuriyetinin sonunu getirmiş olacaklar. Şu anda Akp’nin Cumhurbaşkanı olan kişinin unvanı ise artık sultanmı, kralmı, padişahmı olur şimdiden bir şey diyemiyoruz.

Karamsarlığım had safhada, yaşananlar ve görünenler şahsen bana umut vermiyor, ümit ederim ki yanılmış olayım. Bu duygu ve düşünceler ve birazda buruk olarak büyük Türk milletinin Cumhuriyet bayramını kutluyorum.

Sürç-i lisan ettik ise affola!

28.10.2014
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.