Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.11.14, 19:01   #50
Mislina
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,987
Ettiği Teşekkür: 4165
Aldığı Teşekkür: 9734
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İlk Amerikalılar - Kızılderililer

Kızılderili Sembolleri


Buhar Kulübesi


Buhar Kulübesi: Buhar kulübesi Kuzey Amerika yerlileri tarafından kullanılan törensel buhar banyosunun gerçekleştirildiği küçük yapıdır. Çeşitli stillerde buhar kulübeleri vardır. Kubbeli olanları kadar, Kızılderili çadırları (tipi) gibi olanları hatta yerde açılmış basit bir çukur şeklinde olanları da bulunur. Kulübe dışında yakılan ateşte kızdırılan taşlar kulübenin ortasındaki bir deliğe yerleştirilerek kulübede yüksek sıcaklık sağlanır. Kızılderililer bu mekanı dua ve şükür amaçlı bir arınma ayini amacı ile kullanır. Buhar kulübeleri, esasında günümüzün saunaları ile oldukça benzerlik göstermektedir. ancak amaç olarak tamamen batıl inançlara dayalıdır.

Kızılderili ritüel ve gelenekleri bölgeden bölgeye, kabileden kabileye değişmekle birlikte ritüellerde genellikle dualar, davul çalma ve ruhlar dünyasına armağanlar sunma gibi unsurları içerir.

Buhar kulübesi ile ilgili tüm kabilelerde geçerli olan temel unsurlar vardır:

Oryantasyon: Genelde göl kenarına kurulan kulübeler, gölün ruhuyla temas amacıyla bu mekana kurulur. Kapı genellikle ateşe dönüktür ve ateş ile kulübe arasındaki ikiliği gösterir. Bu ikilik çoğu Kızılderili geleneğinde erkek-kadın veya yer-gök ikiliklerinin temsilidir.

İnşa: Kulübe çoğunluklaçok sessiz bir ortamda inşa edilse de bazı kabilelerde inşa sırasında davullar çalınır. Kulübenin inşasında kullanılan malzemelere ve çevreye son derce saygılı davranılır. (Bazı geleneklerde oruç tutulur.)

Giysi: Geleneksel kulübelerde uygulamaya katılanlar basit bir giysi veya havluya sarınır.

Sunular: Bitkiler dua sırasında şükran göstergesi olarak sunulur. Barış çubuğu veya mısır koçanı çubuğunda tütün tüttürülebilir, sıcak taşlara veya ateşe su serpilir. Kişi kulübeye girmeden önce ruhlar dünyasından destek almak için kendini arındırır.

Destek: Çoğu kabilenin geleneğinde bir veya iki kişi (köpek askerler) töreni korumak ve uygulayıcıya yardımcı olmak amacı ile buhar kulübesinin dışında bekler.
  • Kartal
Kartal Kızılderili kültüründe sıkça rastlanan bir unsurdur.Genellikle filmlerde gördüğümüz Kızılderililerin saçlarına taktıkları kartal tüyü, aslında bir süs olmaktan öte, Kızılderililerin inancının bir simgesidir. Kızılderililer, kartalın diğer kuşlardan daha yüksek uçabildiğini ve güneşe dimdik bakabildiklerini söylerler. Buna göre de kartallar; Yaratıcının en yakınına gidebilen kuş olduğunu düşündüklerinden kartallar aracılığı ile mesajlarını Yaratıcıya ulaştırdıklarını inanırlar. Yaratıcı ile insanlar arasında bir ulak olduğuna inanılan bu kuşlar, Kızılderili inanışlarında kutsaldır.


  • Şükran Günü
1620'lerde Avrupa'dan yerleşim için ilk kez May Flower gemisiyle ABD’ye gelen Pilgrimler ilk geldiklerinde aylarca süren yolculuklarından dolayı yorgun, hasta ve açtırlar. Kızılderililer onları karşılar ve yiyecek verir, hindi avlamasını, mısır ekmesini öğretirler. Bu olaydan üç sene sonra İngiliz Vali William Bradford Kızılderililer onuruna büyük bir yemek daveti verir ve Kızılderililere bir çeşit teşekkürlerini sunar.

O günden sonra bu yemek geleneği devam etmiş ve 1863’de Başkan Abraham Lincoln bu yemeğin "Şükran Günü" olarak bayramlaşması önerir. Her nekadar bu teklif Kongre’de 1941 yılında onaylansa da her yılın kasım ayının son perşembesi Şükran Günü olarak ulusal bayram ilan edilir.

Kaynak: Kızılderili Tarihi - Emre Öztürk (Sf: 83 - 84 - 85)

__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.