Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.11.14, 12:49   #1
RuzgarC
Üye

RuzgarC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2014
Yaş: 26
Konular: 70
Mesajlar: 90
Ettiği Teşekkür: 22
Aldığı Teşekkür: 213
Rep Derecesi : RuzgarC Karimasını arttırmak için doğru yerdeRuzgarC Karimasını arttırmak için doğru yerdeRuzgarC Karimasını arttırmak için doğru yerdeRuzgarC Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Cok Dertli
RuzgarC - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Karlofça Antlaşması ve Önemi

Osmanlı Devleti ile Kutsal Birlik (Avusturya, Venedik, Polonya ve Rusya) arasındaki çatışmaları (1683-1699) sona erdiren barış anlaşması. Bu anlaşmayla Erdel (Transilvanya) ve Macaristan'ın büyük bölümü Osmanlıların elinden çıkarak Avusturyalılara geçti. Böylece Orta Avrupa'nın doğusunda Osmanlı nüfuzu belirgin şekilde zayıfladı.

İkinci Mustafa 1697 yazının sonlarında kuzeye doğru büyük bir sefer düzenledi. Fakat 11 Eylül'de Zenta çarpışmasında Savoie Prensi Eugene'in önünde büyük bir bozguna uğradı. İkinci Mustafa, daha önce de Avusturyalılar karşısında yenilgiye uğramıştı. Öte yandan Rusların tehdidi devam ediyor, savaş dışında olan İngiltere ve Hollanda da Osmanlı Devleti'ne diplomatik baskı uyguluyordu. Bu koşullarda İkinci Mustafa, görüşme masasına oturmaya razı oldu. 1698 yılında Belgrad yakınlarındaki Karlofça'da başlayan görüşmeler tam 72 gün boyunca sürdü. Bununla, Osmanlılar ilk kez tarafsız devletlerin aracılığını, Avrupa ülkeleriyle görüşmeyi ve yenilgiyi kabul ediyordu.

26 Ocak 1699 tarihinde Osmanlı Devleti; Polonya, Avusturya ve Venedik'le barış anlaşmaları imzaladı. Anlaşmayla Mureşul (Maroş), Tisa (The-iss) ve Tuna Irmakları'yla çevrelenen Temeşvar'daki Banat dışında kalan bütün Macaristan, Hırvatistan, Erdel ve Slovenya toprakları Avusturyalılara veriliyordu. Bu anlaşma 25 yıl geçerliliğini sürdürdü. Venedikliler ise 1715 yılında, Osmanlı Devleti'nin geri alacağı Mora Yarımadası (Pelopon-nesos) ve Cattaro (Kotor) limanıyla birlikte Dalmaçya'nın büyük kısmını ele geçirdiler. Polonya, Moldovya'da fethettiği toprakları bıraktı. Ancak buna karşılık olarak Podolya'yı ve Dinyeper Irmağı'nın batısında bulunan ve 1672 yılında Osmanlı Devleti'nin eline geçen bazı Ukrayna topraklarını elde etti. Osmanlılarla Ruslar Karlofça'da yalnızca 2 yıllık bir ateşkes üzerinde anlaştılar. Ancak 14 Temmuz 1700 tarihinde imzalanan İstanbul Anlaşması'yla Azak Ruslara verildi ve Çar'ın İstanbul'da devamlı olarak bir diplomatik heyet bulundurmasına izin verildi. Azak 1711 yılında Osmanlıların eline geçtiyse de 1783'te yeniden Rusya topraklarına katıldı.


Alıntı
__________________
Yalnızlık ;
Yüzlerce insan arasından geçip
kimseye yüreğinin
değmemesidir .Rüzgar Ç.
RuzgarC isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla