Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.11.14, 22:53   #6
Mislina
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,987
Ettiği Teşekkür: 4165
Aldığı Teşekkür: 9734
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Namık Kemal | (1840 - 1888)

“Ölürsem görmeden millette ümmid ettiğim feyzi.
Yazılsın seng-i kabrimde vatan mahzun ben mahzun”


Namık Kemal


(Biz esir-i derd-i aşkız, başka bir sevdayız.)“…Salonda derin bir sessizlik oldu. Sonra birkaç cılız alkış duyuldu. Derken bu alkışlar hızla yükseldi. Salondaki yüzlerce insan hep bir ağızdan bağırmaya başladı. “Yaşasın hürriyet!”, “Yaşasın vatan!” diye haykırıyorlardı. Dışarıya çıktılar. Sesleri duyan ve fener ışıklarını gören mahalle halkı da sokağa çıkıp bu kalabalığın arasına karıştı. Böylece 1 Nisan 1873 Salı gününün o yağmurlu gecesinde yüzlerce insan semtin sokaklarını doldurdu. Kalabalık, tiyatro binasından iyice uzak yerlere taştı. Bali Paşa yokuşu bile coşkulu insanlarla doldu. Oyunun yazarını alkışladılar ve “Yaşa Kemal!” diye bağırdılar.

Asesler, zaptiyeler, karakullukçular Gedikpaşa semtini bastı. Göstericiler kovalandı. Yakalananlar da hırpalanarak yakın güvenlik merkezlerine götürüldü. Genellikle tepkisiz Osmanlı toplumunda o gece böyle bir patlamaya neden olan kişi, olaylar karşısında ürktü.

…Sürgün edildiği açıklandı. Hiç yargılanmadan hakkında verilmiş bulunan bu sürgün kararı, önce onu çok korkuttu. Sonra ansızın tuhaf bir düşünceye kapıldı. Kendisini bu kadar çok seven halk, onu mutlaka kurtarırdı. Sadece dört perdelik bir oyunu seyretmekle böyle ayaklanan, padişaha ve kolluk kuvvetlerine karşı gelen halk, canı pahasına da olsa onu kurtarır ve Kıbrıs’ta zindana atılmasına izin vermezdi. O gece çok rahat uyudu. Sürgüne yollanacağı tarih yaklaştıkça halkın ya da onun baskısıyla padişahın kendisini kurtaracağına olan inancı iyice arttı.

Bir hafta sonra askerler arasında Karaköy limanına geldiğinde bu duygular içindeydi. Kendisini Kıbrıs’a götürecek olan Mısr ismindeki iyice eskimiş posta vapuruna küçümseyerek baktı. Sonra da gelip kendisini kurtaracaklarına kesin olarak inandığı halkı beklemeye koyuldu. Halk gelmedi. Askerler onu ite kaka gemiye götürdü. Halk gelmedi. Gemi demir aldı, düdük öttürdü ve hareket etti. Halk gelmedi. İşte o zaman çöktü….. O gece küçücük kamarada düşündü durdu. Acaba halka fazla mı güvenmişti. Acaba halka asla güvenmeyen padişah haklı mıydı?”

Lemi Özgen


***

Bir çığlık nasıl mısralara sığdırılır?

Tüm Ustaları saygıyla anıyorum (Yüreğine sağlık yavrum)
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti