Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.11.14, 10:10   #1
Cansuyu
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1857
Mesajlar: 7,734
Ettiği Teşekkür: 20106
Aldığı Teşekkür: 34600
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Başbakan ve Aleviler | Tokmak

Başbakan Davutoğlu, Filipin-ler’den Türkiye’ye dönerken uçakta yaptığı sohbette, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Alevilik konusundaki eleştirilerine sert karşılık vermiş ve “Ben bütün bu yaşanılanlardan sonra Alevilerin nasıl CHP’li olabildiklerine şaşırmışımdır!” demiş.

Şaşırmakta haklıdır! Çünkü bu konudaki tarihi bilgileri hayli zayıf!

1514 yılında Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in, İran Safevi Devleti hükümdarı Şah İsmail’e karşı kazandığı Çaldıran Savaşı’ndan sonra Anadolu’da Alevi katliamı yaşanmıştı.

Osmanlılar, Alevileri hep hakir gördü, ezdi. Alevilerin mağduriyeti, imparatorluğun 1922 yılında çöküşüne kadar, 408 yıl devam etti.

Alevi topluluğu ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sonra, Atatürk’ün kurduğu CHP döneminde rahat bir nefes almış, eşit vatandaşlık haklarına kavuşmuştu.

Aleviler akıllı insanlardır. Batı’ya yakın, uygar bir topluluktur. Ülke çıkarlarını, seçim dönemlerinde verilen üç-beş kilo nohuta, iki-üç kilo kuru fasulyeye veya birkaç ton kömüre satmazlar!

Başbakan’ın “anlamadığı” işte budur.

Eğer toplumumuzun ortalama düzeyi Aleviler seviyesinde olsaydı, bu ülkenin sırtı yere gelmez, AKP gibi dini siyasete alet eden bir parti, milyon sene geçse iktidara gelemezdi!


Sözcü
__________________
“Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle..Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti