Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.11.14, 14:03   #2
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9461
Mesajlar: 32,341
Ettiği Teşekkür: 107168
Aldığı Teşekkür: 166202
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Plumeria veya Frangipani Ağacı | Yetiştirilmesi | Bakımı
 • Toprak:
En önemli şey suyu çok iyi süzdürür nitelikte olmasıdır. Bahçenizin gerçek toprağına dikecekseniz 1 metre derinliğinde ve genişliğinde toprağı kazıp boşaltın, dere kumu ve ponza taşı karıştırarak süzelkliğini iyice arttırın, bununla çukuru doldurun sonra plumeryanızı dikin. Saksıda yetiştiriyorsanız poşetlerde satılan özel toprakları 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırsanız iyi olur. • Saksı:
Plumerialar aşırı sıcak havaya uyumlu oldukarı gibi kökleri de serinde kalması gerekmez yani toprak saksı gerekmiyor, plastik saksılar kullanabilirsiniz.
 • Sulama:
Toprak hafif nemli kalsa bile sulamak riskli. Ancak hava çok sıcaksa ve yapraklar kızgın güneşe maruz kalıyorsa toprağın kupkuru olmasına yakın, neredeyse tamamen kurumuş gibi olunca sulayın. Gerekirse her gün sulanabilir. Diğer zamanlarda toprak kupkuru olmadıkça sulamamalısınız. Sıcak zamanlarda sulama fazlaca bol su ile yapılmalı. Serin zamanlarda köklere biraz olsun su ulaşması yeterli ve daha iyi. Sulama suyunun direkt musluk suyu olmasında hiçbir sakınca yok.


 • Susuzluğa çok dayanıklıdır ama…
Plumeria susuzluğa o kadar dayanıklıdır ki mesela diyelim bahçede yetiştiriyorsunuz ve kışın don tehlikesi kesin. Topraktan sökün, serin bir odada veya bodrumda öylece saklayın, ilkbaharda tekrar bahçeye dikin. birkaç ay susuz kalsa dalları da kökleri de hiçbir zarar görmez. Ama, kışın soğuk hava sıfırın biraz altına düştüğü yerlerde bahçede veya saksıda yetiştiriyorsanız kışın tamamen susuz kalması sonucu soğuk havaya hiçbir direnci kalmaz, soğuktan yanar ölür.
 • Besin:
Gelişim zamanında her iki veya üç sulamada bir defa hafif dozajda bitki besini verilmesi iyi olur. Ayrıca yapraklara çok düşük dozajda bitki besini karıştırılmış su sabah erken saatlerde fısfıslanmalı. Yazları aşırı sıcak geçen yerlerde yaz başında bir iki defa potasyum oranı yüksek bitki besini vermelisiniz. Bu nişastalı dokuların daha iyi gelişmesini, bitkiyi aşırı sıcaktan ve soğuktan korumasını sağlar. İzmir, Aydın, Muğla civarlarında eğer bahçede yetiştiriyorsanız sonbahar başında yine bir iki defa potasyum oranı yüksek bitki besini verin. Antalya’da ve Mersin’de kıyı kesimlerinde kışın plumeryalar için tehlike yok. Daha iyi çiçeklenmesi için yaz boyunca çiçek amaçlı bitki besini kullanılmalı.
 • Dinlenme dönemine girmesi:
Eğer yaz sıcaklarında uzun süre toprağı kupkuru kalırsa gelişimini durdurabilir zira anavatanında dinlenme dönemi genelde kurak ve aşırı sıcak mevsimdedir. Yazın sulamaya dikkat edin. Aşırısı da iyi değil. Kışın zaten soğuktan gelişemez, birçok çeşitleri yapraklarını döker. Kışın eğer yeri hiç dondurucu soğuk görmüyorsa ilkbaharın sıcak günlerine kadar hiç sulamasanız da olur. Hafif don olayları oluyorsa kışın tamamıyla susuz kalması iyi değil; arada sırada, toprak kupkuru olduktan beş on gün sonra az su ile sulamalısınız.
 • Kışın soğuktan zarar görürse:
Soğuktan zarar gören yapraklara dokunulmamalı çünkü bitkiyi korurlar: Yapraklardaki zarar çok fazlaysa yaprak sapına birkaç santim mesafeden yapraklar kesilmeli. Geri kalan kısım zamanla kendiliğinden dökülür. Dal uçlarında zarar varsa, zararın ulaşmadığı yerden çok keskin bir bıçakla kesilir, kesik yerden çıkan sütün fazlası giderilip üstüne kuru sülfür tozu sürülür.

 • Budamak:
Her zaman yapılabilir. Fazla uzadığını düşündüğünüzde, yanlış yönlere uzadığını düşündüğünüzde çekinmeden budayın. Daha fazla dallanır, bu da daha fazla çiçeklenmesi demektir. Budadığınız dalları atmayın, bir gazete kâğıdına sarıp kuru bir yerde saklayın. Aylarca durabilir ölmezler. Gerektiğinde aşağıdaki gibi yeni plümeryalar üretebilirsiniz veya isteyenlere verebilirsiniz.
 • Çelikle çoğaltılması:
En az 30 cm uzunlukta bir dalı keserek alın, çok havadar bir yerde bir hafta veya daha fazla bekleterek bir hayli kurumasını sağlayın. 20 cm genişliğinde ve derin bir saksı seçin çünkü iyice yapraklanıp iyice kökleninceye kadar bu saksıda kalacak. Toprak olarak hazırlayacağınız iyi süzdüren karışımı saksıya doldurun, sulayın, bir iki gün bekleyin. Toprak ıslak değil nemli olmalıdır yoksa çürümeye yol açar. Sonra, toprağın ıslatıcılığı azalınca dalı dikin. 8 cm’den derin olmayacak. Dik durması devrilmemesi için dalın yanlarına taş parçaları koyabilirsiniz. İstanbul şartlarında hazirandan önce bu işe girişilmemelidir çünkü geceleri 18’den, gündüzleri 24’den aşağı düşmeyen sıcaklık gerekir. Daha sıcak daha iyidir, filizlenme ve köklenme daha çabuk gerçekleşir. • Toprağa diktikten sonra hiç sulamayacaksınız:
Fakat eğer hava fazla sıcaksa ve toprak felaket derecede kupkuru olursa sulayın. Filizlense bile böyle devam etmelisiniz çünkü henüz köklenmemiştir. Filizlenip 3 – 4 yaprak çıkarması ve bunların en az 5 cm uzaması köklenmenin başladığını gösterir. Bu aşamadan başlayarak haftada bir “hafifçe” sulamaya bir ay devam edin. Hava ne kadar sıcak olursa o kadar fazla sulayabilirsiniz.
 • Tohumla çoğaltılması:
(Plumiera’lar fazlaca melezleştirildikleri için ekeceğiniz tohumlar ana bitkinin özelliklerini taşımaz. Aynı özellikleri korumak istiyorsanız çelikle çoğaltacaksınız.)
Tohumla çoğaltılması çok kolaydır. Sadece taze olmaları gerekiyor, aylarca saklamaya gelmez bozulurlar. Tohumlar topraksız çimlendirme karışımına ekilmeli. Bu işi ya yazın en sıcak günlerinde yapmalısınız ya da alttan ısındırmalı kasalar kullanacaksınız. Tohumları 1 cm kadar derine gömün, bastırılıp sıkıştırın, yavaşça sulayın. Çok kısa bir sürede çimlenirler. Az sulamalı. Çimlendikten sonra, iki esas yaprak çıkarınca küçük saksılara alın. Hızla büyür. Çiçeklenme olgunluğuna gelebilmeleri iki veya üç yılı alır.
 • Zararlıları:
Örümcek bitler en sık görülen zararlısıdır. Bunlardan kurtulmak yaprakların altına üstüne ve dallara kuvvetle su püskürtmekle mümkündür. Çok fazla sayıda bitkileriniz örümcek bitlerle kaplanmışsa ilaç kullanacaksınız ama bir iki bitki için hiç gerek yok, temizlik yeter çünkü örümcek bitler yaprakların içine işlemiyor, sadece yaprakların altında besleniyorlar zamanla yapraklar bozulup kuruyor. Su sıkmakla bu mini örümcekleri kolayca giderebilirsiniz.
Bitkilere her gün su püskürtmeli, yaprak altları ihmal edilmemeli. Bitkinin çevresinde toz barındıran yerleri ıslatmalı yıkamalı.. Böylece örümcek bit zararlılarından kurtulursunuz veya sayılarını kolaylıkla en aza indirebilirsiniz az sayıda olurlarsa zararları da önemsiz olur.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.