Konu: Uyuşturucu
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.11.14, 04:11   #3
adivar22
Yeni Üye
adivar22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2014
Yaş: 33
Konular: 0
Mesajlar: 1
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 3
Rep Derecesi : adivar22 kendisini henüz tanıyamadık
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Uyuşturucu

Yakın bir arkadaşımın uluslarası bir projesinden küçük bir alıntı yapıyorum umarım konuyla ilgili yararı olur

* * *

Öncelikle ne kadar hassas ve önemli bir konu üzerinde araştırmalar ve yazılar üzerinde çalışmakta olduğumu belirtmek ister ve 'Uyuşturucunu bireyler üzerindeki etkisi' adlı araştırmamım ; bireyler üzerindeki olumlu , olumsuz , psikolojik , ruhsal, şizofronik ve paranormafik etkiler yaratabilceğinden dolayı görsel ve yazılı bulguların sizler için ne kadar önem arz ettiğini belirtir ve projedeki her bulguda hassas dikkatli olmanızı rica ederim.

  • Bağımlılık Dönemi ve Kurtulduktan Sonraki Hayat
Ulusal ve uluslarası yapılan çeşitli anketlerde uyuşturucunun çeşitleri ve kullanım yaşı bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilceği kanısına varıldığına saptanmıştır.

Ülkelerin ve bölgelerin demografik koşulları, refah seviyesi, hayat koşulları, gelir düzeyi vb şartlar bağımlılığın hangi düzeyde ve ne derecede olduğunu belirlemede etkili olan koşullar arasında yer almaktadır. Bireylerin bağımlılık yaşı genel olarak uluslarası düzeylerde farklılık göstersede bağımlılığın yarattığı tepkiler çok yüsek oranda benzerlik göstermektedir. Bağımlıların kullandığı maddelerin verdiği septonomik tpkiler farklı olması bireylerde gösterdiği tepkiler ile doğru orantılı olmaktadır.


Psikolojik olarak bir çok yönden etkilenen bağımlı grubunu farklı gruplara ayırmak kısa sürede mümkün olmayabilir. Bağımlılık ve psikolojik rastlantı evrelerini zamana yayabilmek, etkinin ve bağımlılığın ruhani zararlarını ve yararlarını tespit etmek bireyin maddenin dozu ile ilgili bir durum olabileceği gibi maddeyi ne yönde psikolojik baskı altında kullandığı en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Bireyin uyuşturucuya başvurma sebepleri arasında; antipatik depresyon, maddi sıkıntılar, yaşadığı hayata itibar etmeme, manevi eksiklik, merak etme hiss, kişinin kendine olan özgüvenini yitirmesi, arkadaş çevresinden dışlanma temel olumsuz etkenler arasında yer almaktadır.

Bağımılının ilk evredeki nedenleri ise; maddeyi kullanırken duyduğu mutluluk ve haz hissi, hiç bir şey hatırlamama, maddeyi bir arkadaş olarak görme ve benzeri etkenler bağımlı açısından tamamen olumlu nedenler arasında yer almaktadır.

Birey madde kullanımına başlayan ilk evresinde madden aldığı ilk olumlu tepkiler maddeye devam etmesine neden olucaktır. Bu birinci ve ilk evrede her ne kadar bağımlı gibi gözükmesede 'Benbağımlı değilim' şeklinde düşünsede ilk aldığı olumlu tepkiler çok yüksek oranda bağımlılığın ikinci evresine geçiş yapmasına neden olucaktır. Bağımlılığın ikince evresinde birey maddenin dozunu % 50 oranında arttırarak kullandığı maddeyi yaşamış olduğu hayatın artık bir parçası olarak görmesine neden olucaktır.

İkinci evrede birey yavaş yavaş uyuşturucunun zararlarını görmeye başlayacak fakat bunları farkedemediği için arkadaşı olarak gördüğü maddeyi üçüncü evreye geçerken artık bir sevgilisi gibi dahada dozunu arttırarak yaşamış olduğu hayatın tamamen temel ihtiyacı olarak kullanmaya devam edicektir. Bağımlı artık üçüncü evrede ilk kullanmaya başladığı ilk evredeki aldığı olumlu tepkiler (Almış olduğu haz, Mutluluk , vb) yok denilecek kadar az durumda olucaktır. Ücüncü evrede bağımlı kulandığı maddeden almış olduğu olumlu tepkilerin yerine olumsuz etkiye bıraktığını farketmeye başlayacaktır.

Bağımlımaddeye başladığı günden itibaren kullandığı uyuşturucu maddenin kana karışmasından dolayı ve bağımlılığın üçüncü evrede çok yüksek olmasından maddeyi kullanmaya devam edicektir. Birey üçüncü evrenin sonuna yaklaşırken ruhsal , psikolojik ve sağlık açısından kalıcı ve geçici hasarları hissetmeye başlayacaktır. Üçüncü evderede artık madde kişiyi bir hapis gibi kontrol altına alıcaktır .Bireyin üçüncü evrede bağımlılıktan kurtulması tek başına çok zor görülsede imkansız değildir.Birey için asıl önemli olan tedavi sürecinden sonraki dönem olucaktır, bu yüzden birey uzman kişiler ve madde bağımlılıkları tedavi kuruluşları tarafından tedavi olması birey için daha sağlıklı olucaktır.

Birey tedavi sürecinin sonunda bağımlılıktan kurtulmuş olsa bile kullandığı maddeye göre tamamen kurtulduğu ve tekrarlanmamsı söz konusu değildir Bağımlılık döneminden sonraki yaşam döneminde ömrünün sonuna kadar bazı dönemlerinde madde isteği devam edecektir. Bu dönemlerde ise kişinin tamamen uyuşturucuya karşı kendini tutabilmesi ile ilgili olucaktır. Bu istek 50 yaşına kadar sürebilmektedir. Bağımlı tedavi süresinin sonunda kısa ve uzun süreli hasarlarla karşılabilir.

Bunlar: Unutkanlık, sinirlilik, özgüven eksikliği, kendini bulamama, kişinin içine kapanması, pişmalık intihara eğilim kısa süreli hasarlar olarak tanımlayabiliriz. Uzun süreli hasarlar olarak okuduğunu anlamama, beyin hücrelerinin ölmesi, yaşadığı o dönemi unutamama, tekrar kullanmaya yeltenme akciger ve karaciğer rahatsızlıkları şeklinde tanımlayabiliriz.

Kaynakça: Syf 08; Uyuşturucunun bireyler üzerindeki etkisi' İngiltere TGO Emre Dirlik Balıkesir University
__________________
adivar22 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz adivar22'in Mesajına Teşekkür Etti.