Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.12.14, 14:59   #21
ZeZe
Alea İacta Est

ZeZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 219
Ettiği Teşekkür: 11284
Aldığı Teşekkür: 9993
Rep Derecesi : ZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bedelli Askerlik Kararı Sosyal Medyayı İkiye Böldü

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
@ZeZe

Vicdani ret hakkında söylediklerin..

Eğer militarist bir devlet anlayışını savunuyorsan söylediklerine itiraz etmem yada karşı bir sav sunmam..

Ama eğer laik ve demokratik devlet anlayışını savunuyorsan söylediğine itiraz ediyorum. Vicdani ret gayet olması gerekir.

Beyin göçünün yaşanmasının tek sebebi zorunlu askerliktir. Ben eğer hayatımı bir bilim insanı olma yolunda harcasam ve bu ülkede doğmuş olsam kesinlikle ama kesinlikle askerlikten kurtulmanın yollarına bakardım.
@SerseriGezgin bahsettiğin durumlar özel durumlar, bu konuda haklısın ama herkes için geçerli bir durum olmaması gerekli. Vicdani red koşulları olmalı. Erdoğan'ın oğlu da komşumun oğlu da aynı koşullar altında değerlendirilmeli.

Sanatçı, bilim adamı, sprocu gibi özel meslek sahipleri vicdani red hakkını kullanmalı, diğer vatandaş için böyle bir durum kabul edilemez. Bu noktaya gelirse kimse askere gitmez ve ordu çöker. Para ile gidilirse kutsallığı kalmaz, iş ticarete döner ve parama bakarım deyip kişiselleşir yapılan görev.

Askerlik bambaşka bir olgudur. Şahsi çıkarlar düşünülmemeli bu konuda, eğer şu durumdan şikayet edilip vatanın bütünlüğüne önem veriliyorsa.
Benim en yakın kardeşlerimden biri felsefe öğretmeni ve komunizm savunucusu kendisi şuan asker. Kısa dönem yapıyor, "bu görevdir yapılacak ülke bütünlüğünde mantıksal olgusu sorgulanınca, zaten gereksiz görüp konuyu düşünemiyorsun" demişti. Ben bu açıdan bakmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK

Benim dinim adalet, hak, vicdan.
Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.
Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun.
Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye
sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa,
kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık
ZeZe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti.