Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.12.14, 16:39   #24
ZeZe
Alea İacta Est

ZeZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 219
Ettiği Teşekkür: 11284
Aldığı Teşekkür: 9993
Rep Derecesi : ZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bedelli Askerlik Kararı Sosyal Medyayı İkiye Böldü

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
@ZeZe

Askerliği bir meslek gibi görenler gayet profesyonel asker olabilir. Bu yüzdende zorunlu askerlik durumu ortadan kalkar. Nasıl subaylar paralı askerse erlerde paralı asker olsun.

Vicdani ret durumu oluşması için bir koşul olması söz konusu bile olmaz. Çünkü adı üstüne vicdani bir durum. Başka bir insanı öldürme eğitimi almamak, birilerinin emrine girip öldür emrine uymamak vicdani bir meseledir. Verdiğin Komunist arkadaş örneği tamamen düşüncesel bir durum, komunistler devletçi düzene daha yakın oldukları için zorunlu askerliğe karşı olmazlar tam tersi savunurlar.

Madem paralı olması kutsallığı kaldırıyor ki burda hem fikiriz @ZeZe o zaman şu an TSK nezdinde mesleğini yapan subay,astsubay,general ve paşaların "fıtratı" gereği şehit olma hakları hiçbir zaman yoktur (ki evet bana göre hiçbiride şehit olamaz..) çünkü ölmek o mesleğin fıtratında var.. Onlarda paralı asker^^

Vatan olgusunu devlet çok kez kullanır bu yüzden yanlış savlardasınız. Devletin kılıf olarak kullandığı "vatan" kıyafetini üzerine giyince çabuk kanıyorsunuz.. Devlet kuvvetlerdir. Vatan ise insanların toprağıdır. Kurtuluş savaşı dediğimiz bir direniş bu topraklarda var olduğunda kimse asker değildi. Kimsede askere gitmemişti. Var olan devlet "isyan" ve "direniş"i yapanları idam ediyordu. İnsanlar o savaşa isteyerek gitti zorlanarak gitmedi.. Gönüllülük esastı.

Sırf şu tarihsel durumdan anlaşılıyor..

Bu yüzden bugünkü duruma bakarak vatanın bölünmez (?) bütünlüğünü zorunlu askerliğe bağlamanızda absurt bir durumdur. Eğer ortada vatani bir tehlike söz konusu olursa benim gibi ordu muhalifi olan bir insan bile vatanını savunur bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

---

@Mislina

Saydığın ülkelerdeki teknoloji ve bilimin yeterli derecede ilerlemiş olduğundan söz etmemiz mümkün değil. Bununla beraber kesinlikle demokratik bir yönetime arzu duymuyorlar. İran şeriatvari bir ülkeyken Rusya'da tam bir diktatorluk söz konusu..

ve hayır teknolojisi gelişmiş İsrail'inde onlardan kalır yanı yok. Kuzey Kore'de aynı.. Afrikaya hiç girmiyorum..

Alıntı yaptığın cümlemde anlatmak istediğim; Tek dünya devleti arzusu var insanlarda artık. Bunda sanal dünyanın etkisi çok fazla. Artık insanlar "devletçil" politika ve düşüncelerin yavaş yavaş çürüdüğünü görmekteler, savunan kesim ise daha "ılımlı" bir politikayla devletçil sistemleri ayakta tutmaya çalışıyorlar. Bugün çıkan Bedelli Askerliğin bir "ılımlı" politikanın ürünü olduğunu herkes biliyor.
PKK gibi bir olgu var iken bu ülkede vatanın bölünmez bütünlüğünü algılayamamanız absürt geldi bana. Neyse Doğuda PKK asker varken bunları yapıyorsa ve sorun teşkil etmiyorsa, şehre inerler bizde camlarımızdan izlerdik. Daha fazla açıklamaya gerek yok zaten ( :

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK

Benim dinim adalet, hak, vicdan.
Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.
Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun.
Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye
sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa,
kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık
ZeZe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti.