Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.12.14, 13:03   #2
Dilaver
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,645
Ettiği Teşekkür: 18091
Aldığı Teşekkür: 20364
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Hatay Arkeoloji Müzesi


Mozaik Koleksiyonu Hakkında


Hatay Arkeoloji Müzesi mozaikleri kronolojik olarak M.S 2. yüzyıldan M.S. 6. yüzyıla kadar uzanan dört yüz yıllık dönemde üretilmiştir. Tema çeşitliliği açısından çok zengin olan bu mozaiklerde mitolojik konular, çeşitli inanç ve günlük hayat unsurlarının tasvirlerinin yanı sıra geometrik ve bitkisel süslemeler işlenmiştir. Mozaiklerin tamamı taban mozaiğidir ve dekoratif amaç ön planda bulunmaktadır. Antakya ve çevresinde bulunan mozaikler hem boyutları itibariyle, hem de konu ve yapım tekniği çeşitliliği nedeniyle dünya üzerinde haklı bir üne sahiptir.İphigenia Mozaiği:
Bir tiyatro sahnesi içerisinde Kral Agamemnon, eşi ve kızı İphigenia ile birlikte gösterilmektedir. Mozaikte sergilenen bu tiyatronun konusu Troya Savaşları ile ilgilidir ve İphigenia'nın kurban edilme sahnesini işlemektedir.

Huzur (Amerimnia) Mozaiği:
Beyaz ve krem zemine işlenmiş, çevresi geometrik bordürlerle süslenmiş olan Huzur Mozaiğinde; Amerimnia figürü bulunmaktadır. Oturu pozisyonda sergilenen figür, tek omuzlu bir şal (himation) giymiştir ve elinde bir nesne tutmaktadır.
Okeanos Tethys Mozaiği: Mozaiğin dış bordürü farbala motifi ile yapılmıştır. Mozaikte düz bir çerçeve içinde, Okeanos ve Tethys işlenmiş olup, çevresine balıklar, yunuslar ve Eros figürleri yerleştirilmiştir. (İlginçtir bu mozaiğin benzeri Gaziantep Arkeoloji Müzesinde mevcuttur, (buradan bakabilirsiniz)Bahtiyar Kambur Mozaiği:
Beyaz zemine işlenmiştir. Çevresi ince siyah bant ile sınırlandırılmıştır. Elinde ucu çatallı bir nesne tutan figür çıplak işlenmiştir. Üst tarafta KAICY yazmaktadır.

Mevsimler Mozaiği:
Dokuz panelden oluşan bu mozaiğin köşelerinde mevsimler, orta panolarda ise mitolojik sahneler yer almaktadır. Mitolojik sahnelerde; Bellerophon- Stheneboia, Paris-Helena, Hippolytos- Phedra, Meleagros-Atalanta ve Iason- Medeia-Assyrtos figürlerinin tasvirleri bulunmaktadır.
Balıklar ve Ördekler Mozaiği:
Panolara bölünmüştür. Panolara ördekler, balıklar ve bitkiler yerleştirilmiştir. Nilüfer çiçeği motifi dikkat çekmektedir. Panoların çevresi geometrik dekorasyola sınırlandırılmıştır.


Geometrik Mozaik:
Beyaz zemin üzerine işlenen bu mozaikte birbirine bağlı daireler ve ortalarında çiçek desenleri kullanılmıştır. Boşluklarda ise kare geometrik desenler yer alır. Dış bordürü geometrik desenlerle sınırlandırılmıştır.

Eros ve Psykhe Mozaiği:
Merkezde doğa tasviri içinde bir ağacın altında Eros uyumakta ve elinde yay olan Psykhe ağaçtaki ok sadağına uzanmaktadır. Merkezi pano ince bir bant ve saç örgüsü motifle sınırlandırılmıştır. Sağ ve solda geometrik desenli panolar bulunmaktadır.


Kuşlar ve Çiçekler Mozaiği:
Üç panodan oluşmaktadır. Sağ ve soldaki panolarda kuşlar ve bitkiler resmedilmiştir. Ortadaki pano tahrip olmuş olup, resmin ancak parçaları görülmektedir.


Resimler:
hatayarkeolojimuzesi.gov.tr
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.