Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.12.14, 15:25   #52
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 982
Ettiği Teşekkür: 45973
Aldığı Teşekkür: 39539
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Bunları Biliyor muydunuz?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Subutay Mesajı göster
Sayın @Aristo inanın bana tartışmaya girecek olsaydım sizin yorumunuzdan öncekileri alıntılar ve yazardım.

Ben kimsenin düşüncelerini bu konu dahilinde eleştirmiyorum ve/veya onaylamıyorum.

Tek eleştirim aşağıdaki sizin yazınızdan yapılan alıntıdaki cümleyedir.

Bu ters önermeyi düzeltince şu anlamı çıkarıyorum lütfen yanlışsam siz düzeltin,

"Zaten aklı başında bir insan Kuran' ı okudukça ve anladıkça dinden soğuyacaktır."

Yada,

"Bir insan Kuran' ı okudukça ve anladıkça dinden soğumuyor ise aklı başında değildir."

Evet ben bu noktaya çok ciddi takıldım. Ve alındım. Bu hangi dine mensup yada mensup olmayan için söylenseydi gene eleştirirdim.

Bir konuyu tartışabilirsiniz, karşınızda ki insan veya konunun muhattabı olan topluluklar hakkında genelleme de yapabilirsiniz. Ama bu size insanları aşağılama veya küçültme yetkisi vermez. Aslında kimseye hiç bir sıfatla bu yetki verilmez.

Ve bende sözümü tekrarlıyorum kötü söz sadece sahibine aittir.

İyi forumlar dilerim.
Peki şayet ''genel bilgi sahibi insanlar Kuran' ı okuyup anladıkça dinden soğurlar'' yazmış olsam? Yine karşı çıkar mıydınız?

Ben ülkemizdeki insanların yüzde 80' inin Kuran' ı okumamış olduğunu ve bunların önemli bir bölümünün de bilmedikleri halde din adına ahkam kestiklerini anlatmaya çalışıyorum.

Aklını kullanabilen insanların da, dinlerini öğrencikçe ondan soğuyacaklarını iddia ediyorum. Bu benim görüşümdür ve siz bunlara ''kötü söz''de deseniz bu sözler bana aittir. Varsın dediğiniz gibi ''kötü söz'' ise, bana ait olsun.

Siz de sanırım Kuran' ı okumadınız ve çevrenizden Kuran diye aslında Kuran' ın Türk gelenekleriyle ''beslenerek'' büyüdünüz. Türkiye' de özellikle laik kesimler arasında İslam adına ve Kuran adına anlatılanların çoğu onun arap kalıplarından çıkarılıp, Türk kültürüyle yoğrulmuş halidir. ''Anadolu İslamı''' dır yani... Bizm anladığımız Kuran aslında mevcut Kuran' dan farklıdır. Bizim kültürümüzde kölelik ve cariyelik yoktur. Bizim törelerimizde kadın erkek ile eşittir. Bizim geleneklerimizde çok eşlilik, ganimetçilik, savaşta kız çocuklarının bile esir alınması ve ganimet sayılması ve hatta bu kılzarın da içinde bulunduğu ganimetin 1/5' in de Peygamber hakkı olması; ganimetin müslümanlara ''Allah' ın ödülü'' olarak sunulması yoktur...

Yazacak çok şey var... Ancak Anadolu İslamı; din konuşurken bunlardan bahsetmez... Bunları dine dahil bile görmez. Bunları İslam ve Kuran' ın dışında suçlar olarak görür... Ancak bunların hepsi Kuran' da fazlasıyla var...

Bizim kültürümüz, törelerimiz ve geleneklerimiz Kuran' da vacip görülen ve gösterilenlerden çok farklıdır. İşte tam da bu yüzden insanlar Kuran' ı okudukça ve anladıkça doğal olarak soğurlar. Ben bunda kızacak, alınacak hiç bir şey göremiyorum.

Bu topik altında yazdıklarımın hepsini yanyana getirin. Hala alınıyorsanız ve bunları ''kötü söz'' olarak algılıyorsanız o zaman ben bu sözlerimin kötü olmasından da gocunmam.

Size de iyi forumlar.