Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.12.14, 12:02   #12
ZeZe
Alea İacta Est

ZeZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 219
Ettiği Teşekkür: 11284
Aldığı Teşekkür: 9993
Rep Derecesi : ZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kuran Dersi 6 Saate çıkarılıyor ; İnsan Hakları Dersi Kalkıyor.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Subutay Mesajı göster

Önemli olan insanların ve toplumların kendi manevi dünyaları veya var olan manevi dünyayı koruyarak topluma ve düzene ayak uydurmasıdır. Eğer dinler olamasaydı bu daha farklı bir şekilde eminim ki yapılabilirdi. Çünkü insanın içinde kendinin bile kapatamayacağı büyük boşluklar vardır. Bu boşlukları gerçek üstü duygu ve düşüncelerle kapatmak daha doğrusu kendini kendinden daha büyük bir varlığa sığınıp yaptıklarını veya yapacaklarını onunla paylaşmak aslında üzerinde ki yükü atmak ve hafifletmektir.

Şahsım bu ve benzeri sorgulamaları çok yapmışımdır. Peygamber araba gelmiş, kitap araba gelmiş, petrol araba gelmiş ve ben burada dini mi savunucam ? Hele ki asgari ücretle ? asla yapmam bunu. Hatta imzamda bile incilden ve haşhaşilerden ayrı ayrı alıntılar yapmamın sebebide budur.

Daha öncede dediğim gibi insanın içinde merhamet ve yaşama sevgisi yoksa bu dinlere bakmadan o insana kötülük yaptırabilir.
Dostum şunun ayrımına varalım önce, inanç başka şeydir din olgusu başka.
İman, inanç herkeste vardır. Kimi yaratana inanır, kimi ineğe, kimi evrim teorisine. İnanç olmazsa olmaz.
Fakat din yaptırımdır. Yasalar değişir, tartışılır ama din değişmez, tartışılmaz. Kısır döngüdür, beyinde kaostur.

Dürüstlük ve iyi niyet pagan topluluklarda olduğu gibi din kavramının ortaya çıkışından önce de vardı. peki din kavramı ortada yokken insanların referans noktası neydi? çok basit... "ben insanlara iyi niyetli ve dürüst olursam onlar da bana aynı şekilde yaklaşır" gibi basit bir çıkar ilişkisi içinde kendine yer bulmuştu. pagan topluluklarda ise bu referans doğanın ulvileştirilmesiyle sağlanmıştır, tutup ta "içinde tanrı korkusu olmayan insanın referans noktası olamaz" ya da "öznenin kendini referans noktası olarak alması bu referansın ihtiyaçlara göre değişebileceği anlamına gelir" demek saçmalık olur zira tanrı korkusundan kasıt dini inanç ise eğer, kuran-ı kerim' i referans noktası olarak almak türkçe meallerinin değişkenliği, kitabın kendi içindeki tutarsızlığı ve yorumlarındaki bir çok farklılık o referansın ekseninin bir oraya bir buraya kayması anlamına gelir. dahası, zaten inanmayan bir insansan "1400 yıl önce ekonomik, sosyal ve benzeri çıkarlar sağlamak ve insanlar üzerinde otorite kurmak için yine bir insan elinden çıkmış sayfalar bütününü referans almaktansa, kendine insan hayatının değerini hatırlatan herşeyi referans alır ve insanca yaşama hakkınının tüm insanlığın hakkı olduğuna inanarak ve de en önemlisi empati yeteneğini mümkün olduğunca çok kullanarak dürüst ve iyi niyetli bir insan olabilirsin.

Sen zaten insana saygı duyar ve üyesi olduğun en küçük sosyal topluluktan başlayarak tüm davranışlarını insana verdiğin değeri referans alarak düzenleyerek dürüst ve iyi niyetli birisi olmaya çalışırsan, kimseden korkmana gerek kalmaz. Birazcık empati yapabilmek bunun başlangıcıdır, eğer bir insana yaptığın iyiliği, gösterdiğin dürüstlüğü tanrı korkusu, sevap, öldükten sonra cennete gitmek ve benzeri sebeplerden değil de empati yeteneğini kullanarak ve kendi içinde oluşturduğun ahlaki kurallar çerçevesinde yapıyorsan çok daha erdemli bir insansındır şahsıma göre.

Vicdan sahibi gerçek insandır..

Korkudan beslenen ve korkuyla varolan her şey mide bulandırıcıdır..
Bu ister bir aşk olsun.. istersen Tanrı..
Korku ve tehdit denen iki olgu-duygu, o kadar iğrenç ki.. bir insan eğer korkudan dolayı iyiyse, zaten iyi değildir.. Sadece rol kesiyordur.. Kişiye şah damarından daha yakın olduğu söylenen Tanrı'nın bunu yemesini beklemek de budalalıktır.. Bu yüzden manasız kalıyor korkudan beslenen her şey.. Bu bir vicdan ve hissiyat meselesidir..

Ve bana göre din vicdandır. Kalbin doğru mu? Vicdanın ne diyor? Gerisini dinleme. Doğru ve huzurlu bir insan olmak için bu gerekli. Başka bir şey değil. Eğer ben doğru ve iyi bir insansam ve cennet varsa Tanrı beni neden cennetine almasın? Dini çıkar insanlardan gerçek iyi ve kötüyü görürsün ( :

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK

Benim dinim adalet, hak, vicdan.
Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.
Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun.
Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye
sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa,
kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık
ZeZe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti.