Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.12.14, 13:01   #3
Dilaver
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,645
Ettiği Teşekkür: 18091
Aldığı Teşekkür: 20364
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Hatay Arkeoloji Müzesi


Diğer Eserler Hakkında


Müzede bulunan sikke koleksiyonu sayısı, çeşitliliği ve sikkelerin taşıdıkları nitelikler itibariyle müzenin en değerli ikinci koleksiyonunu oluşturmaktadır. Sikkeler üretildikleri döneme ait siyasi, ekonomik ve gündelik yaşama ait önemli ipuçları içermekte ve bu açıdan araştırmacıların ilgisini çekmektedir.

Müzede öne çıkan bir diğer koleksiyon ise Hititler dönemine ait tarihi eserler oluşturmaktadır.

Hatay Arkeoloji Müzesine ait bu koleksiyonlar kronolojik olarak düzenlenmiş ve Neolitik dönem ile Orta Çağ arasındaki süreci kapsayan sergi salonlarında görülebilmektedir. Müzenin sergilenmeyen eserleri arasında ise Paleolitik dönemden günümüze kadar ulaşan bir süreci kapsayan eserler bulunmaktadır.


Asur Tanrı Figürü: Antakya'da bulunan bu figür bronzdan yapılmıştır. Asur dönemine ait bu figür 35 cm yüksekliğindedir. Figür sağ bacağını bükerek diz çökmüştür ve sol bacağı önde görülmektedir. Eller göğüs hizasında bir nesne tutmaktadır. Asur Tanrı Figürü'nün saçı ve sakalı uzun, paralel çizgilerle süslenmiştir.

Sfenks Kabartması:
Roma Devri'ne ait olup mermerden yapılmıştır. 45 cm çapındadır. Yüksek kabartma şeklinde yapılmış olan Sfenk Kabartması'nda kanatlı ve yarı hayvan şeklinde bir kadın tasvir edilmiştir.Afrodit Heykeli: Roma dönemine ait olan bu heykel bronzdan yapılmış olup, 18, 9 cm yüksekliğindedir. Heykel dikdörtgen formunda bir kaide üzerinde durmaktadır. Başının üstünde bant ve diadem bulunur. Bir eliyle omuzuna dokunmakta, diğer elinde ise bir nesne bulundurmaktadır.


Sikke- Titus: Bu gümüş sikke Roma dönemine aittir. Ön yüzde İmparator Titus'un başı sağa çevrilmiştir. Arka yüzde ayakta, sağ elinde mızrak tutan figür ve yazı yer almaktadır.

Yarım Lim Heykel:
Diyoritten yapılmış bu heykel Hatay-Reyhanlı'da bulunmuştur. M.Ö. 1800 yıllarına aittir. Figür başlık giymektedir ve sakallıdır. Heykel başının gözleri başka bir madde ile doldurulmak için oyuktur. Kalem kaşları ve kemikli bir burnu vardır.
Kaynak: tr.wikipedia.org / hatayarkeolojimuzesi.gov.tr

Resimler: hatayarkeolojimuzesi.gov.tr
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.