Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.12.14, 00:16   #19
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,728
Ettiği Teşekkür: 165944
Aldığı Teşekkür: 181257
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Tarihten Kesitler

Milli Mücadele Günlüğü - 4. Gün (22 Mayıs 1919)
• Alaşehir eşrafından Mustafa adlı bir genç, Kaymakam Bezmi Nusret Bey’e başvurarak gönüllülerden bir müfreze kurmak istediğini bildirdi.

Balıkesir'deki Kuvayı Milliye Öncüleri


•
Albay Bekir Sami Bey; Bandırma’da “dipçik, tüfek ve tokatla “ Yunan bayraklarını indirtti. Bir camide halka seslenerek, “Haydi silah başına. Bugün ne bir hükümet ne bir devlet kalmıştır. Devlet de, hükümet de sizsiniz.“ dedi.

• Aydın’da 57. Tümen Komutanı Şefik Bey, Yunan işgalinin yaklaşması üzerine, halk tarafından yağmalanması için silah kapısını kırdırarak nöbetçisiz bıraktı.

• Mustafa Kemal Paşa, İngilizlerin hükümetin varlığına önem vermeksizin memleket içerisine kuvvetlerini sevk ettiklerine dair Genelkurmay Başkanlığına gönderdiği telgrafta “ … Bir gün, her tarafta oldubittiler karşısında kalınmasının pek ziyade muhtemel olduğunu arz eylerim.“ dedi.

• Divanıharp, Trabzon eski Valisi Azmi Bey’i, Ermenileri göç ettirme ve kırma suçundan, gıyaben idama mahkûm etti.

Mehmet Cemal Azmi Bey
(d. 1868, Arapkir - ö. 17 Nisan 1922, Berlin)


Not: Gıyaben idama Mahkûm edilen Cemal Azmi Bey: I. Dünya Savaşı sırasında olağanüstü sivil ve askeri yetkilerle Trabzon valisi olarak görev yapan Cemal Azmi; savaştan sonra kurulan mahkeme tarafından Trabzon’da Ermeni kırımı yapmaktan suçlu bulunup idama mahkûm edilmiş ve Ermeni komitacıların düzenlediği bir suikast sonucu Berlin'de öldürülmüştür.

• İstanbul’da üçüncü miting. Tıbbiye öğrencilerinin çağrısına uyan 20 bin kişi sürekli yağan yağmur altında Kadıköy’de toplandı. Mitingde Münevver Saime, Hayriye Melek, Halide Edip Hanımlarla Fahrettin Hayri Bey konuştu.• Kuruluş bildirisini önceki gün Hükümet’e veren İngiliz Muhipler Cemiyeti bir bildiri yayımladı ve programını ilan etti.

• Trabzon Muhafazai Hukuk-u Milliye Cemiyeti, İkinci Trabzon Kongresi’ni topladı. Kışkırtılmış azınlıkların hareketlerine ve muhtemel bir işgale silahla karşı konulması, bütün Doğu Anadolu’yu temsil edecek bir kongre toplanması kararlaştırıldı.

•Yunanlılar, İtalyanların boşalttığı Selçuk’u işgal etti.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.