Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.12.14, 14:16   #3
ZeZe
Alea İacta Est

ZeZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 219
Ettiği Teşekkür: 11284
Aldığı Teşekkür: 9993
Rep Derecesi : ZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Orhan Pamuk Röportajı

Hayatımda bir dönem kitaptan soğumama neden olan yazar müsvettesi. Kara Kitap zırvalığını anlayan nasıl anlamış bilemem ama başından sonuna saçmalamış bir yazar. Başı ayrı, sonu ayrı. Nerede ne anlattığı belli olmayan, kurgusunu çözmek için çaba harcatan bir saçmalık.

Beğenmemekte haklıymışım, hani vardır ya bazı insanlardan haz etmezsiniz.
Yaptıkları da pek anlam ifade etmez, beğenemezsiniz. Aynen öyleydi. Herkes övgüyle bahsederken sadece dinler ve içimden 'Bende bir enteresanlık mı var acaba?' diye geçirirdim.
Bu insanlar dengemi bozuyorlar benim.

Bu konuda en güzel yorumu İlber Hoca'm yaptı:

Alıntı:
Kimine göre kalemin efendisiydi... Kimine göre de akıcı bir dile hakim değildi. 301'inci maddeyle ise adliyelerin gündeminden düşmedi! Nobel Edebiyat Ödülü'nü alınca da küresel bir şöhret haline geldi! İşte edebiyat dünyasının "pamuk yazarı" Orhan Pamuk, bu kez de iki ünlü ismin gündemindeydi. Önce ünlü oyuncu Metin Akpınar , bir TV programında Pamuk'u eleştirdi.

'KİMMİŞ YA...'

"Orhan Pamuk kimmiş ya!" dedi. Sonra da "Pamuk'u? Okuyamıyorum... Okunmuyor. Birkaç tane kitabını okumak için direndim. Ama olmuyor. Akmıyor. İstismar sezdim" diyerek ünlü yazarı eleştirdi. Türkiye ünlü güldürü ustasının Pamuk tespitlerini tartışırken bir eleştiri de tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan geldi.

CAMİDE BALKON!

Takvim'e konuşan Ortaylı , şunları söyledi: "Söz konusu kişinin kaleme aldığı bir eserde şu ifade geçiyor; 'İmam ikindi namazı saatinde caminin balkonuna çıkarak ikindi ezanını okudu.' Şimdi bu toplumda yaşayan her insan bilir ki, namazın saati olmaz vakti olur. Camilerde balkon diye bir yer yoktur minarenin şerefesi vardır. Ezanı da imam değil müezzin okur. Bu örnekle de sabittir ki kişiler, içinden çıktıkları toplumu bilmeden bir şeyler yapmaya çalıştıklarında doğru şeyler yapmazlar. Bana göre, Pamuk, Türkçe'yi de İngilizce'yi de bilmiyor.''

SÖZDE DİL!

Orhan Pamuk 'un "jenosit" sözleri de İlber Ortaylı 'nın dikkatinden kaçmadı. Prof. Dr. Ortaylı, "Ermeni olaylarıyla ilgili Genocide (soykırım) yorumu yapanlar 'jenosit'in kelime anlamını bile bilmiyorlar. Ermeni soykırımı söz konusu bile değil" dedi. Yani İlber Hoca, Pamuk 'un kelimelerin anlamlarını bile bilmediğini söyledi.

TOPLUMDAN HABERİ YOK

Prof. Dr. İlber Ortaylı , Pamuk'un yaşadığı toplumdan da haberi olmadığını söyledi. İlber Hoca, "Toplumunun alışkanlık ve kültüründen haberi olmayan bir yazarın, Nobel ödülü almış bile olsa doğru eserler ortaya koymuş olması mümkün değildir'' dedi.

Kaynak

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK

Benim dinim adalet, hak, vicdan.
Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.
Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun.
Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye
sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa,
kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık
ZeZe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla