Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.12.14, 13:44   #6
ZeZe
Alea İacta Est

ZeZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 219
Mesajlar: 2,121
Ettiği Teşekkür: 11284
Aldığı Teşekkür: 9993
Rep Derecesi : ZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Gericilikte Sınır Yok! | Tokmak

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mihri Sultan Mesajı göster
ZeZe Vatandaşlık dersi senelerdir uygulanmıyor yapılamıyor yani ben MEB de öğretmen olduğum için sistemin içindeyim ders görüntüde var ancak anlatılamıyor çünkü Din Kültürü dersinin ders sayısı arttırılıp İnkılap Tarihi dersinin ders sayısından çalındığından ders öğretmenleri bu saati İnkılap yapmak zorunda kalıyorlar.

Dinden de alamıyorlar çünkü meb çok sıkı teftiş ediyor ve pratikte ne ders yapılabiliyor ne de uygulama..

Bu dersin İçeriği aslında 4. ve 5. sınıftan beri verilen hayat bilgisi ve 6. 7 sınıfta sosyal bilgiler başlığı altında veriliyor öğrencilere. 8. sınıfta vatandaşlık çatısı altında öğreneceği bilgileri daha önceki yıllarda öğrenmiş oluyor çocuk yani.

Anayasalar, Sivil toplum kuruluşları, vatandaşlık hak ve ödevleri , temel hak ve özgürlükler hep Sosyal Bilgiler dersinin kazanımları içinde var..

Ben bu anlamda tekrara yönelik , içeriği zenginleştirilemeyen ve hatta hiç uygulanamayan bir dersin kaldırılmasından endişe duymuyorum. Beni esas endişelendiren İnkılap Tarihi dersinin kaldırılacak olması ya da bu dersi kendi kafalarına göre yorumlayıp yeni bir müfredat hazırlamaları..

Yoksa başa dönersem çocuk 8. sınıftaki gösterilen dersi 4.5.6 ve 7 sınıflarda sindire sindire görüyor zaten.
Ben sizi anladım ve en başta da dedim ki o zaman içi doldurulsun, iyileştirilsin ama kaldırılmasın.
Kaldırılmamalı.
Bahsettiğiniz dönemlerde var olan derslerde gördüğünü biraz daha geliştirip, kapsamlaştırılabilir. Ama kaldırılmamalı. Din dersine fazla saat ekleyip bu dersleri kaldırmanın, kısıtlamanın amacı bellidir. Sizin evet yapılsın dediğiniz şey iki ay sonra insanlara baş ağrısı olarak dönüyor. Siz eğitmen gözüyle bakıyorsunuz ben ise değerleri talan edilen, rejimi tehlikede olan vatandaş gözüyle bakıyorum.

Sistemi düzeltmiyor bu insanlar şunun farkına varalım önce. İyi bir eğitim değil amaç. Şu dönemde her türlü uygulamayı gerekliliği açısından düşünmüyorum. Her türlü değişimde altından ne dalavereler dönecek, neler ile bağlantılı ve nereye ket vuruluyor bunları inceliyorum. Pozitif ve pollyannacı yaklaşamıyorum ( :
__________________

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK
Benim dinim adalet, hak, vicdan.
Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.
Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun.
Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye
sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa,
kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık
ZeZe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti.