Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.12.14, 01:42   #3
ZeZe
Alea İacta Est

ZeZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 219
Ettiği Teşekkür: 11284
Aldığı Teşekkür: 9993
Rep Derecesi : ZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mezar Taşı Okumaya Osmanlıca Yetmez | Soner Yalçın

Bende atalarımın mezar taşını okumak istiyorum, Göktürkçe ders istiyorum.

Bir arkadaşımın yazdığı bir yazıyı olduğu gibi alıntılamak istiyorum burada;

Alıntı:
Osmanlıca demişken bizzat isim isim bildiğim bir bilgiyi paylaşayım dedim. Size de ilginç gelecek eminim. Meb geçen sene ne hikmetse Osmanlıca kursu açtı öğretmenlere yönelik..daha ortada Osmanlıca muhabbeti yoktu. Ve birileri sırf ittihad-ı osmani'ye bağlılığından dolayı bu kursa katıldı. Ve ne hikmetse kursu sıkıcı bulduklarından, Osmanlıcanın bir işlerine yaramadığını gördüklerinden, zaman kaybı olduğuna karar verdiklerinden ve okuyacak mezar taşı bulamadıklarından (ki asıl sebep bu arkadaşlar. yoksa tabii ki şakır şakır öğrenirlerdi bu Osmanlı dostu öğretmenlerim) dolayı kursu ekip derslere gitmediler. Sonra kurstan kayıt silmekle uğraştılar. Şimdi sorsan bu arkadaşlar Osmanlıca dersinin gerekliliğini herkesten ateşli savunan eğitimcilerdir eminim..hani bende öğretmenim ya..bir tabloyu aktarayım dedim...öğretmeni bile bu mantalitede..o yüzden Osmanlıca dersi isteyen gençlerin ailelerin hatta dersi getirenlerin bu dersin topluma katkısı gibi konularda zerre fikir sahibi olmadıklarına eminim. Osmanlıca ders talebinin, duygusal/gerçeklerden kopuk olduğu; önemli Osmanlı görevlilerinin mezarlarını dedesinin mezarı sanan budalaca ve vasat açıklamalardan belli...

Ortada bir avuç insan vardır ki Osmanlıcanın dil ve kültür zenginliğinden faydalanıp araştırmalar yapmak istiyordur, tarihçi gazeteci olmak istiyordur. Ya da dindar bir vatandaştır ve ilgi duyduğu için kendisi ve çocuğu öğrensin istiyordur. Bunlar o dersi almak istemekte haklıdır ve saygı duyulacak insanlardır. Toplum denen yavanlık için değil o insanlar için seçmeli Osmanlıca dersini destekliyorum. Zorunlu yapılacaksa yapanın canı cehenneme! Fetullah hoca gibi anlamadığımız laflarla bizi boğup bundan keyif alacak, dindar bir nesil yetiştirdiğini açık açık söyleyen bir muhafaza-kâr kafaya teslim olacak mıyız? Yoo dostum yooo sen bizi hala tanıyamamışsın

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK

Benim dinim adalet, hak, vicdan.
Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.
Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun.
Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye
sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa,
kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık
ZeZe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti