Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.12.14, 08:49   #1
ZeZe
Alea İacta Est

ZeZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 219
Mesajlar: 2,121
Ettiği Teşekkür: 11284
Aldığı Teşekkür: 9993
Rep Derecesi : ZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyor
Ruh Halim: none
Standart Cevizli Tekel HalkındırCevizli Tekel’de tescilli fabrika yapılarının yıkımı, ruhsat veren Kartal Belediyesi önünde protesto edildi. Cevizli Tekel Dayanışması, alanın halka açık park olmasını talep etti


OLGU KUNDAKÇI

Cevizli Tekel Dayanışması, İstanbul Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen doğal sit alanı ve endüstri mirası Cevizli Tekel‘de, tescilli fabrika yapılarının yıkılmasını Kartal Belediyesi önünde protesto etti. Kartal Belediyesi’nin verdiği yıkım ruhsatı ile 5 No’lu Koruma Kurulu’nun yıkım kararlarının iptal edilmesi gerektiğini belirten Cevizli Tekel Dayanışması, üniversite yerleşkesi için tahsis edilen alanın halka açılıp park olarak düzenlenmesini talep etti.

Cevizli Tekel Dayanışması adına basın açıklamasını okuyan Mimarlar Odası Kartal Temsilciliği Başkanı Esin Köymen, “Cevizli Tekel kamusal alanının büyük kısmı tek katılımlı ve adrese teslim bir ihaleyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucu üyesi olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na ait İstanbul Şehir Üniversitesi’ne neredeyse bedelsiz olarak 49 yıllığına tahsis edilmiştir. 2009 yılından beri Cevizli Tekel alanının halkın kullanımına açık park alanı olarak düzenlenmesi için mücadele ediyoruz. Bu süre içinde mücadelemizde ortaklaşarak birçok görüşme yaptığımız Kartal Belediyesi yetkilileri, alan içinde endüstriyel miras olarak tescillenmiş olan ve bizim de ısrarla mevcut halleriyle korunmasını talep ettiğimiz yapıların yıkım ruhsatlarını, Koruma Kurulu kararı doğrultusunda onaylamıştır. Ve birkaç gün önce de bu yapıların yıkımına başlanmıştır. Kartal Belediyesi yetkililerinin anayasal ve kamusal sorumluluklarını göz ardı ederek verdikleri yıkım ruhsatları iptal edilmeli ve alan içindeki yıkım derhal durdurulmalıdır” dedi.

‘KAMPÜS ISRARINDAN VAZGEÇİN'

5 No’lu Koruma Kurulu’nun alanda korunması gereken tescilli yapılara verdiği yıkım kararının 2863 sayılı Koruma Kanunu’na aykırı olduğunu belirten Köymen, aynı zamanda bir bölümü 1. derece arkeolojik sit olan alanda arkeolojik çalışmalarının devam ettirilerek, kazı çalışmalarına engel olan tahsislerin iptal edilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul Şehir Üniversitesi’nin bölgede tek kalmış yeşil alanda üniversite kampüsü yapma ısrarından vazgeçmesi gerektiğini belirten Köymen, “Arkeolojik kazı çalışmaları tamamlanmadan alan içinde herhangi bir planlama ve yıkım işlemi yapılmamalıdır. Cevizli Tekel Kamusal alanı doğal ve arkeolojik sit alanı olma özellikleri korunarak içindeki Tekel’e ait endüstri mirası yapılarla birlikte halka açık park olmalı. Depremi bekleyen İstanbul’da afet anında bölge halkının toplanma alanı olarak düzenlenmelidir” dedi.

Yapılan açıklama sonrası Kartal Meydanı’na yürüyen Dayanışma üyeleri ''Tekel halkındır, halkın kalacak”, “AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

Kaynak
__________________

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK
Benim dinim adalet, hak, vicdan.
Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.
Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun.
Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye
sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa,
kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık
ZeZe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti