Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.12.14, 21:45   #105
Dilaver
Moderator

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 413
Ettiği Teşekkür: 18755
Aldığı Teşekkür: 20034
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Nihal Atsız | Hayatı | Eserleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dilaver Mesajı göster

Forumda bir Hüseyin Nihal Atsız konusu açılır.. Hayatı, ailesi, biyografisi, memuriyet zamanları, 1944 ırkçılık davası ölümü... Bir sayfa tutar bunlar..

Eserleri; romanları, öyküleri, şiirleri bir sayfa tutar..

Şiirlerinden örnekler de bir sayfaya yakın...
........

Sen yazmışsın.. Bakalım ne yazmışsın?

Faşist bir varlık.. Bakın insan demiyorum..

Varlık.. Zehiri yayanlardan. Keşke hiç var olmasaydı.

Edebiyat ile ilgili bir yorum? Yok...

............

Keşke şiirlerini falan da eleştirseydin önce, daha şık olurdu sanki..
.........

Buraya kadar dikkat edelim, Ekin ve Sevda dışında edebi kişiliğe vurgu yapanyok.
.......

Neyse SerseriGezgin, kusura bakma çok uzattım toparlayım..

Şu yazdığın:

Bu konuda sen yada başka bir kişi elbette söz konusu kişinin sanatını şiirlerini felan beğenebilir, sanatı üzerinden fikir alışverişi yapabilir buna ne benim nede başka arkadaşların sözü zaten olmaz.

Demek istediğim.. Bi fırsat vermediniz, verilmedi edebi tarafını dillendirelim.. Konunun açıldığı saate yorumlara, bir yorumun ardından gelen yorumlara bakın..

Bir durun.. Bir yorum yapalım, eleştirin.. Bizi bu konu üzerinden bir şeyle suçlayın, edebi yönünü değil de, neden fikri yönünü öne sürüyorsunuz deyin.. Ağzımı açamadık ki daha.. Ama yok...

Irkçı kafatasçı..

İzin verirseniz, sizden fırsat kalırsa bir şiirini buraya taşıyıp, üzerinde yorum yapmak isterim..

İyi niyet.. Her şey iyi niyette..

Ben, biz iyi niyetliyiz.. Bunu bilmenizi isterim..

Sizden de iyi niyet beklesem, yanılır mıyım????

Bu akşam biraz geç kaldım kusura bakmayın.. Malum iş güç.. Geldiğim gibi konuya girdim ama yemekti, bulaşıktı, sobaydı derken anca gelebildim..

@SerseriGezgin: Dün gece benim yazdıklarımdan alıntı yaptım. Özellikle koyu renkli kısımlara dikkat et lütfen. Ben ne demişim?

H. Nihal Atsız'ın edebi yönü dışında, önceki yazdığım mesajlara da bakarsan(ız), her hangi bir vurgu yapmış mıyım?

Ben ısrarla H. Nihal Atsız'ın şiiri- şiirleri diyorum, roman diyorum (ilk mesajlarımda çok önce, Bozkurtlar Diriliyor romanını okudum olarak cevap mesajı yazmıştım) ....

Peki sen bana hala ne diyorsun? Aşağıda son mesajından alıntıladım..

Bakalım ne denişsin...
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
@Dilaver

Evet ilk yorumumu yapan bendim ve yazdığım kesinlikle bir hakaret değildi. Bir düşünceydi. Ayrıca rafael ile ben tartışmadım. Dikkatda edersen üstüme yüklenmeyen ifade kalmadı. Ermeni olmamdan bahsedildi. (Rum ve Kazak Türkü ailelerinden gelen bir insanım ben her iki kültüründe renklerini taşırım) Hrant dink aşığı olmamdan bahsedildi. (Hrant Dink'de bu ülkenin bir değeriydi) Buna rağmen sınırımı korumayı bildim. Kin farklıdır ben kin duymuyorum. Öyleki atsız için "huzur içinde uyusun" diyenlerdenim. Çünkü ölmüş biri. İdealleriyle beraber ölmüş çılgın bir hayalperest sadece. Yeşil gladio tarafından fanatiklerininde seslerinin kesilmesi ayrı bir trajedi.. Vasiyet yazdığı sıkı komunist olan oğlu bile babasının adıyla anılmak istemiyor. Bugün nette atsız forumlarına girin bakın herkese kin kusan ergenleri görürsünüz.

Size göre atsız bir ırkçımıdır bir faşistmidir? yoksa normal bir milliyetçimidir? bu soruya herhangi bir zamanda cevap verebilirsin sorun yok.. Açıkçası bu soruya cevap veremeyeceğinizi düşünüyorum.

Madımak olaylarını bir kenara koy... 6-7 eylül, Kanlı 1 Mayıs, Bahçelievler Katliamları sana birşeyler hatırlatıyordur eminim.

Bu konuşmayı uzatmak zorunda değilim. Zaten şahsıma herhangi bir cevap hakkı doğacak şekilde soru gelmezsede yazmam. Burda bu konu altındada nefret suçu işlenilebilecek herhangi bir ırkı aşağılama gibi durumlar oluşmadığı müddetçede bu konu zaten silinmez.
Ben ısrarla edebi yönünü vurgularken, bu konudan alıp neden beni Hüseyin Nihal Atsız'ın ırkçı mı değil mi, faşist mi değil mi, konusuna çekmek istiyorsun?

Tekrar ve özellikle soruyorum, neden?

Bunu özellikle açıklamanı rica ediyorum.. Ve kırmızı ile taradığım alanı özellikle beni tahrik etmek amacı ile yazmışsın sorusu da aklıma geldi .

İlahi ...

Sen her şeyi kendi kafanın içinde kurgulayıp, hüküm veriyorsun zaten.. Sana cevap versem bana inanacak mısın?

Açıkçası ben o soruya cevap vereceğim.. Ama verdikten sonra ne değişecek??

Ben ısrarla ve inatla şiir, roman, öykü derken; sen halâ ...

Üç sayfalık H.N. Atsız konusunun bir paragrafı 1944 ırkçılık davasına ayrılmış, geri kalan iki buçuk sayfa Atsız'ın hayatı biyografisi, eserleri, edebi yönüne ayrılmış..

Konuda, seni ve diğer konuya cevap yazarak dahil olan forum üyelerini tahrik edecek hiç bir bilgi olmamasına rağmen, gelen herkes, ilk başta sen, N.Atsız'ın ırkçı bak tekrar yazıyorum iyi oku, ırkçı yönünü ön plana çıkararak düşüncelerinizi yazdınız..

Sonra bana diyorsun ki; edebi yönünü yazarsanız zaten sorun yok..

E sizlerin yaptığını ben yapmadım ki.. ?? Benim derdim zaten edebi yön.. ( 184. vurgu oldu bu )

Şimdi gelelim soruna, cevaplayayım...

1944 Irkçılık-Turancılık Davası

Hüseyin Nihal Atsız'ın Savunma Metninden Alıntılar

Savcı Kâzım, iddianamesinin ikinci sahifesinde “20'nci asra gelinceye kadar dünya yüzünde en müfrit milliyetçi memleketlerde bile kan esasına dayanarak ırk tasfiyelerine rastlanmamıştır” diyor ve bunu yalnız son zamanların Alman ırkçılığı ile başlamış bir hareket diye gösteriyor. Hâlbuki tarihte ırkçılık vardır. Uzak ve yakın zamanlarda vardır. Yabancılar bile Türk ırkına övünç verecek şekilde Türk ırkçılığı yapmıştır: Arap devleti olan Abbasî İmparatorluğu’nun hükümdarları Türk ırkının üstünlüğünü anlamışlar, ordularını bu üstün ırkın askerleriyle kurarak kuvvetlenmişler, Türkler başka milletlerle karışarak soyları bozulmasın diye Türkistan’dan Türk kızları getirip Türk askerlerinin bunlarla evlenmesini kanun hâline sokmuşlar, hattâ Türkler ahlâkça da başka milletlerin tesirinde kalmasınlar diye yeni bir şehir kurarak Türk askerlerini zevceleriyle birlikte o şehre yerleştirmişlerdi.

.....

Tarihte siyasî vakalar olarak görülen ırkçılık ilmî bir mevzudur. Ondokuzuncu asırdan beri işlene işlene kanunları bulunmuş, tam bir bilim olmuştur. Kendi tarihini bile bilmeyen Kâzım’ın bir ihtisas şubesi olan ırkçılıktan habersiz olması mazur görülebilir. Fakat savcı Kâzım’ın aklı ermiyor diye ilim inkâr olunamaz.
......

Savcının anayasaya aykırıdır diye bize yapıştırmak istediği ırkçılığı devlet bilfiil tatbik etmektedir: Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü ile askerî okullar ve Hemşire Okulu'na ancak Türk ırkından olan öğrencilerin alınması; 2510 sayılı iskân kanununun 7, 9, 10, 11, 13'ncü maddeleriyle iskân muafiyetleri nizamnamesinin üçüncü, dördüncü maddeleri; Millet Meclisi tarafından kanunla kabul edilen İstiklâl Marşı'nın ve Harp Okulu Marşı'nın Türk ırkını terennüm etmesi, hep ırkî görüşün mahsûlleridir.

Benim ırkçılıktan dolayı hesap verdiğim şu dakikada, Istanbul Emniyet Müdürlüğünün birinci şubesinde, birinci kısmın bir masasında oturan bir memur bazı genç öğrencilerin Türk ırkından olup olmadığını incelemekle meşguldür.
.................

Başvekil Saracoğlu Şükrü, 5 Ağustos 1942’de Millet Meclisi’nde verdiği nutukta: “Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar ve lâakal o kadar bir vicdan ve kültür meselesidir” diyerek kan, yani ırk esasını kabul etmişti.

.........

SONUÇ

Netice olarak şunları söylüyorum:

1- Türkçüyüm. Türkçülük milliyetçiliktir. Irkçılık ve Turancılık da bunun şümûlüne dahildir. Memleket ya bu iki temel üzerinde yükselecek veya yıkılacaktır. Irkçılık ve Turancılık Anayasaya aykırı değildir. Ceza Kanununda sarahatle suç olduğu yazılmayan bir hakaretten dolayı kimse suçlandırılamaz. Devlet de icraatıyla açıkça ırkçı, Hatay’ı ilhak etmekle de Turancıdır.

.........

Fakat yanılmaz hâkim olan zaman, yani tarih, hepimiz hakkında en âdil kararı verecek, Irkçı ve Turancı olduğum için mahkûm olursam bu mahkûmluk hayatımın en büyük şerefini teşkil edecektir.

Pazartesi Saat 16.55

19 Şubat 1945

NİHÂL ATSIZ

Merak edenler için tam savunma metninin linki TIKLAYIN
.....

Sıkı dur SerseriGezgin; sorunu cevaplıyorum ..

Bana göre Atsız kesinlikle faşist değildir.

Atsız'ın ifadeleri gayet açıktır.. O zaman yine bana göre;

Hüseyin Nihal Atsız Türk Milliyetçisidir,

Hüseyin Nihal Atsız ırkçı değil, Türk Irkçısı'dır.

Sadece ırkçı olarak tabir edilirse bu yanlış olur. Az çok sizler de biliyorsunuz ki O, beyaz ırkın üstünlüğü, siyah ırkın köleliği gibi konulara girmeden, direkt Türk Irkı'nın üstünlüğü ile ilgili fikirler ileri sürmüştür..

Hüseyin Nihal Atsız Turancı'dır . (Bunu sen sormadın, ben söyleyim, jest olsun )

Yeterince açık oldum mu? Bunun arkasından başka sorular da gelecek mi?

Benim forumda biraz çalışmam lazım..

Son sözüm, eğer bu konuda Atsız'ın edebi yönüne eleştiri yapılamayacaksa, sadece ırkçılığı ön planda tutulacaksa Bunu yapmayın artık.

İzin verin edebi yönünü konuşalım.

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.