Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.01.15, 13:38   #7
Subutay
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 166
Mesajlar: 2,717
Ettiği Teşekkür: 30889
Aldığı Teşekkür: 14586
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Zengin Birisi İle Evlenmek İsteyen Bir Kıza J.P. Morgan'ın Cevabı

Makul bir soru ve aynı makul seviyede bir cevap. Kim daha iyi hayat kalitesine sahip olmak istemez ki ? Aslına bakarsanız İnsanoğlu biraz kanaat etmeyi bilse yada aç gözlülük yerine daha ihtiyatlı davransa bu kapitalist efendiler oluşmaz ve sosyo ekonomik sınıf ayrımları arasında ki uçurumlar kapanır.

Örneğin X marka bir adet çalışan kaliteli bir telefonu olan insanı ele alalım. Gene X markanın daha iyisi diye bir kaç özellik ekleyerek aslında daha önce kendi üretip sattığı modeli üstü kapalı olarak kötüleyen yeni bir cihaz piyasaya sunuyor ve önceki modeline sahip insan yeni cihazı alıyor ise bu o insanın yıllık gelirinden boşa bir eksi olurken marka ceolarının cebine artı olarak giriyor.

Bu bir çok özel tüketim için geçerli olabilir. Telefon, bilgisayar, araba vs. vs. hatta sizin ihtiyacınız olmayan bugüne dek kullanmadığınız halde size kapitalizm ve kapitalist modern kültür hareketinin genele yayarak gerekliymiş izlenimi veren ürünleri de dahildir.

Türkiye gibi ülkelerde gelir gider dengesi olmadığından aslında bu durum daha vahimdir. Ben ben geçen sene yılda 20 000$ ın üzerinde kazanırken bu seneyi 10 000$ biraz üzerinde geçirmem gerekiyor. Kazandıklarımı harcamalarımla doğru orantılarsam aslında kazancım değişmemiş olur. Fakat bunun için harcamalarımı ciddi derecede kısmam anlamına gelir.

kolay olan kendi kazanarak sahip olmadığı parayı sahiplenmek ve harcamaktır. Bu konu eğer vicdani olarak rahatsız etmiyorsa veya toplum tarafından yadırganmıyorsa kapitalist düzenin onursuz köleleri olmuş demektir. bu tür serbest piyasa ekonomisine dayalı sistemlerin en çok ihtiyacı olan aç gözlü fakir insanların ultra zengin ettiği bir avuç insanın hayatını izleyerek ve onları taklit ederek yaşamasıdır.

Bu her iki sınıfı da belirli düzeyde ego tatmini yaparak sisteme karşı çıkmasını engelleyecek hatta sistemi savunmasını sağlayacaktır. Çünkü TV programlarında gördüğü sistem ürünü ünlüler ile aynı telefonu kullanıp, aynı kıyafeteri veya çantaları kullanan insanlar sistemin ürettiği kopya kölelerden ibaretlerdir.

Halbuki devletlerin asıl görevleri vatandaşların onurlu bir şekilde yaşamasına imkan sağlamaktır. Kapitalist sistem kepçeyle yemek yiyeni izletirken damlayla gözünü doyurduğu insanın, o damlayı da kaybedip sosyal patlamanın eşiğine gelerek yaşanacak her türlü toplumsal çatışmayla yıkabilir ancak.
__________________
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.


la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.