Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.01.15, 23:23   #4
Subutay
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 166
Mesajlar: 2,717
Ettiği Teşekkür: 30889
Aldığı Teşekkür: 14586
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Birlik ve Beraberlik Nerede Başlar?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster

İşyerlerinde çalışma koşullarının giderek ağırlaşması üzerine DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası’na üye olan işçiler, çalışma saatlerinin kısaltılmasını ve yaptıkları iş kalemlerinin azaltılmasını ve ücretlerinin arttırılmasını istedi.
Özel sektörde bunu yaptırabilir mi işçi sınıfı ?

Biraz gerçekçi olmak lazım, yönetimin gözünden bakınca olay aşağıda ki gibidir.

İş yükü azaltmak daha çok çalışana ihtiyaç duymak demek,

Çalışma saatlerini azaltmak iki vardiya ise 3 vardiya ya çıkarmak demek bide haftalık izinler için yedek çalışanlar ile yönetim bunu günde 4 vardiya olarak görür.

Ve bunun üzerine ücret arttırılmasını istemek.

Yani hastanenin 98 personel için ayırdığı bütçenin en az 2 katına çıkartması anlamına gelir. Bu yapılmayınca sendika ya gidip iş vereni köşeye sıkıştırmak.

Hastane yönetiminin aldığı karar tamamen ticaridir. Vicdani hiç bir yönü yoktur. Çünkü tamamen serbest piyasa ekonomisinde ki rekabet ortamında gideri iki katına çıkarıp geliri tamamen ön görüler ve istatistiklere dayalı bir işletmenin alacağı karar değildir.

Taşerona devrettiği zaman personelin hastalık, yıllık izin, zam veya diğer hiç bir şey ile uğraşmak zorunda kalmadan hatta daha ekonomik olarak çözüm sağlamışlar.

Peki şunu sormak gerek aynı sendika işçiler geri alındığı zaman taşeron işçilerin hakkını nasıl savunacak ? He pardon onlar üye değil..

Özel sektör tamamen kölelik üzerinedir. Bu en alt sınıftan en üst sınıfa kadar. Ben beyaz yaka diye tabir edilen yönetici olarak gittiğim her şantiyede - Teknik Ressamlık - Ön muhasebe - Koordinasyon - Satın Alma - Hakediş - Raporlama vb. Bütün kalemlere tek başıma bakıyorum. aldığım maaş ise bu işleri ayrı ayrı yapan iki personelin aldığı maaş kadar bile yok. Hatta sadece birini bile zor dengeler.

Bu tamamen devletin özel sektöre verdiği taviz ve yaptırımların neticesidir. Asgari ücretin her sıfattaki çalışan için aynı yani en alt seviyeden uygulanması, fatura kesen firmanın aldığı çekin vaade tarihine bakılmadan kdv sinin alınması, her personel için ödenen ssk primlerine ek üç ayda bir ekstra ödenmesi, gibi gibi gibi..

Serbest piyasa ekonomisinin rekabet koşulları tüketici ye aynı hizmeti bir çok farklı yerden bir çok farklı fiyatta sunarken işletme sahiplerini birbirine düşürür. Ve aynı tüketici işletmede çalışırken rekabet ve vergiler ile boğuşan işletmede daha insani haklar ister.

Aslında hiç bir çalışanı tatmin edemezsiniz bende dahil, ve hiç bir işletme sahibi asla beklediği yada hedeflediği karı elde edemez. Çünkü devlet aslında her iki tarafı da sömürerek birbirine düşman eder.
__________________
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.


la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.