Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.01.15, 15:58   #42
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 982
Ettiği Teşekkür: 45973
Aldığı Teşekkür: 39540
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Almanya'da İslam Karşıtı Yürüyüşte 'Rekor' Kalabalık

Şimdi listeyi uzatmazsam olmaz. Elbette madem bu kadar kapsamlı bir dinlerin birlikte yaşam listesi var bari tam olsun.

Sünni müslümanlar şii müslümanlarla yaşıyor = Problem
Sünni müslümanlar alevi müslümanlarla yaşıyor = Problem
...
...

Yani ne kadar mezhep varsa, birbirleriyle kanlı bıçaklı...

Aslında sen de Asena gibi düşünüyorsun. Ve ikinizin de savunduğu İslam da Anadolu islamı. İkinizin de İslamı savunma refleksleri aynı. Bunu zaten kendi sülalemden biliyorum.

Balkan kökenli olduğunu da bildiğim için İslam' a araplar gibi bakmadığından eminim zaten.

Şunu ekleyim hemen... Gerek senin düşüncelerini, gerekse de @Asena' nın düşüncelerini gerçekten değerli buluyorum.

Benim anlatmak istediğim konu Anadolu İslam anlayışının Arap İslam anlayışından çok farklı olduğuydu. Ben kendimce bunu anlatırken hem sen hem de Asena ''ama gerçek İslam bu değil, gerçek müslümanlar bunlar değil'' argümanıyla geliyorsunuz. Ancak aynı argümanı araplar da size karşı kullanıyor. Açıkçası onlar da bizi müslüman görmüyor. Ama AKPlileri müslüman gördüklerinden emin olabilirsiniz. Çünkü bir birlerine tıpatıp benziyorlar.

Bakın bu ülkede ve Balkan Türklerinde Kuran fazla bilinmez. Diyanet geçenlerde halkın % 80' inin Kuran' ı okumadığını ve bilmediğini yazdı.

Ancak arapların hepsi Kuran' ı bilir. Ya da daha netleştirerek şöyle söyleyim: Okuma yazma bilen arapların hepsi Kuran' ı defalarca okullarda ve evlerinde okumuş, okuma-yazması olmayan araplar da her gün okuyanlardan duymaktalar...

Ve bizde Kuran' ı ilahiyatçılar bilir. Halk gerçekten bilmez. Bildikleri genellikle TV' de izlediklerinden ve çevrelerinden duyduklarıyla sınırlıdır.

Ve o ilahiyatçıların gerek laik olanları olsun, gerekse dinci olanları olsun, hiç biri de bir çok önemli ayetten hiç bahsetmez. Çünkü bizim geleneklerimize uymayan bir çok ayet vardır. Açık söylemek gerekirse Türk tarihinden süzülüp gelen gelenekler, töreler ve değerler Kuran' ı da süzmüş, rafine etmiş ve bizce kabul edilebilecek bir şekilde ''özümlemiştir.''

Bakın IŞİD' e İslam aleminden; özellikle de Sunni İslam ülkelerinden hiç tepki yok. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Neden İslam alemi sessizken laik Türkler IŞİD barbarlığına karşı kıyameti koparıyor? Ya da neden o dinci ve araplaşmış kesimler IŞİD' i destekliyor?

Ben Kuran' ı okumanızı tavsiye ederim.

Bir yerde Kuran' dan bir ayeti onun Kuran ayeti olduğunu yazmadan birilerin önüne koymuştum cevap olsun diye. Kuran:' ı bilmekleri için yazdıklarımın Kuran ayeti olduğunu bile bilmeden bana ''dinimize hakaret ediyorsun'' diye saldırıya geçmişlerdi... Sonra yazdıklarımı ayet olarak karşılarına koydum. Dedim: ''Bakın dinimize hakaret diye algıladığınız ve bana saldırdığınız yazı bir ayetti; demek Kuran' da yazan bazı şeyler, Kuran bilinmeyince dine hakaret olarak algılanabiliyor.''