Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.01.15, 12:29   #2
Rapido
More Than A Game

Rapido - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2014
Yaş: 22
Konular: 207
Mesajlar: 971
Ettiği Teşekkür: 2468
Aldığı Teşekkür: 4208
Rep Derecesi : Rapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura aboutRapido has a spectacular aura about
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Dünya Tarihini Değiştiren Kitaplar

11. Hiroşima - John Hersey1946 yılında basıldı.

Pulitzer ödüllü yazar John Hersey tarafından kaleme alınan Hiroşima, şehre 6 Ağustos 1945 tarihinde bırakılan Atom Bombası'ndan canlı kurtulan 6 kişinin öykülerini anlatır. Eşi benzeri görülmemiş kayıp, terör ve cesaret çizgileri üzerinden anlatılıyor.

Kırk yıl sonra, John Hersey Hiroşima'ya röportaj yaptığı 6 kişiyle görüşmek için geri döndü. Kitap, bir insanlık dramı olan atom bombası hakkında gelecek nesillere iyi bir ders veriyor.
12. How the Other Half Lives - Jacob Riis
1890 yılında basıldı.
19. yüzyıl sonlarında, New York işçiler için pek de rahat bir yer değildi. Gazeteci Jacob Riis, kitabında üst sınıflara, bakımsız gecekondularda yaşayan bu alt sınıfın çektiği eziyeti büyük bir yüreklilikle istatistikler ve fotoğraflarla gösteriyor.

Kitap yalnızca işçi sınıfın yaşadığı yerlerdeki binaların düzeltilmesine yardımcı olmadı. Aynı zamanda gazeteciliğin yolsuzluk ve adaletsizliği gösteren ilkelerine de bir temel oluşturdu.
13. Yi Çing (Değişimler Kitabı)
M.Ö. 3.000 veya 2.000'li yıllarda ortaya çıktığını söyleniyor.
Kitabın, en eski Çince metinlerden biri olduğu düşünülüyor. Kitabı önemli kılan sadece Konfüçyusçuuk ve Taoculuğa dair ortak öğretileri savunması değil, dünya çağında falcılık için de kullanılıyor olması.
14. Incidents in the Life of a Slave Girl - Harriet A. Jacobs
1861 yılında basıldı.
Kendi hayat hikayesinden yola çıktığı bu kitapta, Harriet Ann Jacobs, kadın kölelerin nasıl cinsel istismara maruz bırakıldığını açık bir dille belirtiyor.

İlk çıktığı zamanlar, İç Savaş'a denk gelmesinden ötürü pek dikkat çekmedi fakat 1970 ve 1980'lerde kadın kölelerin cinsel istismarı konusunda tekrar bilinir hale geldi.
15. Chicago Mezbahaları - Upton Sinclair
1906 yılında basıldı.
Chicago Mezbahaları kitabı, Chicago'nun sanayi hayatının pislik tarafını açık bir şekilde gösteriyor. Uygunsuz çalışma koşulları, hijyenden yoksun kesimhaneler, artan sefalet ve işçilerin hergün biriktirdikleri umutsuzluk.

Gazeteci Upton Sinclair, bu kitabı daha çok göçmenlerin yaşadığı bu sorunlara bir farkındalık yaratmak için yazmıştır. Akabinde kamuoyunun da desteğini alan kitap sayesinde, hükümet çalışma koşulları ve çalışma yeri standartlarında düzenlemeye gitmiştir.
16. Kral James İncili1611 yılında tamamlandı.
Kral James İncil'i, yeni kilise yapısının anlatıldığı ve Anglikan Kilisesi için İncil'in bir tercümesi özelliğini taşır.

Aslında Anglikanlar için tercüme edilmiş olsa da, Presbiteryenler, Quakerlar ve Baptistler gibi mezheplerin çıkmasında etkisi olmuştur.
17. Narrative of the Life of Frederick Douglass - Frederick Douglass1845 yılında basıldı.
Eskiden köle olan insanlar tarafından yazılmış en ünlü otobiyografilerden birisi olan bu kitap, efendileri tarafından ona yapılanlar ve Douglass'ın özgürlük mücadelesini mercek altına alıyor.

Kitap Amerika'da etkili olduğu kadar, daha sonra hikayesini anlattığı İngiltere'de ve İrlanda'da da kölelik karşıtı hareketlere öncülük etti.
18. Özgürlük Üzerine - John Stuart Mill
1859 yılında basıldı.

Britanyalı düşünür John Stuart Mill'ın başta kısa bir deneme olarak yazdığı bu eser, sonrasında "Çoğunluğun İyiliği" hakkında yazılan en önemli kitaplardan birisi haline geldi. Hükümetten bağımsızlığın yanı sıra, birey olmanın da önemini vurguluyor.

Özgürlük Üzerine, politik bilimlerde ve filozofi üzerindeki etkisini sürdürmeye devam ediyor.
19. Türlerin Kökeni - Charles Darwin
1859 yılında basıldı.

Charles Darwin, 19. yüzyılın en önemli keşiflerinden biri olan evrim teorisini ortaya atacağı Galapagos Adaları'na gitmişti.

Sadece kitap değil, kitabın ortaya attığı doğal seleksiyon, türlerin evrimi gibi konular hala dünyada en çok tartışılan konular arasında.
20. Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri - Isaac Newton
1687 yılında basıldı.

Genellikle sadece "İlkeler" olarak bilinen üç serilik kitap, 1687 yılında Latince olarak basıldı ve akademik çevrelerde büyük yankı yarattı.

Kitaplar, Newton'un hareket yasalarını içeriyor ve bilim tarihinin en önemli eserleri arasında gösteriliyor.

Rapido isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Rapido'in Mesajına Teşekkür Etti.