Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.01.15, 15:55   #80
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1482
Mesajlar: 7,560
Ettiği Teşekkür: 29775
Aldığı Teşekkür: 33193
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: 7 Yaşındaki Kızla Evlenebilirsiniz

Şu an yaşanılan karanlık o kadar derin ki islamiyetin içine düştüğü durumu kurtarabilecek herhangi bir sivil toplum örgütü, yada düşünce kuruluşu gibi kurumları bile yok.

Bir organize durum yok yani.

Tek sorun bu bence.. İslamiyet, Hristiyanlığın Rönesans dönemi öncesi karanlık çağına benzer bir durumda kalmış şu an.

Rönesansta biliyorsunuz Kilisenin varlığı tamamen bitmişti, ve avrupa gerçektende sanatın kalbi olmuş insanlar rahat nefes almışlardı. Ki bu devir kendi kendine bile olmadı, çok sayıda sanatçının, aydın düşünür ve filozofların kurdukları düşünce dernekleri en önemliside o zamanın yozlaşmaya uğramamış bu zamanın en etkin gizli örgütlerinden biri olan (Illumunati'den bahsediyorum) etkin baskı gücü sayesinde oldu.

İslam için böyle birşey hiçbir zaman mümkün olmadı. Zaten o dönemin osmanlısı, emevilerin mirası olan yozlaşmış islamın baskısı altında kör ve sağır olmuş, devletin kaderi maalesef ulemaların eline bırakılmıştı.

Bu dönemden öncesi özellikle selçuklu ve perslerin gücü altında (osmanlının ilk dönemleri) topraklardan nice islam düşünürleri, filozofları (İbn-i sina, Ali Kuşçu, Farabi(Buna ayrı parantez), Ahmet çelebi, Piri Reis) hatta matematik ve fencileri büyük buluşlara imza atmışlar dikkat ederseniz o zamanın dini değerleri tamamen halkın elindeydi, devletleri din işlerine kesinlikle karışmıyordu.

Osmanlı dönemi islamiyeti bitiren noktadır. Ulemalar söz sahibi olduklarında kendi çıkarlarını korumak için dini kullanmaktan çekinmediler. Osmanlı yıkıldığında islamiyetide beraberinde yıkmıştı zaten, Bugün nasıl vatikan hristiyanlığın en büyük gücüyse, osmanlıda o zaman islamiyetin en büyük gücüydü tabiki yozlaşmıştı. Felsefik olacak ama gücün olduğu yerde mutlak bir yozlaşma mevcut olur.

----

Dini kullananlar Kur'anı kullanmaktan kesinlikle çekinmediler, ve bilirsiniz her ne kadar Kuran değişmediği iddia edilsede değiştirilmiştir, değişmediğine inanmamak zaten saflıktır. Çünkü işin ucunda insanoğlu var ve insanoğlunun kalbi bir yaratığın kalbinden bile daha karanlık daha derindir. Bunu tanrı çok iyi biliyor bizimde bilmemiz şart.

Yozlaşmış bir islamdan nasıl kurtulunabilir? evet çözüm var. Lakin çözüm çok çetindir. İslamiyetede bir rönesans modeli gereklidir. Yani reform..

Bu reformu gerçekleştirecek sivil toplum örgütlerinin varlığına ihtiyaç vardır. Güçlü örgütler ama.. (En son antikapitalist müslümanlar vardı ama çok etkisizler)

Buna muhafazakar kesim karşı çıkabilir ama ben çıkıp bir muhafazakara bugün sorsam Kur'an daki müslümanlığın gerekliliklerinden kaçını yerine getirebiliyorsun yada kaçını biliyorsun diye? o kişiden alacağım cevap genelde net bir cevap olamaz.

Ha reform yok bişey yok napsın bu elemanlar diyorsanız?

Kendi düşünceme göre iyi bir müslüman muallakta kaldığı konularda özellikle bu gibi konularda okuduğu Kur'an dan bile şüphesi varsa, vicdanını kitap olarak kabul edip öyle hareket etmelidir. Ancak böylece kendi dinini inancını huzur içinde sürdürebilir, amma lakin her şeyde Kur'anı referans alıyorsa ki bunu pek doğru bulamam. Tanrı onu karanlığa batırmasın derim.

Ha bu tür şeylerdede çıkıp tepkisini güçlü bir şekilde göstermesi lazım. Lakin müslümanlarda böyle bir birlik yok şu yaşanan en son olaylardan sonra, arap coğrafyasında bir tane allahın kulu çıkıpta ya kardeşim biz böyle değiliz diyemiyor, hadi o coğrafyayı geçtim burdada toplu bir şekilde protesto bir eylem hiç yok..Prestijlerini rahat kaybediyorlar.
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.