Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.01.15, 10:35   #1
TürkAdam
Yeni Üye
TürkAdam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2015
Konular: 2
Mesajlar: 3
Ettiği Teşekkür: 6
Aldığı Teşekkür: 23
Rep Derecesi : TürkAdam Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Fikirci
Standart Altın Fiyatları Nasıl Değişir? Neden Düşer? Neden Yükselir?Altına yatırım yapmak, gerek finans piyasalarında işlem yapan yatırımcılar gerekse altın tüketicisi dediğimiz banka ve kuyumculardan alım – satım yapan kişiler için geleneksel hale gelmiştir. Piyasalarda güven eksikliği meydana geldiğinde tercih edildiğinden veya kötü günler için bir köşede bekletildiği için en güvenilen yatırım aracı olarak tanımlanmaktadır. Peki, altın fiyatları hangi durumlarda düşer veya yükselir, hangi faktörlerden etkilenir?

Piyasalarda güven eksikliği meydana geldiğinde yatırımcılar hemen altına yönelir ve talep artar. Günümüze bakıldığında ise altın fiyatlarında meydana gelen düşüş nedeniyle birçok yatırımcı altından mümkün olduğunda uzak duruyor. Döviz ve hisse senedi gibi yükseliş gören yatırım araçlarına artan talep de altının iyiden iyiye düşmesine neden oluyor. Bu iki durum göz önüne alındığı zaman ise fiyatların değişiklik göstermesinde ilk nedenin arz ve talep olduğu açıkça görülebilir.

Altın fiyatlarında olduğu gibi piyasada fiyatlar arz ve talep ilişkisine göre belirlenir. Elbette bunu bilmek yeterli değildir. Çünkü arz ve talep üzerine de etkili olan birçok faktör bulunmaktadır. En temel iki faktör olan arz ve talep değiştiği zaman, doğal olarak fiyatlar da değişmektedir. İşte bu noktadan yola çıkarak altın fiyatları nasıl değişir, neden düşer ve neden yükselir sorularının cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Altın Fiyatları Nasıl Değişir?

2015 yılının ilk günlerini yaşadığımız bu günlerde, altın fiyatlarının ne olacağı, 2015 yılı altın almak için bir fırsat mı, altın alımı yapmak için uygun zaman mı soruları sorulmaya çoktan başladı. Bazı uzmanlara göre FED’in faiz oranlarında yapacağı artırım nedeniyle altının bir miktar daha düşeceği ve alım yapmak isteyen kişilerin bu dönemi beklemeleri öneriliyor. Bazı uzmanlara göre de altının uzunca bir süredir düşüş trendinde olması, yükseliş trendinin yakın zamanda geleceği anlamına geliyor.

Altın arz ve talebinde meydana gelen en ufak bir değişiklik direkt olarak altın fiyatlarına yansımaktadır. Bunu basit bir şekilde açıklamak gerekirse; talebin yüksek olduğu yani herkesin ilgi gösterdiği bir malın değeri de yüksek olur. Aynı şekilde üretimi az ama ihtiyacın çok olduğu malda, değerli olacaktır. Bu nedenle de fiyatı yüksektir. Ters bir bakış açısı ile üretimi yüksek ama ihtiyacın az olduğu bir mal da, değersiz olacaktır ve fiyatı düşecektir. İşte temel olarak altın fiyatları bu nedenle değişiklik gösterir.

Düşen altın fiyatlarına gelen taleple birlikte yükseliş yaşandığını haberlerde mutlaka duymuşsunuzdur. Altın fiyatının düşmesi, tüketicilerin ve yatırımcıların iştahını kabartmaktadır. Çünkü düşen fiyatlar mutlaka yükselişe geçecektir. Yatırımlarda kazanmanın temelinde de, düşük fiyattan alıp, fiyat yükseldiğinde satmak olduğu için düşen fiyatları herkes bir fırsat olarak değerlendirmekte ve altın talebini yükseltmektedir. Üretimde değişiklik olmadığı halde talebin artış göstermesi altın fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır.

Altının, piyasalara güven azaldığında popüler hale geldiğini biliyoruz. Ekonomik kriz, savaş, kaos, enflasyon oranı gibi durumlarda piyasalar olumsuz etkilenir. Ayrıca piyasalar belirsizlik dönemlerinden hoşlanmaz ve düşüş trendi baş gösterir. İşte bu zamanlarda altın en az etkilenen güvenli yatırım aracıdır. Enflasyon oranının yüksek olması veya yükseleceğinin beklenmesi altının değerlenmesine neden olur. Burada mantık ise insanların yüksek enflasyondan korunmak için altın ticareti yapmasıdır.

Altının arz ve talebini etkileyen temel faktörler de bulunmaktadır. Bunlar; küresel enflasyon, küresel likidite, küresel jeopolitik riskler ve küresel reel faiz oranlarıdır. Bu 4 temel faktörü kısaca incelemek istiyoruz:

Küresel Enflasyon

Enflasyonun en basit tanımı şu şekildedir; fiyatlar genel seviyesindeki artışı ölçen gösterge. Enflasyonun yüksek olduğu bir ekonomide, paranın alım gücünde düşüş yaşanır. Örnek vermek gerekirse; 5 liraya 2 kilo domates alınırken, enflasyonun yükselmesi nedeniyle 1,5 kilo alabilirsiniz. Yatırımcılar bu durumda paralarını korumak için altın talebini arttırırlar. Küresel enflasyonun olduğu ortamda da altın fiyatlarının genel trendinin yükseliş yönünde olması kaçınılmazdır. Tam tersi olduğunda yani küresel enflasyonun düşük olduğu bir ortamda da altın fiyatlarının genel trendi aşağı yönlü olacaktır.
__________________
TürkAdam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz TürkAdam'in Mesajına Teşekkür Etti.