Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.01.15, 15:12   #1
Asena
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,456
Ettiği Teşekkür: 14012
Aldığı Teşekkür: 10070
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Nuri Can | Hayatı, Eserleri

N u r i C a n
(1950 - ....)Erzincan’ın haritalarda yeri olmayan küçük bir dağ köyü olan Caferli de 1950 yılında doğan Nuri CAN, Munzur´un eşsiz güzellik deki yaylalarında büyümüş. Küçük yaşlarda Erzincan'dan İstanbul’a, oradan da Hollanda’ ya gidip yerleşmiş.

Hollanda da yaşadığı süre içerisinde, çocukluğundan beri ilgi duyduğu müzik, şiir, tiyatro öykü ve daha çok resimle uğraşmış. Bu güne değin afiş, resim, öykü ve şiir çalışmalarıyla uluslar arası birçok ödül almış. Hollanda başta olmak üzere, Fransa, Belçika, Almanya, Yunanistan ve Türkiye’de birçok karma ve kişisel sergilere katılan Nuri Can, üç Yıl Uluslar arası sanatçılar birliği başkanlığı ve ayrıca Af örgütü, Unicef gibi kurumlarda aktif ve pasif görevlerde bulunup Hollanda ve Türkiye de resmi ve özel kurumlarda sanat danışmanlığı, resim öğretmenliği yapmış.

“Yürek Yanarsa Titrer Gül Üşürse” isimli 180 sayfalık bir şiir kitabı Kora yayınları tarafından okurla buluştu. ”Göçmen İşçiler Ağıdı” 300 sayfalık bir kitabı da Amsterdam da faaliyet gösteren bir sanat kurumu tarafından göçmenliğin 40 ıncı yılı çerçevesinde okuyucuya sunulmuştur. Şu an Türkiye de Kora yayınlarınca Masal ve Efsanelerden oluşan bir kitabıyla beraber öykü, sevgi üzerine denemeler ve iki şiir kitabı daha yayına hazırlanıyor. Ayrıca anı ve özlem yazılarından oluşan”Yüreğim sılada kaldı” isimli bir kitabı ve Tablolarından oluşan bir albüm kitabı da Amsterdam da sanat kurumu tarafından yayına hazırlanıyor.

İngilizce, Almanca, Fransızca ve Hollandacaya çevrilen birçok şiir ve öyküleri bulunan Nuri Can Fransa da yayınlanan ”Genese” dergisinde yayınlanan bir söyleşide sanatla ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor. ”Sanatla ilgili olarak düşüncelerimi belirtmem gerekirse; ilk resim şiir ve öykü çalışmalarım, geldiğim yörelerin yaşam biçimiyle, insan ilişkileri üzerine yoğunlaştığım çalışmalar oldu. Sonraları umut, inanç, sevgi, özgürlük, barış ve bunların karşıtı olarak da baskı, acı ve umutsuzluğu konu alan sürrealist ve realizim karışımı tasarılar ve sembolik öğelerle nereye kadar götürebilirim düşüncesi çalışmalarımın mantığını ve coşkusunu oluşturdu.

Son yıllarda ise, mitolojik, felsefi, masal - düş karışımı renk ve figüratif öğelerle çalışmalarımı yoğunlaştırdım. Bir ayrıntıya veya bir biçime bağlanıp kalmaktan çok değişimlerden yanayım. Bağımsız, içtenlikli ama sorumlu bir yaklaşımım var.


Sanatı dış dünyada algıladığım, incelediğim, sorguladığım şekliyle içsel yapıma uyarlama süreci olarak görüyorum. Bu da beni deneysel çalışma tarzlarına götürüyor. Bu denemeler sürecınde kendimi araştırmayı ve yaşamı soruşturmayı seviyorum.

Sanatsal sürece dönüşebilecek çok şey olduğunu ve çok zengin bir dış dünyanın araştıran ve soruşturan bir iç dünya ile buluşmasının sanatı ve hayatı anlamlı kıldığını düşünüyorum. Çünkü sanat insanın duygu tarafıdır. Estetik, ince ve güzel tarafıdır. Ben insanların, ancak sanatla güzel ve engin düşüncelere erişebileceğine inanırım.


Kaynak: Evrensel Kültür Dergisi
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Asena'in Mesajına Teşekkür Etti.