Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.01.15, 13:44   #2
Lirkuşu
Yeni Üye

Lirkuşu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2015
Konular: 2
Mesajlar: 18
Ettiği Teşekkür: 30
Aldığı Teşekkür: 86
Rep Derecesi : Lirkuşu Karimasını arttırmak için doğru yerdeLirkuşu Karimasını arttırmak için doğru yerdeLirkuşu Karimasını arttırmak için doğru yerdeLirkuşu Karimasını arttırmak için doğru yerdeLirkuşu Karimasını arttırmak için doğru yerdeLirkuşu Karimasını arttırmak için doğru yerdeLirkuşu Karimasını arttırmak için doğru yerdeLirkuşu Karimasını arttırmak için doğru yerdeLirkuşu Karimasını arttırmak için doğru yerdeLirkuşu Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atatürk’ün Bilgeliği ve Edebi Yönü

Gelmiş geçmiş en bilgili, en kültürlü, en çok okuyan, en çok sorgulayan, en entellektüel devlet adamımız. Maalesef belki bir daha böylesi gelmeyecek.

Okuduğu kitap listesinin kabarıklığı kadar, o kitapları gerçekten ciddi biçimde okuduğunu gösteren notları da dikkat çekici. Satırların altını çizmesi, yanlarına notlar alması, o konuda araştırmalar yaptığını ve üzerinde yoğunlaştığını gösteriyor. Şimdikiler gibi, okuyup da geçmiyor.

Dinamik, idealist, gerçekçi, devrimci... Bunlara bir de deha ölçüsündeki zekası da eklenince, o kısıtlı koşullarda başardıklarının açıklamasını bulabiliyoruz.

Zamanının aksilikleri de varmış. Kendisine ilham veren düşünceler, Fransız Demokratik Devrimi'nden ve Aydınlanma Çağı'ndan geliyordu. Ama içine girilmekte olan dönemse bunun tam aksi bir yöne, karanlığa, gericiliğe, despotizme, faşizme kapı aralayan bir başka Avrupa idi.

Yanıbaşında Dünya'nın ilk sosyalist devletinin kuruluşu da vardı. Ona ilk başlarda biraz sıcak bakmış olabilir ama sonra o sosyalist ideallerin arkasında Rus milliyetçi politikasını görünce, devlet adamı gerçekçiliğiyle yönünü Batı'ya dönmüş ve yerini orada sağlamlaştırmaya çalışmış.

Orada ise o dönemin en büyük emperyalist devleti olan İngiltere ile onunla yeniden hesaplaşmak için hazırlanan Almanya vardı. Almanya ve İtalya faşizme yönelmeye başlamışlardı.

Böylesi koşullar altında millî bir yol tutturmaya çalıştı. Yeni bir ulus yaratmanın ilk çabalarını ortaya koydu. Kaçınılmaz hatalar da yapmış tabii. Ama bunlardan geri adım atıp vazgeçmeyi de bilmiş.

Mesela Türk Tarih Tezi ile Öztürkçecilik ve Güneş Dil Teorisi böyle hatalardandı. Zaten öztürkçecilik akımının kontrol edilemez yerlere gittiğini görünce bundan geri dönebilmek için Güneş Dil Teorisi'ni ortaya atmış.
__________________
Lirkuşu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Lirkuşu'in Mesajına Teşekkür Etti.