Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.02.15, 18:27   #1
şirine
Üye

şirine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 13
Mesajlar: 39
Ettiği Teşekkür: 226
Aldığı Teşekkür: 175
Rep Derecesi : şirine Karimasını arttırmak için doğru yerdeşirine Karimasını arttırmak için doğru yerdeşirine Karimasını arttırmak için doğru yerdeşirine Karimasını arttırmak için doğru yerdeşirine Karimasını arttırmak için doğru yerdeşirine Karimasını arttırmak için doğru yerdeşirine Karimasını arttırmak için doğru yerdeşirine Karimasını arttırmak için doğru yerdeşirine Karimasını arttırmak için doğru yerdeşirine Karimasını arttırmak için doğru yerdeşirine Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Kaygili
Unhappy Kara Saray'ın camlarına "kan donduran" para

Kara Saray'ın camlarına "kan donduran" para


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın doğa cinayeti işleyerek, anayasayı çiğneyerek yaptırdığı Kara Saray’ın her bir ayrıntısından lüks, ihtişam, saltanat, israf ve dehşet fışkırıyor

Sarayın camlarının kurşun geçirmez, bombalara dayanıklı lamine olduğu bildirildi.
Camlara, benzeri Türkiye’de üretilmesine karşın tam 700 milyon liranın üzerinde döviz ödendiği kaydedildi.

Mimarlar, Şişecam Genel Müdürü Ahmet Kırman’ın parçalanmayan, anti bakteriyel, atermik (geçen ışığı ayarlama) camlar ürettiklerini, bu camların sarayda da kullanılması için girişimde bulunduklarını, ancak Amerika’dan alındığını söylemesinin ardından camların peşine düştü.
Sarayda gizlenen bütün ayrıntıları tek tek araştıran Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve şube bünyesinde oluşturulan Kent İzleme Merkeze Merkezi yaptıkları araştırmanın sonuçlarını bir basın toplantısıyla açıkladı.

Basın toplantısında sonuçlara ilişkin bilgi veren ve “Kaçak Saray’ın cam maliyetlerini görünce kanım dondu" diyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Kaçak sarayın cephelerinden cam yüzeylerini yaklaşık olarak hesapladık. Sadece kaçak sarayın idari ve ana binadan oluşan 3 bloğu için yaptığımız çalışmada 22 bin metrekarelik bir cam yüzey tespit ettik.
Bu yüksek güvenlikli camı ABD’deki firmadan sorduk, çok pahalı olduğunu söylediler ve bizi Avrupa'ya iş yapan Hollanda firmasına yönlendirdiler. Hollanda firması ispanya firmasından sorarak geri döneceğini söyledi. İspanya firması da Türkiye'deki bağlantılı firmalarından bilgi alacağımızı ifade etti.Türkiye'deki firma ise konuyu anlamış olsa gerek bize metrekare fiyatlarını vermedi. Bunun üzerine Kent izleme merkezimiz malzeme konusunda çalışan uzmanlarla araştırma yaptı. Sese, ışığa, darbelere dayanıklı lamine kaplı yüksek güvenlikli, kurşun, bomba v.b. tehditlere karşı üretilen camların maliyetini araştırdı.


1 METREKARESİ 9 BİN EURO; YANİ 25 BİN LİRA

“Lamine kaplı ve yüzde 55 polikarbonatla kaplanarak ağırlığı hafifletilen aralarında özel üretilmiş Argon gazı bulunan 3 katmanlı camın bir metre kare maliyeti yaklaşık 4500 Avro+KDV olarak belirlendi.
Özel üretim olması ve özel işlemden geçirilmesi ile birlikte bu camların metrekare maliyeti yaklaşık 9 bin Avro+KDV olarak hesaplandı .
Böylece kaçak sarayın cephelerinde kullanılan 3 katmanlı yüksek güvenlikli camların maliyeti yaklaşık 701 milyon olduğu ortaya çıktı.
Bu inanılmaz bir rakam, kanımız dondu.

“Sabit yapılan bu camlar, içe dönüktür, bu binada yaşayanların hasta bina sendromuna yakalanma olanakları yüksektir.Gelişmiş ülkelerde bu tür kapalı ve sabit pencerelerin kullanıldığı iç mekanlarda,insan psikolojisi yakından etkilendiği için manuel sistemlere geçiliyor."


"BU PARA BİN KADIN SIĞINMA EVİ YAPILIRDI

“Kaçak Sarayın cam maliyetlerine harcanan 701 milyon TL ile bin metrekarelik, bin kadın sığınma evi yapılırdı” diyen Candan, şöyle konuştu:

"Bu hükümet döneminde kadın cinayetleri yüzde 1400 artmıştır.
Özgecan Aslan bu hükümetin kadına yönelik şiddet söylemlerinin ve politikalarının bir sonucu olarak katledildi.
Öfkemiz büyük, kadının öfkesi sokağa taşmış bir ülkede, yöneticiler 701 milyon liraya saraylarına güvenlikli cam yapamazlar.
Bu parayla sokaklar aydınlatılabilirdi.
Kadın dostu kent uygulamaları için adımlar atılabilirdi.
Hükümetin politikaları kadına karşı yapılan en büyük şiddettir.
Mecliste bile şiddet var işte şiddet politikalarının ispatı.
Mecliste şiddet sokakta şiddet, bütçe uygulamaları ile şiddet, hükümetin varlığıyla şiddeti besliyor, bu şiddet artık durmalı.
Yöneticiler lüks ve güvenlik içerisinde kendilerini koruyorlar ancak."


"MÜCADELEYE VARLIĞIMIZI KOYDUK YILMAYACAĞIZ"

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan'da:
"Hava soğuk, kanımız donuyor;
Özgecan katlediliyor kanımız donuyor.
Bu cinsiyet ayrımcılığına son verilsin.
Yöneticiler, lüks içerisinde yaşamaktan vazgeçsin! Hükümetin şiddet politikalarını protesto ediyorum
” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya ise:
"Sanatın içine tüküren,
kadın heykellerinden bile tahrik olan,bu zihniyet kadınlarımızın yaşam alanlarını daraltıyor.
Yürüttüğü politikalarla Özgecan ve binlerce kadının katledilmesine neden olan bu zihniyeti kınıyorum.Sonucu ne olursa olsun bu şiddete karşı koyacağız"
diye konuştu.

ALINTI
gazetecileronline

__________________
şirine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
şirine'in Mesajına Teşekkür Etti