Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.02.15, 11:43   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,752
Ettiği Teşekkür: 166062
Aldığı Teşekkür: 181359
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

Atatürk'ün Yurt Ziyaretleri
Atatürk, yapmış olduğu yurt gezilerinde 52 ili ziyaret etmiştir. Bu illerin çoğuna birçok kez gitmiştir. Bu gezilerin tümünü ele almak ve amaçlarını ortaya koymak çok büyük çalışmayı gerektirmektedir. Hazırlanan il yıllıklarında bile bu gezilerin amaçları tam olarak ortaya konulamamıştır. O nedenle biz burada bazı illere yapılan gezilerden örnekler vererek, bunun devrimlerin benimsetilmesinde ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin yaratılmasında oynadığı rolü vurgulamaya çalışacağız. Türk kamuoyunun oluşturulup yönlendirilmesinde ki etkilerini bazı örnekler vererek kısaca ele alacağız.

Ayrıca Ankara ve İstanbul’u, Devlet’in yönetildiği merkezler olduğu düşüncesi ile yurt gezileri kapsamında ele almadık. Yukarıda anlatıldığı gibi Atatürk’ün yurt gezilerinin ülke kalkınmasında, çağdaşlaşmasında ve bu yönde kamuoyu oluşturulmasında oynadığı rolü bazı yurt gezilerinden örnekler:


  • Atatürk'ün Adana Gezileri
Atatürk, Adana’ya 1918-1938 yılları arasında 9 kez gelmiştir. Adana’ya ikinci gelişi olan 15 Mart 1923’te çok büyük ilgi ile karşılanmıştır. O gün Türk Ocağı’nda yapmış olduğu konuşmasında, “Efendiler, bende bu olayların ilk teşebbüs fikri bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur” demiştir.


T.B.M.M. Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Adana'da
(16 Mart 1923)


Ertesi gün Adana çiftçileri ile yapmış olduğu toplantıda ise tarımsal faaliyetlere yönelik mesajlar vermiş ve “Milletleri vatanlarına bağlamanın, millete süreklilik vermenin vasıtası sabandır. Saban kılıç gibi değildir. O kullanıldıkça kuvvetlenir. Kılıç ve saban, bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima mağlup olmuştur” şeklinde konuşmuştur.


T.B.M.M. Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Adana Sanayi Mektebini gezdikten sonra halk arasında (16 Mart 1923)

Atatürk, 1925’ teki Adana gezisinde Okullara gitmiş ve gençlerin iyi yetişmesi ile yakından ilgilenmiştir. Okul ve eğitim sorunları ile ilgilenmiş, öğrencilerle konuşmalar yapmıştır. Özellikle Adana Lisesi’nde girdiği derslerde Nurullah Ataç’ın edebiyat dersini çok beğenmiştir. Genelde Adana’yı çok beğendiğini ve artık burada irticanın yerinin olmadığını ifade etmiştir. Atatürk bu ve daha sonraki gelişlerinde, özellikle 1931’deki gezisinde Adana ile çevre illerini ziyaret ederken daha etkili mesajlar vermiştir. Türk Dili üzerinde durmuş ve “Milliyetin çok açık vasıflarından biri dildir” diyerek, Türkçenin iyi öğretilmesini istemiştir.

T.B.M.M. Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Adana'dan Mersin'e giderken
(17 Mart 1923)

Rejimle ilgili olarak da “içeriden ve dışarıdan gelecek tehlikelere karşı milliyetçi ve cumhuriyetçi kuvvetleri bir noktada toplamak lazımdır” diyerek, bu yönde de önemli mesajlar vermiştir. Ayrıca bölgenin ekonomik faaliyetlerini teşvik edici incelemeler ve konuşmalar yapmıştır.

Adana Olgunlaşma Enstitüsü (Kız Meslek Lisesi)'inde tarih dersi verirken (19 Kasım 1937)

Atatürk, Adana’ya 1938’deki son gelişinde Seyhan Nehri’ni, Nil Nehri ile karşılaştırmış, boşa akmamasını ve üzerinde bir barajın yapılmasını söylemiştir. Yıllar sonra Seyhan Barajı yapıldığında, Atatürk’ün bu isteği yerine getirilmiştir.

Cumhurbaşkanı Atatürk'ün, Ankara Gar'ından Adana'ya uğurlanışı
(19 Mayıs 1938)

Muhittin Gül- Yrd. Doç. Dr., Çankaya Üniversitesi, Hukuk Fakültesi (Ankara)
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.