Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.02.15, 12:11   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,752
Ettiği Teşekkür: 166062
Aldığı Teşekkür: 181359
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

  • Atatürk'ün Afyonkarahisar Gezileri
Atatürk, 1920-1937 yılları arasında Afyon’u 12 kez ziyaret etmiştir. TBMM açıldığı günlerde Batı Anadolu’da işgaller yapılıyordu. Oluşturulan Kuvayı Milliye birliklerinin komutanlığına Ali Fuat Paşa getirilmişti. Ancak Yunan ilerleyişi ve Hilafet Ordusu gibi saldırılar karşısında fazlaca başarılı olunamıyordu. O nedenle Meclis, Mustafa Kemal başkanlığında bir heyetin Batı Cepheleri’ni denetlemesine karar vermiştir. Kurulan Heyet’te Fevzi Paşa, İsmet Bey ve 20 milletvekili yer almıştır. Heyet, önce Eskişehir’e gelmiş ve Ali Fuat Paşa ile görüşmüştür. 2 Ağustos 1920 günü Afyon’a gelinmiştir. Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki Heyet, Afyon’da coşkulu gösterilerle karşılanmıştır. Belediye Başkanı Halil Bey ve Mutasarrıf Ethem Bey misafirlere bir yemek vermişlerdir. Afyon’a bu ilk gelişinde büyük ilgi gören Mustafa Kemal Paşa, Konya’ya geçmiş ve 6 Ağustos’ta tekrar Afyon’a dönmüştür.

Atatürk’ün Afyon’a 2. gelişi 28 Ağustos 1920’de olmuştur. Yanında Milli Savunma Bakanı Fevzi Paşa ve Genelkurmay Başkanı İsmet Bey bulunuyorlardı. Bir Kurban Bayramı’nın ikinci gününe rastlayan bu ziyarette cephelerin durumu görüşülmüştür. Ayrıca Mustafa Kemal Paşa, buradan birliklere bir bayram mesajı yayınlamıştır.

Latife Hanım ile Afyon’daki Vilayet Binasına Giderken
(23 Mart 1923)
Atatürk, Afyon’a 3.olarak Büyük Taarruz günlerinde gelmiştir. 28 Ağustos 1922’de Afyon’a gelen Atatürk, karargahını da buraya taşımıştır. Belediye Binası karargâh olarak kullanılmıştır. Dolayısı ile Büyük Taarruz’u buradan yönetmiştir. Böylece Atatürk bu üç ziyaretini savaş koşulları içinde yapmıştır.

Savaş ortamlarından sonra Atatürk, Afyon’a, Güney Anadolu gezisi dönüşünde 4.olarak Latife Hanım’la birlikte 23 Mart 1923’te gelmiştir. Kendisine büyük ilgi gösterilmiştir. Belediye önündeki Meydan’a toplanmış olan Afyonlular’a hitap eden Atatürk, eski kötü günlerin geride kaldığını, milli egemenliğe bağlı, birlik ve beraberlik içinde çalışmanın önemini anlatmaya çalışmıştır. Daha sonra Afyon Türk Ocağı’nda yapmış olduğu konuşmasında ise; ”Milletin her vesile ve her vasıta ile böyle emniyet ve itimadını gördükçe kuvvetim artıyor..” demiştir. Yapılan öteki konuşmalardan sonra Atatürk, Afyon’dan çok memnun olarak ayrılmıştır.

Atatürk, Afyon’u 5.olarak 29-30 Ağustos 1924’te Büyük Zafer’in ikinci yıldönümü vesilesi ile ziyaret etmiştir. Eşi Latife Hanım ve kalabalık bir asker-sivil kadro ile Afyon’a gelen Atatürk, Dumlupınar’da dikilecek olan “Şehit Asker Anıtı”nın Töreni’ne katılmıştır. Tören’in yapılacağı Çaltı Tepe’ye çadırlar kurulmuş ve tören alanını yurdun çeşitli yörelerinden gelen temsilciler doldurmuştur. Atatürk, Anıt’ın temeline ilk harcı koymuş ve ilk konuşmayı Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak yapmıştır. Daha sonraki konuşmacıların ardından büyük ölçüdeki alkışlar arasında kürsüye gelen Atatürk, bir saat süren tarihi konuşmasını yapmıştır. Savaştaki önemli anılarını anlattıktan sonra; ”Hiç şüphe yok ki Yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada atılmıştır. Bu alanda akan Türk kanları, bu gökyüzünde uçuşan şehit ruhları, Devlet ve Cumhuriyetimizin ebedi kurucularıdır. Burada esasını koyduğumuz “Şehit Asker Anıtı” işte o ruhları, o ruhlarla birlikte gazi arkadaşlarını, fedakâr ve kahraman Türk Milleti’ni temsil edecektir.” demiştir.

Tören’deki son sözlerinde gençlere seslenen Atatürk; "Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en değerli temsilcileri olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz" demiştir. Böylece Atatürk Afyon’da, her ilin temsilcilerinin karşısında tüm yurda seslenerek bu önemli konuşmasını yapmıştır. Nitekim bu konuşması yurt genelinde yankı bulmuştur.

Atatürk, Afyon’a 6.olarak 16 Ekim 1925’te gelmiştir. İzmir’den trenle Konya’ya geçerken ilgi ve ısrar üzerine Afyon’da kısa bir süre kalmıştır. O sırada babası savaşta şehit olmuş olan bir çocuğun konuşması, dinleyenleri ve Atatürk’ü çok duygulandırmıştır. Atatürk, tekrar Konya dönüşü Afyon’a gelmiştir. Bu 7. gelişi idi. Top atışları ile karşılanan Atatürk, bir süre yürümüş ve halkla sohbet etmiştir. Valiliğe gelmiş ve oradan Belediye’ye geçmiştir. Orada Büyük Taarruz öncesinde çalışmış olduğu odayı ve masayı görmüştür. Yemekte karşılıklı konuşmalar yapılmıştır. Türk Ocağı adına İsmail Bey’in yapmış olduğu konuşmaya karşılık veren Atatürk ; “Genç arkadaşlarımızın sözlerinden çok etkilendim. Bana görevimin henüz bitmediğini hatırlattılar. Görevimin bitmediğini, deruhte ettiğim sorumluluğun yüksek ve çetin olduğunu biliyorum. Arkadaşlar, bu görev bitmeyecektir. Ben toprak olduktan sonra da devam edecektir. Arkadaşlar, bu yapının çatısı altında, en mutlu, en tatlı hatıralarımı yaşıyorum.” diyerek kendisinin, Fevzi ve İsmet paşaların yatıp çalıştıkları odaları göstermiştir.

Cumhurbaşkanı Atatürk Afyon'da (20 Kasım 1937)Atatürk yine bir Konya dönüşü 2 Mart 1930 günü 8. olarak Afyon’u ziyaret etmiştir. Yemekte yine hatıralarını anlatmıştır. Afyon Lisesi’ni ve Kütüphane’yi ziyaret etmiştir. Atatürk, Kütahya seyahati sırasında giderken 24 Ocak 1933’te 9. ve dönerken 4 Şubat 1933’te de 10. olarak Afyon’u ziyaret etmiştir.

İran Şahı Rıza Pehlevi’nin Türkiye ziyareti sırasında, Şah ve öteki konukları ile birlikte 11.olarak Afyon’a gelen Atatürk, Afyonlular tarafından çok büyük bir ilgi ile karşılanmıştır. Görkemli bir karşılama töreninden sonra Şah’la birlikte iki saat kalıp dinlenen Atatürk, konuklarına da buradaki hatıralarının tarihi önemini anlatmıştır. Daha sonra İzmir’e gitmek üzere hareket edilmiştir.

Cumhurbaşkanı Atatürk, Afyon'da öğrencilerin önünden geçerken
(20 Kasım 1937)


Atatürk’ün Afyon’a, 12. ve son gelişi ise 20 Kasım 1937’de olmuştur. Bu gelişinde yanında Başbakan Celal Bayar, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya ile bazı diğer bakan ve milletvekilleri bulunmuşlardır. O günlerde Afyonlular’ın katkıları ile heykeltıraş Krippele’ye yaptırılmış olan “Zafer Anıtı” tamamlanmıştı. Atatürk, Belediye Parkı’na yaptırılmış olan Anıt’ı görmek üzere gelmiş ve bir süre burada dinlenip kahve içmiştir.

Böylece Afyonkarahisar’ın, Kurtuluş Savaşı’nda ve Atatürk’ün anılarında özel bir yeri olmuştur. Atatürk ülke geneline birçok mesajını buradan vermiştir. Çıkmış olduğu yurt gezileri sırasında, gösterilen ilgi ve tarihi misyonu nedeniyle sürekli olarak Afyonkarahisar’ı ziyaret etmeyi ihmal etmemiştir.

ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.