Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.02.15, 12:34   #4
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,722
Ettiği Teşekkür: 165921
Aldığı Teşekkür: 181247
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

  • Atatürk'ün Balıkesir Gezileri
Atatürk, Balıkesir’i 1923-1934 yılları arasında 7 kez ziyaret etmiştir. Balıkesir, Kurtuluş Savaşı’nda ilk cepheyi açan illerimizden biridir. O nedenle Atatürk, 6 Şubat 1923’te Balıkesir’e gelmiş ve orada ülkenin genel durumu ve geleceği ile ilgili önemli konuşmalar yapmıştır. 7 Şubat 1923 günü Zağnos Paşa Camii’inde cuma namazından sonra minbere çıkıp bir hutbe vermiştir. Dini bilgileri ve güzel konuşması ilgiyle izlenmiştir. Halktan soru sormalarını istemiş ve yirmi kadar soru sorulmuştur. Atatürk bu konuşmasında, “Hutbelerin halkın anlayamayacağı dilde olması, bu günkü ihtiyaçlarımıza cevap verememesi halife ile padişah adı taşıması, arkasından köle gibi gitmeye mecbur etmek içindir.
İzmir'den trenle Balıkesir’e gelen Mustafa Kemal Paşa'nın beraberinde eşi ve Kâzım Karabekir Paşa, Sabri Sözen, Vehbi Bolak ile diğer zevat bulunuyordu. (1923)


Hutbeden amaç, halkı aydınlatma ve ona doğru yolu göstermektir. Başka bir şey değildir. Yüz, ikiyüz, hatta bin yıl önceki hutbeleri okumak insanları bilgisizlik içinde bırakmak demektir” demiştir. Sorulan soruları büyük bir açıklık ve rahatlıkla cevaplayan Atatürk, Hilafet, Lozan Konferansı, kadın hakları vb. konulara değinerek halkı aydınlatmıştır. Siyasal ve dini konularda yapmış olduğu açıklamalarla halkın ilgisini çekmiştir. Bu konuşma o yörede çok ses getirmiş ve kamuoyunu yakından etkilemiştir. Hatta ileride Türkiye genelinde önem kazanan bir konuşma olarak tarihe geçmiştir.

Atatürk, Milli Kuvvetler Caddesi üzerine serilen halılar ve devasa takılarla süslenen cadde boyunca halkı selamlayarak Belediye binasına giderken


Atatürk, Balıkesir’e şapka devrimi sırasında 8-10 Ekim 1925’te geldiğinde, “püsküllü yadigar” dediği fes yerine şapkanın kullanılması gerektiğini anlatmıştır. Milleti medeniyet yolundan alıkoyanları zavallı ve bedbaht olarak niteleyerek, kıyafet konusunda uyarılarda bulunmuştur.  • Atatürk'ün Bursa Gezileri
Atatürk’ün yurt gezileri arasında Bursa’nın yeri çok önemlidir. 1922-1938 yılları arasında 13 kez geldiği Bursa’da bir çok önemli açıklama yapmıştır. İlk gelişi olan 16 Ekim 1922’de Bursa’da 12 gün kalmıştır. 24 Ekim 1922’de “United Press” muhabiri kanalı ile dünyaya Türkiye’nin her medeni millet gibi hür ve bağımsız yaşamaya kararlı olduğunu duyurmuştur. 27 Ekim’deki konuşmasında ise iç kamuoyuna seslenerek, “.. leri bir millet olarak medeniyet alanı üzerinde yaşayacağız. İlim ve fen nerede ise orada olacağız. Çocuklarımıza ve gençlerimize vereceğimiz öğretimin sırrı ne olursa olsun, onlara, Türk Milleti’ne, Türk Devleti’ne, TBMM’ne düşman olanlarla mücadeleyi öğreteceğiz.” demiştir.

Atatürk, Bursa’ya ikinci gelişi olan Ocak 1923’te resim, heykel gibi güzel sanatlar ve teknolojiden söz ederek, "İnsanlar olgunlaşmak için bazı eylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, heykel yapmaz, bir millet ki teknolojinin gerektirdiği eyleri yapmaz, itiraf edeyim ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur" demiştir.

Üçüncü gelişinde, Bursa’nın kurtuluş günü olan 11 Eylül 1924’te yapmış olduğu konuşmasında, "Bursalılar, sizler Cumhuriyetin ayrılmaz bir unsuru olan medeniyet ve yenilik yolunda yüksek eserler meydana getireceksiniz. Bu suretle Türkiye Cumhuriyeti’ni her gün daha çok güçlendiren unsurların daima ileri saflarında bulunacaksınız. Bundan asla şüphe etmiyorum." diyerek önemli mesajlar vermiştir.

TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Bursa'ya ikinci gelişi sırasında İnegöl'de coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanışı
(20 Ocak 1923)

Atatürk, Bursa’ya dördüncü gelişi olan 1925’te şapka ve kıyafetle ilgili olarak, “Zeki insanlar, medeni olmayan bir kılık altında kişisel ve bilimsel değerlerini kaybederler.” şeklinde konuşarak bu yönde kamuoyu oluşturmak istemiştir. Atatürk’ün 5 Şubat 1933’teki dokuzuncu Bursa gezisi öncesinde Bursa’da Türkçe ezana karşı bir olay yaşanmıştı. Bu olay nedeni ile konuşan Atatürk, “Meselenin aslı din değil dildir. Kesin olarak bilinmelidir ki, Türk Milleti’nin milli dili ve milli benliği bütün hayatında hakim ve esas kalacaktır” demiştir.

Atatürk, 1-3 Şubat 1938’deki son Bursa gezisinde,” Bursa inkılap hayatımızda bir çok müşkül anlar geçirmiştir. Fakat Bursalılar, yetenek ve güçleriyle bu zor anları kolaylıkla atlatmışlardır “ şeklinde konuşmuştur. Dolayısı ile Atatürk’ün, Bursa’dan vermiş olduğu birçok mesajdan ve Bursalılar’dan çok memnun olduğunu görüyoruz.

Atatürk'ün Bursa Gezileri - Detay Konu İçin Tıklayınız
  • Atatürk'ün Çanakkale Gezileri
Atatürk, biri Çanakkale savaşlarında olmak üzere Çanakkale’yi 1915-1934 yılları arasında beş kez ziyaret etmiştir. 20 Ocak 1915‘te Çanakkale’ye gelen Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşları’na damgasını vuran başarıları ile savaşın ve Anadolu’nun kaderini değiştirmiştir. Yarbay olarak geldiği Çanakkale’den 10 Aralık 1915’te adı içte ve dışta duyulmuş bir kahraman olarak İstanbul’a dönmüştür. Kendisinin ve Türk Milleti’nin kaderini değiştirdiği Çanakkale’nin Atatürk’te özel bir yeri vardır. Hatta orada savaşanlar üzerinde de bu güne kadar uzanan ve dostluk ilişkilerinin kurulmasını sağlayan olumlu etkiler vardır. Atatürk’ün 1934’te söylemiş olduğu sözler üzerine bugün Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerle yakın ilişkiler kurulmuştur. Öyle ki bu ülkelerde Atatürk’ün heykelleri dikilmektedir. O nedenle Çanakkale’nin Türk ve dünya kamuoyunda önemli bir yeri vardır.

Atatürk Çanakkale'de (1 Eylül 1928)


Atatürk, Çanakkale’ye yapmış olduğu öteki gezilerinde savaş alanlarını gezmiş, anılarını tazelemiş ve oradan yani savaş alanlarından barış mesajlarını vermiştir. Atatürk, Çanakkale’ye son ziyaretini Haziran 1934’te İran Şahı Rıza Pehlevi ile birlikte yapmıştır. Şah’la birlikte savaş alanlarını gezmişlerdir. Şah, savaş konusundaki bilgilenmeden ve gösterilen ilgiden çok memnun kalmıştır.


ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.