Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.02.15, 23:18   #5
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,757
Ettiği Teşekkür: 166104
Aldığı Teşekkür: 181382
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

  • Atatürk'ün Diyarbakır Gezileri
Atatürk, 1916,1917 ve 1937 yıllarında olmak üzere Diyarbakır’a üç kez gelmiştir. İlk iki gezisi savaş koşullarında ve askeri görevi nedeniyle olmuştur. Bundan yirmi yıl sonra 15 Kasım 1937’de gelmiş olduğu Diyarbakır’da büyük ilgi ile karşılanan Atatürk’e bir köşk hediye edilmiştir.

Atatürk Diyarbakır'da (16 Kasım 1937)Halkevi’nde verilen konser sonrası yoğun alkışlar arasında yapmış olduğu konuşmasında Atatürk,”.. Beşeriyetin medeni bir halkı huzurunda, halkın bu evinde, duyduğum bu zevk ve saadetin ne kadar büyük olduğunu elbette takdir edersiniz. Bunu kaydetmekle bahtiyarım” demiştir.

Cumhurbaşkanı Atatürk, Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’nde
(15 Kasım 1937)Ertesi gün vilayette bölge valileri ile bir toplantı yapan Atatürk, bölgenin sorunlarını dinlemiş ve alınması gereken önlemler tartışılmıştır. Daha sonra üniversite için ayrılması gereken arsa görülmüş ve Atatürk, bir an önce Dıyarbakır’da kurulması düşünülen üniversitenin gerçekleştirilmesini istemiştir. Ayrıca Irak ve İran’a yapılacak demiryolunun temeli atılmıştır.

Atatürk'ün, Diyarbakır'da 3. Umumî Müfettişliği, Valiliği, Kolordu Karargâhı'nı, Hava Alanı'nı ve 20 yıl önce Diyarbakır'da iken kaldığı Karargâh binası ziyareti. (16 Kasım 1937)


  • Atatürk'ün Erzurum Gezileri
Atatürk Erzurum’a 1919 ve 1924’te olmak üzere iki kez gelmiştir. Erzurum’a ilk 3 Temmuz 1919’da gelen Atatürk, bilindiği gibi Erzurum Kongresi’ni gerçekleştirerek ulusal hareketi başlatmıştı. Erzurum’da Doğu Anadolu Müdafaai Hukuk Cemiyeti’nin başkanlığını ve Erzurumlular’ın hemşehriliğini kabul eden Atatürk, “Tarihi Erzurum’un, bu erler yatağının hemşehrileri arasında bulunmak benim için en büyük saadettir” demiştir.

Erzurum Kongresi öncesinde Dokuzuncu Ordu Müfettişi Olarak Erzurum'da (Temmuz 1919)


Atatürk, Eylül 1924’te çıkmış olduğu Karadeniz gezisinde, Trabzon, Rize, Giresun, Ordu, Samsun, Amasya, Tokat ve Erzincan’ı ziyaret ettikten sonra 30 Eylül 1924’te Erzurum’a gelmiştir. Ilıca’ya kadar bütün yollar dolmuş ve çok coşkulu bir şekilde karşılanmıştır. Belediye başkanının açılışı yapılacak olan bir caddeye Atatürk’ün adını vermeyi teklif etmesi üzerine Atatürk, “Ben faniyim, ama cumhuriyetimiz ebediyen yaşayacaktır. Caddeye cumhuriyet adının verilmesi daha uygun olur” demiş ve bu adla açılışı yapmıştır. Erzurum’da kendisine gösterilen ilgi ve konuşmalardan çok duygulanan Atatürk, “Burada gördüğüm samimiyet, mertlik, vefa, benim memleketi kurtarmak için her türlü fedakarlığı yapmak hususundaki azim ve kuvvetimi artırmıştır” demiştir. Bu arada Sarıkamış ve Kars’ı ziyaret eden Atatürk, buralarda da çok büyük ilgi ile karşılanmıştır. 10 Ekim 1924 günü Erzurum’dan ayrılan Atatürk 1919’daki heyecanı duyduğunu söylemiştir.

  • Atatürk'ün Eskişehir Gezileri
Atatürk, Eskişehir’e 1920-1938 yılları arasında 22 kez gelmiştir. Ocak, Şubat ve Mart 1923’te üç kez gelmiş olduğu Eskişehir’de, Lozan görüşmelerini kuvvetlendirici mesajlar vermiştir. Onbirinci gelişi olan 21 Eylül 1925’te Eskişehirliler’i şapka giymiş olarak gören Atatürk, verilen mesajların alınmış olduğunu görmekle çok mutlu olduğunu ifade etmiş ve “ İnkılâbımızın her safhasında Eskişehirliler’i yanımızda görmek bize güven veriyor” demiştir.

TBMM Başkanı Mustafa Kemal, İkinci İnönü Zaferinden sonra, İsmet Paşa ile Birlikte Eskişehir’de Askeri Birliği Denetlerken
(Haziran 1921)


Onikinci gelişindeki konuşmaları arasında Temyiz Mahkemesi üyelerine seslenen Atatürk,” Hakim efendiler, siz kanun adamlarısınız. Ellerinize milletin, vatanın her türlü hak ve menfaatlerini koruyan kanunlar verilmiştir. İşaret ettiğimiz noktaları işittiniz. Türk Milleti’nin büyük haklarını müdafaa ederken bu noktalar önemle hatırda tutulmalıdır” şeklinde uyarılarda bulunmuştur.

Cumhurbaşkanı Atatürk'ün, Eskişehir'de KarşılanışıEskişehir’e her gelişinde çeşitli konularda kamuoyunu etkileyici önemli mesajlar veren Atatürk, 1937’deki gelişinde ise ekonomik konularla ilgilenmiştir. Yapmış olduğu konuşmasında, “Eskişehir bir sınai şehri olmalı, buradan tütecek bacalar, Türkiye’nin iktisadi hayatını yükseltmelidir” demiştir.

ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.