Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.02.15, 01:51   #7
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,722
Ettiği Teşekkür: 165921
Aldığı Teşekkür: 181247
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

  • Atatürk’ün Konya Gezileri
Atatürk, Konya’yı 1920-1937 yılları arasında 12 kez ziyaret etmiştir. Atatürk’ün yurt gezilerinde Konya’nın özel bir yeri olmuştur. Birçok önemli mesajını buradaki konuşmaları ile vermiştir. Ayrıca Atatürk’ün atalarının Konya kökenli olduğu ve o nedenle Konyalılara hemşehrilerim dediği görülür.

Konya Garı'nda Atatürk’ü Karşılama (20 Mart 1923)


Atatürk’ün 1920-1922 yıllarını kapsayan ilk dört ziyareti sava koşullarında olmuş ve bu yönde mesajlar vermiştir. 4 Ağustos 1920’deki konuşmasında, Konya’nın durumunu memnuniyet verici bulduğunu ifade eden Atatürk, “Düşmanlarımız bizden şeref ve haysiyetimizi istiyorlar. Binlerce yıldan beri hürriyet ve saadet yaşamı bir milletten istiklal ve hürriyet hiç bir zaman alınamaz” şeklindeki konuşması ile iç ve dış kamuoyuna mesaj vermiştir.

Atatürk, savaş sonrası 20 Mart 1923’te ki gelişinde Konya’da yapmış olduğu konuşmasında, “. Dış düşmanlar artık bizim için düşman olmaktan çıkmıştır. Dış düşmanlara karşı almış olduğumuz tedbirleri, göstermiş olduğumuz birliği, iç düşmanlara karşı daha da şiddetli, daha da dikkatli olarak göstermeliyiz.. İlim, irfan, fen, iktisat gibi alanlarda başarılı olmak için çalışacağız” demiştir.

TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal'in, Konya Kız
Öğretmen Okulunda Karşılanışı (22 Mart1923)Bu gelişinde ticaret çevrelerine de seslenen Atatürk, “Bu gün yegâne düşündüğüm kapitülasyonlardır. Kapitülasyonların bir daha dirilmemek üzere yokluğa gömülmesini sağlamaktır.. Ticareti yabancıların elinden alacağız” şeklindeki konuşmaları ile Türkiye’nin kalkınmasını sağlamak için yapılması gerekenleri ortaya koymuştur.

Gençlere yapmış olduğu uzun ve tarihi konuşmasında önemli mesajlar veren Atatürk, “Bütün sefaletimizin sebebi zihniyet meselesidir. Sağlıklı bir zihniyete sahip olmalıyız.. Sizler gibi aydınlar, azimli gençler sayesinde gerçek kurtuluşa ulaşacağımıza emin bulunuyorum” diyerek gençleri motive etmiş ve onlardan beklediklerini ortaya koymuştur.

Atatürk'ün Konya'yı 5. Ziyareti (23 Mart 1923)Atatürk, bu gelişinde Konyalı kadınlara da hitap ederek, “Dünyada hiç bir milletin kadını, ben Anadolu kadınından daha fazla milletimi zafere ve kurtuluşa götürmede çalıştım diyemez” şeklinde konuşarak Türk kadınlarının Milli Mücadele’de ki rolü ve katkılarını vurgulamıştır.


Atatürk, Konya gezisi sırasında yapmış olduğu konuşmalarında genelde yapılmakta olan inkılâp hareketleri üzerinde durmuş, her kesimden özveri ve fedakârlık istemiştir. Özellikle öğretmenlere ve gençlere seslenerek, inkılâp hareketlerini anlatmalarını ve desteklemelerini istemiştir. Ülkenin kalkınmasına giden yolda çabalar harcayacaklarını ve itici bir rol oynayacaklarını “asla şüphem yoktur” sözü ile ortaya koymuştur.

17 Ekim 1925’te Konya’ya gelen Atatürk, şapkası ile halkı selamlamış ve çok büyük ilgi ile karşılanmıştır. Okullarda öğrenciler feslerini çıkarmış ve hatta bir kısmı yakmışlardır. Atatürk bu gelişinde öğretmenlerle yapmış olduğu toplantıdaki heyecanlı konuşmasında, “Yürütmekte olduğumuz yenilik, ilerleme ve medeniyet yolunda siz öğretmenlerden oluşan Türk irfan ordusuna dayandıkça er geç başarılı olacağımıza inancım tamdır. Onun için birbirimize vereceğimiz işaret ileri, daima ileridir” demiştir.

Dolayısı ile öğretmenlerden olan beklentisini dile getirmiştir. Öğretmenler de Atatürk’e, kendilerinden bekleneni yerine getireceklerini ifade etmişlerdir. Atatürk, konuşmalarında kıyafet konusunda da konuşmuş ve Konyalıların bu konuda gösterdikleri ilgiden çok memnun olmuştur.


Serbest Cumhuriyet Fırkası denemesinden sonra ülkenin sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlarını yerinde incelemek üzere üç aylık yurt gezisine çıkan Atatürk, 18 Şubat 1931’de Konya’ya gelmiştir. Bu gelişinde Konya’da 11 gün kalmıştır. O günlerde Atatürk, aynı zamanda arkeoloji, müzeler, dil ve tarih çalışmaları ile de yakından ilgileniyordu. Konya’dan Başbakan İsmet İnönü’ye bir telgraf göndererek hükümetin bu konularla ilgilenmesini istemiş ve kendi konuşmalarında da bu hususlara yer vermiştir.
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.