Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.02.15, 01:55   #8
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,747
Ettiği Teşekkür: 166031
Aldığı Teşekkür: 181334
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

  • Atatürk’ün Samsun Gezileri
Atatürk, Samsun’a 1919-1930 yılları arasında dört kez gelmiştir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelen Atatürk, burada ilk ümit verici raporunu yayınlamış ve 25 Mayıs’ta karargâhını Havza’ya nakletmiştir. Havza’daki bir konuşmasında, “Hiç bir zaman ümitsiz olmayacağız, çalışacağız ve memleketi kurtaracağız” diyerek ilk olarak kamuoyunu etkileyen mesajını vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Latife Hanım ile Birlikte Samsun İskelesinde
(20 Eylül 1924)


Atatürk’ün Samsun’a ikinci gelişi 1924’te çıkmış olduğu Karadeniz gezisi sırasındadır. 20 Eylül 1924’te geldiği Samsun’da, ilk gelişinde oturduğu yer ve koltuğa oturtulduğunda çok duygulanan Atatürk, “Ben Samsun’u ve Samsun halkını gördüğüm zaman bütün tasavvurlarımın gerçekleşebilir olduğunu anlamıştım” demiştir. 22 Eylül’de yapmış olduğu uzun konuşmasında, “..Dünyada herşey için, medeniyet için, hayat için başarı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında mürşit aramak gaflettir, cahilliktir.” şeklindeki tarihi sözleri ile izlenecek yolu göstermiştir.


Mustafa Kemal Atatürk, Samsun Erkek Lisesinde Ders Dinlerken
(26 Kasım 1930)


Atatürk’ün, Samsun’a son gelişi 22 Kasım 1930’da olmuştur. Sosyal ve ekonomik konularla ilgilenmiş, okulları ziyaret etmiş, öğretmenlerle ve gençlerle görüşmeler yapmıştır. Ayrıca Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kapanışı ile ilgili bilgiler almaya çalışmıştır.  • Atatürk’ün Sivas Gezileri
Atatürk, Sivas’a 1919-1937 yılları arasında 8 kez gelmiştir. Atatürk’ün Sivas’a ilk üç gelişi 1919 yılında olmuştur. Sivas Kongresi’nin yapılması ile buranın Atatürk ve Türk Milleti’nde önemli bir yeri olmuştur. Zira bilindiği gibi Devletimizin kuruluş süreci buradan başlatılmıştır.

Mustafa Kemal, Sivas'ta Heyet-i Temsiliye Üyeleri ile Birlikte


Atatürk, Sivas’a 27 Eylül 1924’te Cumhurbaşkanı olarak gelmiş ve coşkulu bir şekilde karşılanmıştır. Sivas Öğretmen Okulu Müdürü Mahmut Bey’in “.. Tarih büyük ve çetin düşmanlarla mücadeleden sonra, muzaffer olmaktan daha büyük saadet kaydetmemiştir” şeklindeki heyecanlı konuşmasına cevap veren Atatürk, gençlere hitap etmiş ve Sivaslılara teşekkür etmiştir. Harf devrimi sırasında 19 Eylül 1928’de ve 19 Kasım 1930’daki gelişlerinde yine bazı mesajlar vermiştir. Sivas Kongresi’nin yapıldığı liseyi gezmiş ve anılarını anlatmıştır.

Cumhurbaşkanı Atatürk, Sivas Lisesinde Geometri Dersini Verirken
(13 Kasım 1937)Atatürk’ün Sivas’a son gelişi 13 Kasım 1937’dedir. Bu gelişinde Sivas Lisesi’ni gezmiş, öğretmen ve öğrencilerle konuşmuştur. Konuşmasında, “Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan karar verildi” diyerek anılarını yenilemiştir.


ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.