Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.02.15, 04:24   #9
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2630
Mesajlar: 30,751
Ettiği Teşekkür: 166051
Aldığı Teşekkür: 181346
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

  • Atatürk’ün Trabzon Gezileri
Atatürk, Trabzon’a 1924-1937 yılları arasında üç kez gelmiştir. Cumhuriyet’in ilk döneminde Atatürk uzun bir yurt gezisine çıkmış ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e açılmıştır. 15 Eylül 1924 günü Atatürk’ü Trabzon’a getiren Hamidiye Gemisi’ni yüzlerce kayık ve motor çevrelemiş ve görkemli bir karşılama yapılmıştır.

Gösterilen ilgi ve konuşmalara cevap veren Atatürk, “.. Kadınların, çocukların, ihtiyarların gözlerinde yaş gördüm. Bu ne yüksek duygu, bu ne şefkat, bu ne asalettir.. Samsun’a ilk ayak bastığımda, bana kalp kuvveti veren kahraman Trabzonlular’ın bulunduğunu asla unutmayacağım.” demiştir.

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Ege Vapuru ile Trabzon'a giderken - Atatürk'ün çok sevdiği Alman Pointer’i Fox isimli köpeği de bu geziye götürülürken (28 Kasım 1930)


Öğretmen Okulu’nun defterine ise, “Yeni nesil en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenlerden alacaktır“ diye yazmıştır. Atatürk bu gezinin uzantısı olarak 17-18 Eylül 1924 günlerinde de Rize’yi ziyaret etmiştir.


Atatürk Rize’yi Ziyaretinde Halka Hitap EderkenAtatürk’ün Trabzon’a ikinci gelişi Ege Vapuru ile 27 Kasım 1930’da olmuştur. Büyük ilgi ile karşılanan Atatürk, bu gelişinde ekonomi ve öteki sorunlar hakkında bilgiler almıştır. Ertesi günü yapmış olduğu konuşmalarında Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kendi kendini kapatması üzerinde durmuştur. Konuşmasında, “Şimdi karşımızda birçok fırkalar varmış gibi daha fazla çalışmak, fikirlerimizi halk kitlelerine yaymak ve köylere kadar götürmek zorundayız” diyerek yöneticilere ve halka mesaj vermiştir. Yollara dökülen vatandaşlarla konuşmalar yapmış ve yine ilgiyle uğurlanmıştır.

Atatürk, Trabzon’a üçüncü ve son olarak 10 Haziran 1937’de gelmiştir. İzmir Vapuru ile gelen Atatürk yine büyük coşku ile karşılanmıştır. Karşılayanlar arasında Bölge Valileri, kalabalık halk bulunmuş ve bir bakıma Doğu Karadeniz olarak karşılanmıştır. Bu gelişinde Soğuksu’daki köşkünde kalmıştır.

Rize Hükümet Konağından Ayrılırken


Burada 11 Haziran 1937 günü tarihi bir karar veren Atatürk, bütün mallarını millete bağışlamıştır. Yanındakilere, “Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime bağışlamakla ferahlık duyacağım. Ben büyük milletime daha çok şey vermek isterim” diyerek bütün çiftliklerini ve mallarını millete bağışladığını açıklamıştır. Durumu bir telgrafla Başbakan İsmet İnönü’ye bildirmiştir.

Atatürk bu son Trabzon gezisinde bölgenin yetkilileri ile görüşmeler yapmış , sorunları dinlemiş ve alınması gereken önlemler üzerinde durmuştur. Bölgede büyük ilgi gören Atatürk, kamuoyu üzerindeki etkinliğin en güzel örneğini vermiş ve görmüştür. Ayrıca malları konusunda burada vermiş olduğu kararla Türk kamuoyu üzerinde çok derin sevgi ve takdir uyandırmıştır.
  • Atatürk’ün Yalova Gezileri
Atatürk, Yalova’ya 1929-1938 yılları arasında 18 kez gelmiştir. 1929 yılında ilk geldiğinde, Yalova ve çevresini çok beğenmiştir. Bu arada doktorları da buranın sağlığı için iyi geleceğini tavsiye etmişlerdi. Devlet Deniz Yolları İşletmesi’de Yalova’nın 12 kilometre güneyindeki kaplıca bölgesinde bir Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nü yaptırmıştı. Atatürk, Yalova’ya geldiğinde çoğu zaman bu Köşk’te kalıp, kaplıcalara girmiştir. Ayrıca Atatürk, Yalova’da Millet ve Baltacı çiftliklerini yaptırmıştır.

Atatürk, Yürüyen Köşk'te İncelemelerde Bulunuyor (24 Temmuz 1930)Yalova’nın olduğu kadar, oradaki çiftlik ve köşklerinin Atatürk’ün yaşamında özel bir yeri olmuştur. Öyle ki 1929-1938 yılları arasında her yıl Yalova’ya gelmiştir. Burada birçok tarihi olay yaşanmıştır. 7 Ağustos 1930’da Başbakan İsmet İnönü ile Fethi Okyar’ı burada buluşturan Atatürk, çok partili hayata geçebilmek için Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kuruluşunu sağlamıştır. Yalova’ya sekizinci gelişinde, 26 Ağustos 1933 günü Bankası yöneticilerini kabul eden Atatürk, onlara hitaben yapmış olduğu konuşmasında, “Türkiye Bankası, mütevazi bir sermaye ile işe başlamıştır. Ancak manevi sermayesi çok büyüktü. Çünkü başında Celal Bey ve bir kaç güzide arkadaşı vardı. Bankası memleketimizin ekonomisinde çok yararlı hizmetler yapmıştır. Bence bütün bu hizmetlerin üstünde daha önemli olan bir hizmeti de bankacılıkta gençlerimizi yetiştirmiş olmasıdır. En çok bununla iftihar ederim” demiştir.

Yalova'da Millet Çiftliği'nde Yürüyen Köşk'ün İnşaatında. (24 Temmuz 1930)


Birçok tarihi olayın yaşandığı ve kararların alındığı Yalova’da Atatürk on yıl boyunca tatillerini geçirmiştir. Burada çalışmalarını yapmış, bir çok yerli ve yabancı devlet adamlarını kabul etmiştir. Kaplıcalara girmiş ve dinlenmiştir. 1937’de devlete bağışlanmı olan Yalova’daki çiftlik ve köşklerde şimdi Atatürk’ün hatıraları yatmaktadır.

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.