Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.02.15, 22:45   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2675
Mesajlar: 31,096
Ettiği Teşekkür: 167098
Aldığı Teşekkür: 186274
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Chambord Şatosu'nun Tarihi ve Mimarisi

Chambord Şatosu - Sarayı | Loire Bölgesinin En Büyük Şatosu
Sarayın Tarihçesi ve Mimari Özellikleri

Chambord Şatosu - Chambord Sarayı, (Fransızca: Château de Chambord) Loire bölgesinin en büyük şatosudur. Blois şehrinin 15 kilometre doğusunda bulunmaktadır. 16. yüzyılın 2. yarısında Kral I. François’ın av köşkü olarak inşa ettirdiği saray Loire saraylarının en görkemlisidir.

Chambord Şatosu'nun Tarihi

  • 16. ve 17. Yüzyıl
İtalya’da ortaya çıkan, ardından tüm Avrupa’ya yayılan Renaissance sanatı Kral I. François (Fransuva) döneminde Loire bölgesinde hayat bulmuş ve yine bu dönemde sayısız mimari eseri arkasında bırakarak bölgenin bugünkü kimliğine kavuşmasında en büyük paya sahip olmuştur.Kral I. François 1519 yılında sarayın inşaatına başladığında henüz 25 yaşında idi. O dönemde 5 büyük güç Avrupa’nın hâkimiyeti için kıyasıya savaş veriyordu. Fransa, Papa’nın ülkesi İtalya, İngiltere, Osmanlı imparatorluğu ve V. Karls İmparatorluğu arasındaki dostluklar, kurulduğu hızla tekrar bozuluyordu.1515 yılında tekrar tahta çıkan I. François, kendinden önce tahtta olan XII. Louis (Lui)’nin elinde tutmayı bașaramadığı İtalyan provinzi Milan’ı tekrar fethetti. Kral I. François bu fetih sırasında İtalyan Rönesans mimarisinden çok etkilenmişti. Ūlkesine döndükten dört yıl sonra sarayın inşaatını başlattı.Saray I. François’nın en masraflı projesi olmuştur. Mimari açıdan abartılı sayılabilecek saray hiçbir Fransız hükümdarının sürekli kalabildiği bir saray olamamıştır. I. François sarayda sadece 72 gün kalabilmiştir ve sarayın tamamlanmasına șahit olamadı.

XIV. Louis'ın Yatak OdasıLe Roi-Soleil (Güneş Kral) XIV. Louisi sarayı sıklıkla gösterişli partileri için kullanmıştır. Yine onun döneminde Moliere'in Kibarlık Budalası oyununun ilk temsili bu sarayda yapılmıştır.

Versay Sarayı'nın aksine Chambord Sarayı sürekli olarak mobilyalı değildi. Av ya da kutlama yapılacağı zaman kraliyet depolarından mobilyalar saraya götürülürdü.

Sarayın Havadan Görünümü

  • 18. Yüzyıl
1725 ve 1733 yılları arasında sarayı sürgündeki Polonya kralı, aynı zamanda Fransa kralı XV. Louis’nin kayınpederi olan Stanislaus I. Leszczyński kullanmıştır. Sarayı daha sonra 1748 yılından 1750’ deki ölümüne kadar olan süreçte Fransız komutan saksonyalı Mareşal Moritz kullanmıştır. Askerleri tarafından da çok sevilen komutan bir av meraklısıydı. 1738’de Saksonya elektöründen 100 adet ceylan yollamasını rica etmişti. Hamburg’dan gemi ile Paris’e gönderilen ceylanlar sarayın avlanmak amaçlı 5433 hektarlık duvarlarla çevrili av alanına konulmuştu. Chambord Sarayı Fransız Devrimi sırasında yağmalanmıştır.


  • 19. Yüzyıl ve Sonrası
Şair Gustave Flaubert 19. yüzyılda sarayın odalarını dolaşırken, onun tuhaf kaderi üzerine derin düşüncelere dalmıştı: “Sanki kimse ona sahip olmasın, elinde tutmasın diye herşey yapılmış. Sanki hiç kullanılmamış gibi, ihtiyaç duyulandan çok daha büyük gibi gözüküyor herşey. Ziyaretçilerin duvarlarına bir kez dahi ismini yazmadığı terkedilmiş bir otel gibi.“Napoleon sarayı 19. yüzyılın başlarında Louis-Alexandre Berthier e teslim etti. 1870 ve 1871 yılları arasındakı Alman-Fransız savaşı sırasında saray askeri hastane olarak kullanıldı. Ikinci dünya savaşı esnasında ise Louvre müzesi kolleksiyonunun bir kismi buraya taşınmıştı. Güvenlik amaçlı getirilen eserler arasında Mona Lisa ve Venus de Milo’da vardı.

Saray Schwerin Sarayı’na model olmuştur. Loire sarayları arasında en büyüğü ve en meşhurudur. Saray ziyarete açıktır.


ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.