Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.03.15, 10:17   #44
Flaneur
Üye

Flaneur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2015
Yaş: 35
Konular: 3
Mesajlar: 134
Ettiği Teşekkür: 160
Aldığı Teşekkür: 602
Rep Derecesi : Flaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Sizce Bekaret Önemli midir? (Anket)

Bekaret takıntısı, feodal yapıyı aşamamış toplumlarda, iktidarın gücünü öncelikle hanelerde, yani evlerde sağlamlaştırması arzusunun bir sonucu. Müslüman toplumlardan tutun da, hala Pagan gelenekleri sürdürmeye çalışan batı toplumlarına kadar birçok toplumda buna rastlayabilirsiniz.

İktidar, besleyemediği, daha doğrusu hak ettiği maaşı vermediği, düzgün koşullarda çalıştırmadığı, patron baskısı altında inlettiği erkeği dizginleyebilmek için, ona evinde sınırsız iktidar hakkı tanır. Erkek, bütün hıncını, öfkesini evinde geçirsin ki işyerinde patronuna, sokakta da iktidara isyan etmesin. Bunun da yegane aracı, kadını baskılamak, ikinci sınıf, alınan ve satılan, erkek tarafından korunup kollanması gereken bir varlık haline getirmek.

Peki bu nasıl olur? Kadını sözde kutsallaştırma özde metalaştırma yoluyla. Kadını korunması, muhafaza edilmesi gereken bir varlık gibi görmenin temelinde yatan, budur. Bekaret dediğimiz, aslında sadece hymen adı verilen bir doku parçasından başka bir şey değil. Bir doku parçasına bu kadar anlam yüklemek, onu saflığın ve temizliğin simgesi olarak görmek, yıllardan beri zihnimize kazınan toplumsal kodların bir parçası: Kadın, korunması, muhafaza edilmesi gereken bir varlıktır, yeri evlenene kadar annesinin dizinin dibidir; çalışmaz, toplumsal yaşamda aktif olarak rol almaz, annesinden nasıl iyi bir eş ve anne olacağını, yemek, temizlik yapmayı vs. öğrenir. Bir kez evinden gelinlikle çıktığı zaman da, ancak kefenle döner geriye.

Peki bunun alternatifi nedir? İnsanların genelinde, bekarete önem vermemenin alternatifinin ahlaksızlık, önüne gelenle düşüp kalkma olduğu şeklinde bir görüş var ki, nereden tutsanız elinizde kalır.

Bir insanı dürüst, ahlaklı ve genel anlamda iyi yapan şeyin, bir doku parçası olması, ne kadar büyük bir hata oysa. İki insanın birlikte gerçekleştirebileceği en güzel şeyin, sanki ortak bir senfoni yazarcasına uyumlu olduğu bir aktivitenin sırf arada evlilik bağı olmadığı için ahlaksızlık sayılması, ahlaki bir tavır olabilir mi? (Bu dediğimin, aldatma ile karıştırılmaması önemlidir).

İnsanlar sadece birbirlerini sevip hoşlandığı için sevişti diye, daha doğrusu bir kadın hoşlandığı erkekle sevişti diye, onu kirli ve ahlaksız sayabilir miyiz? Sorun aslında bu kadar açık ve nettir, bunun haricinde söylenecek her şey lafı eğip bükmek, dolandırmak olacaktır.

Benim açımdan bu soruya yanıt vermek bile utanç verici. Bir kadının bana utanarak "ama ben bekaretimi kaybettim" demesinden, ondan çok ben utanç duyarım. Benimle karşılaşıncaya kadar kendini bana saklaması komik ve çocukça gelir bana, çünkü ben de onun için doğru insan olmayabilirim (vice versa, o da doğru insan olmayabilir).

Lafı fazla uzattım. Dün yazacaktım bunları ama bir yere gitmem gerekiyordu ve bugüne bıraktım. Bekarete önem veren ve yazdıklarımdan alınacak üyeler olabilir, ama onlardan özür dilemeyeceğim çünkü bu konu onların hassasiyeti olduğu kadar benim de hassasiyetim.
__________________
The opposite of love is not hate, it's indifference. The opposite of art is not ugliness, it's indifference. The opposite of faith is not heresy, it's indifference. And the opposite of life is not death, it's indifference.

Elie Wiesel
Flaneur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Flaneur'in Mesajına Teşekkür Etti.