Konu: Ateizm
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.03.15, 20:48   #39
Flaneur
Üye

Flaneur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 3
Ettiği Teşekkür: 160
Aldığı Teşekkür: 602
Rep Derecesi : Flaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerdeFlaneur Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Ateizm

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cagliostro Mesajı göster
Benim çok yakın bir arkadaşım kardeşim dediğim kişi bir Ateist..Onu öyle kabullendim inancçsızlığına ya da her neye inanıyorsa saygı duydum. Bana bugün çok ilginç bir soru sordu; "Allah kendini öldürebilir mi?" diye. Çok şaşırdım hatta "hass...olm bayram bayram beni günaha sokma"dedimse de çok ciddi olduğunu bu sorunun cevabını benden beklediğini söyledi. Kendimi akıllı zanneden ben bir cevap bulamadım evet desem olmaz hayır desem olmaz. Sonra bana şunu söyledi aynen aktarıyorum;
"Eğer;evet diyorsan senin Allah'ın ölümsüz değil, eğer hayır diyorsan senin Allah'ının herşeye gücü yetmiyor demektir."
Resmen çuvalladım bu soru karşısında hatta islamcı geçinen bir arkadaşıma sordum o bile bir cevap bulamadı..Hiç birşeye üzülmem bu adamın 3 tane beyin hücresi var diye dalga geçerdim adam beni resmen...Neyse..
Din konusundaki tavrım, agnostiktir; öncelikle bunu belirteyim.

Sonra da, bu tip soruların anlamsız olduğunu. Allah'ın gücünün her şeye yettiği kabulü, kendisini öldürüp öldüremeyeceği sorusunu anlamsız kılar, çünkü ölümsüz bir varlığın ölmesi diye bir şey söz konusu olamaz.

Aynı durum, Allah'ın kaldıramayacağı taş yaratması konusunda da geçerlidir. Sonsuz kudrete sahip bir varlıktan bahsediyorsak, "kaldıramayacağı taş" ifadesi geçersiz olur, çünkü böyle bir taş yaratabilseydi, zaten sonsuz kudrete sahip olmazdı.

Dini kavramları bir kenara bırakalım, aklıma ilk gelen, uydurduğum örneği söyleyeyim. Hiç ıslanmayan bir kumaşı, her şeye nüfuz edebilen, yıkayan suya sokarsak ne olur? Bu da çok anlamsızdır, çünkü hiç ıslanmayan bir kumaşın var olduğu yerde, her şeye nüfuz edebilen ve yıkayabilen su olamaz. Keza, her şeyi yıkayabilen suyun olduğu bir ortamda da, hiç ıslanmayan kumaş olmaz. Yani, bu gerçekliklerin aynı anda sadece bir tanesi var olabilir. Allah ölümsüzdür ve kendini öldürmesi söz konusu olamaz gibi.

Okullarda mantık dersinin kaldırılmasının olumsuz sonuçları işte bunlar.
The opposite of love is not hate, it's indifference. The opposite of art is not ugliness, it's indifference. The opposite of faith is not heresy, it's indifference. And the opposite of life is not death, it's indifference.

Elie Wiesel
Flaneur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Flaneur'in Mesajına Teşekkür Etti.