Konu: Ateizm
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.03.15, 10:55   #43
Bursalı68
Tam Üye

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 8
Ettiği Teşekkür: 625
Aldığı Teşekkür: 1110
Rep Derecesi : Bursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ateizm

Sevgili Asena...
Alıntı:
Gülmemek eldemi?

Böylesi sorularla Allahı tartışmak bana göre gülünç.
Din adı altında kendi fantazilerini millete dinmiş gibi anlatanlara inanıp Allahın varlığını tartışmak..
Bu konu yüzlerce yıldır, binlerce yıldır tartışılıyor ve tartışılmaya da devam edecek..Ki gülünç bir tarafınının da olduğunu düşünmüyorum...

" Bir dakika sonrasını kestiremeyen, milyonlarca senedir var olan dünya düzenini anca keşfetmeye başlayan insan yaratıcı olmadığına göre = bir yaratıcı vardır. "

" Akıl akıldan üstündür diye bir deyim vardır, aklımızın ermediği şeyler yokmu? "

" Sadece kara deliklerin hala çözülemeyen sırrı, galaksideki düzen, ölümün var oluşu = İnsanların aciziyetini gösteriyor bence."

Ve Sonuç...: " Bir yaratıcının olduğu kesin "...

Sevgili Asena...Kişilerin, bireylerin kendi düşünceleriyle vardıkları sonuç BİLİMSEL değildir, sadece kendilerini ilgilendirir...Hele ki metafizik anlamda kesin doğrudur, kimsenin " bu yanlış " demek haddine değildir...

Örneğin siz " Bir yaratıcının olduğu kesin " sonucuna ulaşırken, hangi bilimsel veriden yararlandınız...? Hiç...Sadece " bireysel olarak " sorguladınız ve kendi iç dünyanızda buna hükmettiniz...Ancak bu hükmünüz bilimsel açıdan hiçbir anlam ifade etmiyor...

Ki ayrıca bilimin " Yaratıcıyı aramak-bulmak " gibi bir derdi, amacı da yok üstüne üstlük...O yüzden zaten DİNCİ tayfa bilim adamlarına soğuk bakar...!

Alıntı:
Ateizm dine inanmamaksa tamamen anlarım(insanı zorla dinden cıkarıyorlar )
fakat ateizm Allaha inanmamaksa, onların argumanları dincilerden daha çelişkilidir.
Bir ufak düzeltme daha yapmakta yarar vardır...Ateistler Yaratıcının varlığı-yokluğuyla ilgilenmezler aslında...Onlar " materyalist " düşüncededirler...Karşılarındaki inançlı insanlar onlara takılıp " Tanrı var, Yaratıcı var " dediklerinde onlar da GAYET DOĞAL olarak BİLİMSEL VERİ isterler...Bu durumda ateistlerin " Yaratıcı'ya inanmamaları " ön plana çıkartılır...Ve saçma bir şekilde " hadi Yaratıcı'nın olmadığını kanıtla " gibi bir söylemle saldırılır...

Dine inanmamak kısmına gelince...Bunun için ille de ateist olmaya gerek yok...Örneğin ben de inançlı biriyim...Ama inandığımız bu dinin verilerine bakınca, uygulamalarına bakınca ve dinin nasıl RANT aracı olduğunu gördükçe, inançlı böyle olunuyor ise ben bu dinden olmayayım, yani " ben almayayım " diyebiliyor ve özellikle DEİZM e doğru bir yönelişe girip " bana ne Arap'ın ALLAH'ından, bana ne Hristiyan'ın TANRI'sından, bana ne Yahudinin YEHOVA'sından " demeye başlıyorum...!

Alıntı:
Cennetdeki ikramlarsa din yorumcularının fantazileriyle alakalı.
Bir yere kadar doğru, bir yerden sonra doğru olmayan bir cümle...Yani evet " din yorumcularının " fantazileri var TEVİLLERDE, ancak ayetlerde de çok ilginç yönlerle karşılaşırsınız tevile girmeden çevrildiğinde...Emin olun tevile girmeden çevrilirse ayetler, ortada bu dinden eser kalmaz...!

Alıntı:
Ben cennetle cehennemi büyük bir mahkeme hayal ediyorum
Aklıyla, makamıyla, fiziksel yaradılış gücüyle güçsüzleri ezenin yargılanacağı bir mahkeme.
Evet ben de böyle bir şey hayal ediyorum ama işte adı üzerinde HAYAL...! Gidip gelen kimse yok ki tutalım da soralım " hava nasıl oralarda " diye...

Alıntı:
Cennetle cehennem Allahın adaletinin semboludur bana göre
Bu konu Mısır'daki İNİSİYELER de dahi " sembol " olarak geçerken, uygulama olarak farklı bir biçimde sunulur...

Sözün özü, inançlı veya inançsız, hepimizin toplum olarak bir arada yaşamak gibi bir zorunluluğumuz vardır...Ne inançlılar inançsızlara, ne de inançsızlar inançlılara rencide edici, hakaret edici, aşağılayıcı şekilde davranma hakkına sahip değildir...Bizlerin asıl atladığı taraf burası aslında...Çünkü gerçekten bir Yaratıcı'nın olup olmadığını kimse bilmiyor...Olsa da bilmiyoruz, olmasa da bilmiyoruz...Ancak dinler tarih boyunca özellikle inançsızları " ötekileştirmiştir "...Cadı, şeytan, bölücü, kafir, fitneci...v.s...v.s... şeklinde bakmışlardır...

Umulur ki bundan sonra toplum bu konularda daha bir duyarlı, birbirine saygılı ve bilinçli olur...

Sağlıcakla kalınız...
7 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.