Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.03.15, 16:12   #13
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,728
Ettiği Teşekkür: 165944
Aldığı Teşekkür: 181257
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün Yurt Gezileri

Atatürk'ün Mersin Ziyaretleri

Yurdun birçok yerlerini olduğu gibi, Atatürk Mersin'i de birçok kereler ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerin en önemli anısı "Mersinliler, Mersin'e sahip olunuz" öğüdüdür.

Atatürk'ün Mersin'i ilk ziyaretleri Cumhuriyet'ten öncedir. 5 Kasım 1918 de Mersin'e gelmiş ve 23.Tümen Komutanı Alb. Bahittin Bey'in misafiri olmuştur. Geceyi Karamancıların evinde geçirmiştir.

Atatürk bu ziyaretinde, Silifke sınırları ve Toros eteklerinde karakolların arttırılmasını ve dağ köylerine depolardaki yeni silah ve cephanelerden bol miktarda dağıtılmasını yetkililere tavsiye etmiştir.

Mustafa Kemal Paşa eşi Latife Hanım'la Mersin Millet Bahçesi'nde  • 17 Mart 1923 Tarihindeki Mersin Ziyareti
Atatürk Mersin'e 17 Mart 1923 tarihinde saat 11:05'de eşi Latife Hanım'la birlikte gelmiştir. İstasyonda büyük bir karşılama yapılmış ancak bu esnada bazı üzücü olaylar cereyan etmiştir. Uray caddesini takiben Hükümet binasına gelinmekte iken, Aşkı Naili adında bir kişi yakındaki topluluğu göstererek: "Paşam, bunlar gayrimüslim Arap Ortodoks ekalliyetleri çocuklarıdır ve sizi karşılamaya geldiler". Bunun üzerine Atatürk; "Türk Yurdunda ekalliyet yok vatandaş var". Demiştir.

TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Mersin Millet Bahçesi'nde
Halkla Konuşurken (17 Mart 1923)Atatürk bir süre Hükümet Konağında kaldıktan sonra çıkıp Belediyeye doğru yürürken, Abdurrahman Carudi adında bir kişi, "Paşam Suriyeli hemşehrinizi de kurtarınız",demiş. Atatürk cevaben; "Her Millet layık olduğu idareyi bulur", demiştir.

Belediye ziyaretinden sonra Müdafaayı Hukuk Cemiyeti binasına gelinmiştir. Atatürk Cemiyet Başkanı Hacı Ömer Kutay'a binanın kime ait olduğunu sormuş, binanın bir Ermeni'ye ait olduğu cevabı verilince, Atatürk, "Arkadaşlar, istasyondan hükümete gelinceye kadar yolun iki tarafındaki binaların kime ait olduğunu sordum. Rumlara ve Ermenilere ait olduğunu söylediniz. Bu adamlar bu binaları yaparken sizler ne yapıyordunuz?" Karşıda ayakta duran bir köylü, "Paşam, bizler o vakit Yemen'de, Balkanlar'da, Zeytin'de askerlik yapıyor, nöbet tutuyorduk", demiştir.

Atatürk, aşağı kattaki Gençler Birliğini görmek istemiş ve birlikte aşağı inilmiştir. Birlik eşyalarının derme çatma olduğunu gören Atatürk, Birliğe bin lira bağışta bulunmuştur.

Bazı anılarda Gençler Birliği'nin kendisini feshederek, Türk Ocaklarına katılmaya karar verdiği açıklanmakta ise de, bunu aksi anlatılmaktadır.

Atatürk'ün bu gezisinde üzüldüğü bir husus da, Ata Çelebi'nin Gazetesinde yayınladığı açık mektupta, Hindistan tarafından bağışlanan 300.000 Liranın hesabının sorulması olmuştur.  • 20.01.1925 Tarihindeki Mersin Ziyareti
Atatürk'ün bir diğer gelişleri 20.01.1925 tarihidir. Yine eşi Latife Hanım ile birlikte gelmişler ve bugün Atatürk Evi olarak kamusallaştırılan Khrytman binasında misafir edilmişlerdir. Bu ev Mersin'de Alman Konsolosu olan Chrytman tarafından yaptırılmıştır. Sonradan Tahincilere bağışlanmıştır.
Atatürk Evi - Atatürk'ün Mersin'de Kaldığı EvBu ziyaretinde Atatürk Mersin'de 11 gün kalmıştır. Mersin Ziraat Odası tarafından Osmaniye Mahallesindeki portakal bahçesinde verilen bir öğle ziyafetinde Mersin'in ihtiyaçları, özellikle Mersin'de bir lise açılması, Liman yapılması, Mersin-Silifke yolunun durumu, Ziraat Bankasının çiftçiye daha fazla kredi vermesi gibi hususlar arz edilmiştir.


Atatürk, Lise hakkında Maarif Vekiline duyurarak çare arayacaklarını, yol için Valilerin anlaşıp şoseyi yaptırmalarını önermiş. Mersin Limanı için ise, olağanüstü bir hal olmazsa limanın mutlaka yapılacağını ifade etmiştir.
Atatürk burada Hacı Bey'den, güneyde bir çiftlik almak arzusunda olduğunu, tavsiye edcekleri bir yer olup olmadığını sorar. Hacı Bey, Siligke'de Bodasaki isimli bir Rumdan metruk bir araziyi tavsiye eder. Atatürk 29.01.1925 günü satın almak istediği Tekir-Olukbaşı çiftliğine gitmiştir. Bu çiftlik, Abidin Paşa'nın iken Bodasaki'ye geçmiş, Kurtuluş'tan sonra da Hazineye intikal etmiştir. Sonradan göçmenlere dağıtılmıştır.  • Diğer Ziyaretleri
Atatürk 10.05.1926 tarihinde Konya üzerinden trenle Mersin'e gelmiş ve doğruca Limandaki Ertuğrul Yatına binerek Taşucu'na gitmiştir. Bundan sonra üç defa daha Mersin'e geldiyse de şehirde kalmamıştır. İki defasında deniz yolu ile gelip trenle ve bir defa da trenle gelip deniz yolu ile ayrılmıştır. Bindiği gemiler Gülcemal ve Ege gemileridir.

Gulcemal Vapuru


Atatürk 19 Kasım 1936 tarihinde yine trenle Mersin'e gelmiş ve yeni yapılmış olna Vali Konağına gitmiştir. Mersin Valisi olan Rüknettin Nasihioğlu'na, "Vali Bey, konağı çabuk düzenleyiniz ve noksanlarını tamamlayınız. Her sene Nisan ayını burada geçirmek istiyorum", demiştir. Tabii bu hasta durumda geldiği tarihe kadar gerçekleşememiştir.


Cumhurbaşkanı Atatürk, Mersin'de (19 Kasım 1936)  • 20.05.1938 Tarihindeki Mersin Ziyareti
Atatürk'ün Mersin'e son gelişi 20.05.1938 Cuma günü saat 13:30 dur. Bilindiği gibi 1938 yılı Mart sonunda Atatürk'ün rahatsızlığı bir hayli ilerlemiş bulunuyordu. Paris Tıp Fakültesi hocalarından Prof. Fissenger, Atatürk'e kesin istirahat tavsiye etmişti. Fakat o sırada Hatay meselesi had safhada idi. Atatürk doktorların tavsiyesini dinlemeyerek Güney illerine seyahat kararı vermiştir. Yenice'den Mersin'e direk özel bir tren hattı ve şimdiki silonun bulunduğu yerde ikametine mahsus hazırlık yapılmıştı. Atatürk'ün burada istirahat edebileceği düşünülüyordu. Ancak kendisi Vali Konağında kalmıştır. Konağın balkonunda oturduğu sırada karşı kaldırıma toplanan halk, o oradan ayrılıncaya kadar kendisini seyrederdi.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.