Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.03.15, 16:08   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21781
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Aydın ve CahilAYDIN ve CAHİL


Aydın insan sorar, sorgular, araştırır, beyni melekeleri ile muhakeme eder, yargılar ve senteze ve sonuca öyle varır. Sağlıklı kararlar böyle doğar böyle verilir. Bu kabil insanlara mütekâmil insan demek kanımca doğru olur.

Cahil; cahilliğin fıtratından, yer içer mideyi doldurur, tesadüfen sahip oldukları ile kibirden böbürlenir, okumaz araştırmaz, kulaktan dolma bilgiler yalan yanlış veriler onun için mubah ve uygun olur, cahil bir de yobazlığı bünyede barındırıyorsa, kulaktan duyar işine geldiği gibi algılar, saplantı içinde olduğu öngörüleri dışındaki her şey, medeniyet medeni yaşam onun için günah ve dine aykırıdır. Cahil ve yobaz gerçeklere karşı daima bakar kördür, vardığı ve verdiği kararlarda görür gibi yapar hükme ve karara öyle varır. Cahilin verdiği hükümler, her zaman hakka, adalete, kanunlara, hukukun üstünlüğüne demokrasiye, insan hak ve hürriyetlerine medeni ahval ve şartlara uygun değildir.

Cahil; sosyal yaşamda Muhtar, Kaymakam, Vali, Bakan, Başbakan, C.Başkanı olur ama hiçbir zaman aydın insanların sahip olduğu erdem, fazilet,ahlak, adalet duygusunun tezahürü olan uygulamalarına erişemez ulaşamaz.

Aydın insan eleştiri ve önerilere her zaman açıktır, yapıcı ve yol gösterici önerilere her zaman teşekkür eder, doğru bildiği yanlış ve hatalardan dönmenin bir yolu sayar. Aydın insan tevazu içindedir, büyüklük kibir hangi makamda olursa olsun onun için yok anlamındadır. Aydın insan için okumak bilgi dağarcığına yeni bilgiler katmak onun için vazgeçilmez alışkanlıktır.

Cahil ise okumayı sevmez. Kitap okuma alışkanlığı yoktur, kibir ve gurur vazgeçilmez ve daimi günahları içindedir. Her konuda bilgi ve beceriden yoksun olmasına karşın, 3 koyun verilse güdemeyecek kadar cahil ve becerisiz olmasına karşın, bazen devlet idare etmeye, ulaşılamayacak makamlarda oturup ahkâm kesmeye talip olur…

Cahil; şans yaver gider bazen kısır döngü içinde olan, şekilciliği, odaklandığı kör noktaları, her tür değer ve erdemin üzerinde varsayan, namus ve ahlak kavramını giydiği kisveye ve cinsel organlara endeksleyen, gıda kolisine oy vermeyi mubah sayanların verdiği oylar ile vekil olur, bakan olur, başbakan olur, C.Başkanı olurlar ama her zaman insani erdemlerden yoksun kalırlar. Bu yoksunlukla bindiği otobüsün ön kapısından sarkarak, 17 yaşındaki öğrencinin gırtlağına sarılmaktan imtina etmezler. Cahil ve yobazlardan aldığı oy ve cahil cesareti ile diktatörce davranışlar sergileyenler olur, bu davranış biçimlerini eleştirenleri hapse attırabilmek için gece yarısı kanunları çıkarır, şikâyetçi ve gösterici gencecik öğrencilerin hayatını karartmaktan imtina etmezler.

Örneklerini verdiğimiz aydın ve cahil ve dahi yobaz tiplerinden dünyada çok! Türkiye’de bir hayli fazla! Örnek görmek isteyenler Türkiye son 13 yılı ve siyasi istikrarsızlığına bakmaları yeter.
Yazıyı küçük bir dua ile sonlandırmış olalım, bilmem âmin dermisiniz?

“Tanrı cahilin şerrinden şirretinden, diktatörlüğünden, aydınlara ve yurtseverlere karşı husumetinden, barbar gaddarlığından, kindarlığından, dinciliğinden, yalanlarından, savurganlıklarından, saray düşkünlüklerinden, faşist diktatör özlemli davranışlarından ve kibrinden, ben bilirim ben söylerim diyen buyurgan hallerinden, çıkardıkları faşizan kanunlardan, Tanrı dünya milletlerini ve Türkiye’de Türk milletini korusun.” Âmin…


13.03.2015

Mustafa AKTEN


__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.