Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.03.15, 19:33   #2
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 298
Ettiği Teşekkür: 12966
Aldığı Teşekkür: 17543
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: İlk Milli Bisikletçi, İlk Bisiklet Fabrikası Kurucusu: Cavit Cav

Daha 2 gün önce Sunay Akın'ın Geyikli Park kitabında okudum ilk kez adını. İsmi duyulmayan kahramanlardan biriymiş meğerse. Kitapta okuduğum birkaç ayrıntı daha vardı.

Cavit Cav'ın teyzesi aynı zamanda Mustafa Kemal'e de süt annelik yaaptığından bahsediliyordu. Hatta Cavit Cav şu cümle ile açıklamış:

“Ben, teyzemin süt verdiği Mustafa Kemal’i hiç görmedim hayatımda, onu hep aileden biri olarak hissettim; ama hiç karşılaşamadım.”

Kitaptaki bir diğer ayrıntı ise 1924 olimpiyatları için gittikleri İngiltere'de yanlarında bisikletleri yokmuş. Oraya gidince almayı düşünmüşler ama gidince öğrendikleri şey o yıllarda para ile bisikletin satılmadığıymış. Bisikletin en başından yapılması gerekli ancak bunun için ise zamanları yokmuş. Bir sonraki olimpiyatlara katılacakları zaman aylar önce oraya gidip hem kendi bisikletlerini yapmışlar hem de antreman yaparak yarışa hazırlanmışlar.Ve son olarak kadavra olarak kullanıldıktan sonra iskeleti hala günümüzde Ankara Üniversitesinde dersliklerin birinde bulunmaktaymış.

Paylaştığın bilgiler için teşekkürler Real. Eline, emeğine sağlık