Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.03.15, 13:18   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 556
Mesajlar: 2,571
Ettiği Teşekkür: 20725
Aldığı Teşekkür: 11151
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Dünya ve Türkiye


DÜNYA VE TÜRKİYE


Eksiksiz ve yaşanası ve gelecek kuşaklara bi hakkın tam olarak devir edilerek aktarılacak dünyanın farkında olan, sevgi dolu, ekolojik ve biyolojik çevrenin korunması gerektiğinin farkında olan, hümanist duyguların insanlar üzerinde eksilmediğini görmek isteyen bir dünya görüşüne sahip insan, toplum ve dünya halklarının birbiriyle uyumlu ve ahenk içinde barışsever olarak yaşamasını ister.. İstenen bu değerlerin dünya halkları hayatında daim olması için, ekonomik, siyasal ve iktisadi doktrinlerin birbirleriyle girift halde insandan yana, adil bölüşümden yana olması gerekir.


İnsandan yana olmayan, insan mutluluğunu engelleyen, insan gelişimini, refahını, insanca yaşama hakkını engelleyen en önemli faktör, yine insana hizmet etmesi gereken siyasi, iktisadi, idari doktrinlerdir! İnsan topluluklarının devlet olması, kayıtlı ve tescilli ulus olması, insandan yana bir Anayasa ya sahip olması, hukuk ve hukuk üstünlüğü, kanun hâkimiyetinin üstünde olması ile mümkündür. Kanun, sözlü ve yazılı olarak her idari doktrinde vardır. Ancak; hukuk üstünlüğü ulus devlet olma şansını yakalayan ülkelerde vardır. Bu değerlere sahip olmayan insan toplulukları kabile aşiret vb tanımlama ile anılırlar. Bu tanımlama Türkiye için beyin jimnastiği yapan kafalarda bir çağrışım yapıyor mu?

Acaba iktisadi, siyasi, idari doktriner sistemler nedir? Sistemler içinde mülkiyet hakkı, yaşam hakkı, insan gibi yaşam hakkı nedir? Üretim tüketim dengesi içinde insan nerededir? Refah, kalkınmışlık, toplumsal huzur, bireysel iç huzur üretim ve tüketim dengesinin neresindedir?

Örneğin bir liberal kapitalist sistem egoist çıkarlar üzerine kurulu, iyi işlemediğinde emeği ve insan mutluluğunu sömüren, eşitsizliğin temeli sayılan, dünya genelinde düşünüldüğünde yayılmacı ve emperyal düşünceler içinde olan açlıktan işsizliğe, sefaletten cehalete iten sağlıksız toplumların oluşmasına neden olan bir iktisadi doktrin! Bırakınız yapsınlar! Bırakınız geçsinler diyen para politikaları! İnsan mutsuzluğunun amili ve adil bölüşümün düşmanıdır.


Örneğin tüm üretim araç ve gereçleri devlet mülkiyetinde olan, uygulamalar günümüz tarihinin gerilerinde kalan Marks ve Engels teorilerini sosyal idari iktisadi doktrinleri bireysel ve zümresel diktaya dönüştürüp hayalleri hüsrana uğratan kömün destekli çalışma şartlarında insanı esir alan bir idari, siyasi, iktisadi doktrin, geçerli olduğu zamanlarda uygulamalar ile halklara zülüm, eziyet, yokluk yoksulluk ve cehaletten başka ne verebilmiştir?

Bize öğretilen; üretimin olmadığı yerde fukaralık, fukaralığın olduğu yerde cehalet, cehaletin olduğu yerde bozulmuş, deforme olmuş, sağlıksız yaşayan, sağlıksız düşünen toplumlar vardır. Böyle toplumların istisna olarak gelişmiş bireyleri olmak, bize göre insana ne gurur verir ne de liyakat kazandırır.

Yenidünya düzeni denilen bir iktisadi ve idari uygulamanın yanında ki, bu sistemde özelleştirme, devlet mülkiyetinde kalması gereken stratejik öneme haiz tesis ve kurumların yanında her tesisin satılması öngörülür. Bu durum 1983 sonrası Özal ve Papatyalar dönemi için bir çağrışım yapar mı? Veya 2002- 2015 arası 13 yıllık Akp dönemi Türkiye’si için bir çağrışım yapar mı?

Yenidünya düzeni uygulamaları dünyada iktisadi moda olarak eserken, popüler olmasından hiç ödün vermeyen bir uygulama olan sosyal devlet, kapitalist uygulamaların yine egemen olduğu bir yapıda, eğitim sağlık, konut ve sosyal dayanışma ve yardımlaşma ve imeceye dayalı kurum ve kuruluşlar sosyal devlet bünyesi içinde devletin yüklendiği kamu hizmeti haline gelmişti. Türkiye zaten Anayasa hükmünde yerini bulan bir sosyal devletti. Her değer sulandırılıp yitirildiği gibi bu idari değer de yozlaştırılmış oldu.

Türkiye Cumhuriyeti devletini kuranların önderi ve lideri Mustafa Kemal Atatürk 2 büyük eserinden söz ederken, Cumhuriyet ve CHP demiştir. CHP hangi ilkeleri ile tanınır? “Devletçilik, Halkçılık, Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Devrimcilik ve Laiklik” Rahmetli Atatürk, halkı ve devleti birbirinden ayırt etmemiştir. Sanayide, kalkınmada karma ekonomi demiş bu şekildeki iktisadi doktrin ile Cumhuriyetin ilk on yılında az zamanda çok işler başardık demiş ve ülkeyi demir ağlar ile örmeyi, bacası tüten üretim tesislerini halkı ve karma ekonomi sayesinde kurmuş işletmiş ve başarmıştır. Karma ekonomide sosyal devlet özel sektörün yetişemediği yerde devlet sektörü olarak lokomotif olmuş, Akp zihniyetinin 13 yıldır sata sata bitiremediği kurum ve kuruluşları kurmuştur.

Rahmetli Atatürk, denenmiş tüm iktisadi ve idari ve siyasi doktrinlerin mahsurlarını görmüş halkına karma ekonomi yanında aşiret ve kabile olmadığını gösterir Anayasa, hukuk üstünlüğü, idarede erkler ayrılığını getirerek zaten dünyanın hayranlığını kazanmıştır. Hayranlığını kazanamadığı zümreler ise, gericiler, softalar, mollalar, dinciler, din ile insanları aldatıp kurallarını din, kendilerini kutsal kabul ettirmeye çalışanlardır.

İktisadi, idari ve siyasi doktrin arandığında Atatürk ve ilkeleri akla gelmeli. Çağdaşlık, medeniyet, hukuk üstünlüğü, özgürlük, bağımsızlık, kalkınma, huzur, ulus olmanın heyecanı Atatürk ilkelerinin içinde bol miktarda mevcuttur. Yeter ki ilkeleri göz ardı etmeyelim, ilkelerden sapmayalım. Arada bir yaşadığımız olumsuzluklar 2002-2015 Akp dönemi gibi 1950-1960 Menderes dönemi gibi dönemler sadece frene basılan zamanlardır. Türkiye aracı eminim ki medeniyet ve kalkınma yolunda frene basanları ber taraf ederek hızla gitmeye devam edecektir.

26.03.2015

Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.