Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.03.15, 11:08   #9
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,535
Ettiği Teşekkür: 29741
Aldığı Teşekkür: 33104
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: İnternet Sansürü Yasalaştı!

Bu sansür olayı sadece bize özel değil orda hemfikiriz zaten.

Günümüz dünyasında devletlerin en büyük gayesi bakın devletlerin dedim yani bu ABD içinde geçerli, Papua Yeni Gine içinde geçerli, BİLGİ'yi kontrol etmek çünkü kontrollü bilgi devlet için önemlidir. Neyin doğru neyin yanlış olacağına karar verirler neyin sansürlenip neyin sansürlenmeyeceğine vs vs..

BİLGİ dediğimiz şey kontrol edilemezse ne olur? Ses kayıtları, Wikileaks belgeleri, Watergate skandalı, Snowden ve Bradley'in çabaları, Türkiye için konuşacak olursak herşey ortada.. yolsuzluklar, MİT- Jandarma çatışması, ses ve video kayıtları, Fuat avni ve daha fazlası.

Hükümetin hedefi kendi kirli iç çamaşırlarını serecek bu tür operasyonları önceden sansürlemek hatta hiç göstermemek bu çıkan yasa bunun kanıtıdır.

Tabi yapılacak faşizan baskılarda cabası.

Lakin devletlerin hiç bir zaman kontrol edemeyeceği bir alandır internet dünyası. Çünkü özgür bilgi her zaman "oralarda bir yerde" dir. Size sadece bulup çıkarmak kalır. O bilgiye ulaşmak sizin azminize bağlıdır ve önünüzde hiç bir kuvvet duramaz. Özgür bilgi şu an devletlere karşı en büyük silahtır. Eğer bugün internet olmasaydı, ne yolsuzluğu duyardık ne bu paralel saçmalıklarını...

Emin olun her devlet denedi bu "kontrollü bilgi" gücünü elinde tutmayı ama hiçbir şekilde başaramadılar. Çünkü akıllarında yoktu kendi yarattıkları bir canavarın bugün kendileri için en büyük tehdit olduğunu..

Bugün özgür bilgi için küresel çapta mücadele eden sivil toplum örgütleri ve bu örgütlere bağlı vakıflar var (Electronic Frontier Foundation (Dijital Hakları Vakfı), Mozilla Vakfı, Wikileaks, Reddit, Anonymous, Piratebay, Symantec, v.b) bunlardan bazıları... Bu kuruluşlar senin benim gibi insanların dijital haklarını karşılıksız koruyan, bağışlarla ayakta kalan kuruluşlar.

Dolayısıyla ülkemiz içinde böyle komik yasalar çıkarıp önünde durmakla, bu yasaların verdiği haklar çerçevesinde servis sağlayıcıların false dns, domain ban veya host ban dışında yapabilecekleri hiçbir şey yok, bu eylemler haricinde üst mesajımda saydığım alternatif çözümler dışında en kötü internetimiz kesilmiş olsa bile kullanıcıların kendi aralarında kuracakları ufak çaplı ağlar (p2p sisteminin mahalle ağı gibi düşünün ana sunucu (uydu ağına bağlı şekilde ki bu tür internete e-dsl deniliyor) ve bu sunucuya bağlı mahalledeki bilgisayarlar kendi internet ağlarını kurabilirler ve bu şekilde dünyayla iletişimde kurabilirler..

Zor mu dediniz? Uydu ağının stabil olmadığı gerçeği dışında hiçde zor birşey değil. Teknolojide çareler hiçbir zaman tükenmez..
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.