Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.03.15, 17:09   #9
Redwine
İzindeyiz ATAM

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3697
Mesajlar: 17,974
Ettiği Teşekkür: 73129
Aldığı Teşekkür: 67378
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Türkiye'nin Dört Bir Yanında Elektrikler Kesildi

Türkiye’yi İzmir’deki bir santral karartmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye geneline büyük oranda, İstanbul’a ise yüzde 80′ler civarında elektrik verildiğini ifade ederek, “Kısa bir süre içerisinde tamamen enerjilendirilmiş olacak diye düşünüyoruz” dedi.

Yıldız, Slovakya’daki temasları sırasında, Türkiye’deki elektrik kesintilerine ilişkin soruları yanıtladı.

Ülkenin bir çok yerine elektrik verildiğine işaret eden Yıldız, “Türkiye’deki enterkonnekte sistem enerji iletim hatları ile ilgili olacak arızanın giderilmesine dönük çalışmaları buradan takip ediyorum, birebir arkadaşlarımla görüşüyorum. İstanbul ve Ankara ağırlıklı olmak üzere, Türkiye geneli büyük oranda, İstanbul ise şu anda yüzde 80′ler civarında elektriklendi. Metrolar ve diğer bazı özel kısımlar, vatandaşımızın çok yoğun olduğu yerler de hızlıca enerjilendi. Diğer bölgelerimiz Karadeniz, Doğu Anadolu bölgeleri de enerjilendi. Kısa bir süre içerisinde tamamen enerjilendirilmiş olacak diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Yıldız, çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini bildirerek, şunları kaydetti:

“Hem İstanbul’da hem Ankara’da Gölbaşı’nda hem Adapazarı’nda enterkonnekte sistemin merkezinin bulunduğu yerlerde, ‘anayollar’ diye biz bunları tabir edelim, yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda enerjisi olmayan yerlerimiz var ve buralara enerji sağlamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Öncelikle bütün her tarafı bir enerjilendirelim, bütün kayıtlar tabii ki elimizde. Bu teknik bir gerekçeden mi, bir manevra arızasından mı, bir işletme hatasından mı kaynaklanıyor? Bunların her birisini açıkça söyleyebiliriz. Bunlar dakikalık değil, anlık olarak da tutuluyor. Fakat şu anda bütün arkadaşlarımız yoğun bir şekilde çalışıyor.”


EMO AÇIKLAMASI

Böyle dönemlerde farklı iddiaların dolaşabileceğinin altını çizen Yıldız, şöyle devam etti:


“Bu tür toz dumanın arasında bir çok iddialar dolaşabilir, biz gerçeklerle uğraşacağız, Elektrik Mühendisleri Odası mensubu olarak, bir odanın elektrik fiyatlarının düşük olmasından kaynaklanan sebeple böyle bir söylemde bulunmuş olmasına üzüldüm açıkçası. Genelde ‘elektrik pahalı mıdır’ diye konuşulur. Elektrikler ucuz olduğu için böyle bir iddiadan bahsediliyor bunu son derece yadırgadığımızı söyleyebilirim. ENTSO-e ile yani Türkiye’nin Avrupa’yla senkron çalışabilmesiyle alakalı konuda biz artık rüşdümüzü ispat ettik. Bununla alakalı bütün çalışmalar tamamlandı, test çalışmaları bitti. Türkiye hem frekansta hem de diğer bütün konularda senkron çalışabileceğini gösterdi.”


İZMİR TARAFLARINDAN BİR SANTRAL…


Ortaya atılan birçok iddia ve söylentiye cevap vermesinin doğru olmayacağını dile getiren Yıldız, “Terör müdür siber midir’ deniyor, teknik bir arıza mıdır, bunların hepsini bu kesin çalışmalarımızı tamamladıktan sonra açıklayacağız. Her zaman olduğu gibi kamuoyumuza şeffaf ve doğru bilgileri aktaracağız. Bu arızanın sebebinin de bir yandan tespit edilmesi lazım. İzmir tarafında özel sektöre ait bir santralin bir gerekçe ile devre dışı olduğu ve onun bir domino tesiri yaptığından bahsedildi bana, ilk anda ama bunu da teyit etmem, kesinleştirmem lazım. Aslında sistem kendi içerisinde izoledir. Yani o domino taşı hepsini bütün ülkeyi kapsamaz, arada izole yerler çok fazla ama nasıl orada bir atlama oldu, nasıl bir işlem oldu bütün kayıtları ortaya çıkardıktan sonra bakmamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.


TEİAŞ’DAN AÇIKLAMA

Kesintinin başlamasının ardından TEİAŞ, Avrupa – Anadolu hatlarında bir kopma nedeniyle kesintinin meydana geldiğini söyledi.Kaynak
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.