Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.04.15, 13:28   #9
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1175
Mesajlar: 12,209
Ettiği Teşekkür: 51073
Aldığı Teşekkür: 44530
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Fuat Avni'nin Yeni İddası “Savcıdan Çıkan Kurşun Polisin…”

1950'li yıllarda ABD, Batı ülkelerinde NATO uzantısı Gladyo örgütleri kurmuş ve bu uzantı bir çok örgütlere sızdığı gibi sol örgütlere de sızmıştı. Gladyo hem Batı ülkelerinin orduları hem de istihbarat teşkilatlarıyla sıkı bir işbirliği içindeydi...

Sanırım bir çoğumuz İtalya'daki Kızıl Tugaylar örgütünü duymuşuzdur.

Zamanın İtalyan başbakanı Aldo Moro sağcı olmasına rağmen ABD ve NATO politikalarına son derece eleştirel yaklaşıyor ve zaman zaman İtalya' nın NATO' dan çıkmasını dahi dillendiriyordu.

Ve Kızıl Tugaylar...

Gladyo, Kızıl Tugaylar' ın lider kadrosuna da sızmıştı. Bu örgüt Bologna' da tren istasyonu bombalayacak ve birçok benzer eylemlerle İtalya' nın gündemine oturacaktı.

Öte yandan o dönemde Avrupa genelinde olduğu gibi İtalya' da da komünistler son derece güçlüydü ve seçimlerle iktidara gelmeleri bekleniyordu. Sözün kısası İtalya' da ABD' nin hiçte işine gelmeyen gelişmeler yaşanıyordu.

İki kutuplu dünya sisteminin hüküm sürdüğü o günün dünyasında Kızıl Tugaylar' ın yaptığı tüm kanlı eylemlerin arkasında Sovyetler Birliği' nin olduğu yalanı medya ile işlenirken, komünistleri ''kanlı teröristler'' olarak gösteren yoğun bir toplum mühendisliği yapıldı. Özne ise Kızıl Tugaylar' dı.

Tam bu sürecin ortasında Kızıl Tugaylar, ABD ile işbirliğine eleştirel yaklaşan başbakan Aldo Moro' yu onca korumaya rağmen Roma' nın tam merkezinde kaçırdılar. Bir kaç hafta sonra ise öldürdüler.

Bu cinayet İtalyan solunun gerileme devrinin başlangıcı olduğu gibi sağcı bir liderin bu şekilde öldürülmesi sağa toplumsal bir sempati kazandırdı. Hıristiyan demokratların başına ABD yanlısı yeni bir lider geçirilirken, İtalyan siyaseti ABD' ye sıkıca kenetlendirildi...

Çok sonraları ortaya Kızıl Tugaylar merkez kadrosunda 2 Galdıo ajanının olduğu, bu örgütün İtalyan gizli istihbaratı tarafından korunduğu ortaya çıksa da artık çok geç olmuştu.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.