Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.04.15, 14:41   #1
Mislina
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,987
Ettiği Teşekkür: 4165
Aldığı Teşekkür: 9734
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü


2 Nisan Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Günü , Nisan ayı da Otizm Farkındalık Ayı olarak ilan edilmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi ODER de ülkemizdeki , otizmlilerin erken teşhis ve yoğun özel eğitim, barınma ve bakım koşulları başta olmak üzere sosyal haklarına ve ailelerinin ihtiyaçlarına, kamuoyunun dikkatini çekmek amacı ile düzenlenen etkinlikler ve MAVİ IŞIK hareketi ile bu farkındalık çalışmalarına öncülük etmektedir.

Otizm , sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir gelişim bozukluğudur. Otizm genellikle yaşamın ilk 2 yılında ortaya çıkar. Genetik yatkınlık ve beynin işleyişinin ve yapısının etkilenmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Otizmin görülme sıklığı hızla artmaktadır. 1985 yılında her 2500 çocuktan birine konan otizm tanısı, 2009 yılında 110, 2012 yılında ise 88 doğumda bir iken , günümüzde doğan her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmektedir.

Bu hızlı artışa rağmen ulusal politika oluşturulamıyor, ülkemizde temel çalışmaları yapılmış olan Otizm Eylem Planı harekete geçirilemiyor, otizmli bireylerin tüm haklarını kullanmaları bir türlü sağlanamıyor. Oysa , özellikle erken teşhis ve sonrası eğitim hakları bugünkü gibi sembolik değil de gelişmelerine yeterli kalite ve oranda verilebilse, akranları ile birlikte aynı okulda olabildiğince sorunsuz eğitim alabilir seviyeye gelebilmeleri ile hayat kaliteleri yükselebilecek , meslek sahibi olup üretken, kendi ayakları üzerinde duran bağımsız bireyler olabileceklerdir.

Ülkemiz şartlarının teşhis ve eğitim boyutu ile ihmal edilip geliştirilmemesi , henüz eğitim çağında olduğu tahmin edilen ( 0-18 yaş ) yaklaşık 300 000 otizmli çocuk ve gencimizin , ilerideki yetişkinlik çağlarında, yoğun davranış sorunları yaşayan ve birkaç bakım personelinin ancak hizmet verebileceği , ağır engelli olarak bakıma muhtaç tüketici bir birey olması anlamına da gelmektedir. Bu durum ülkemizin imza koyduğu uluslararası insan hakları, engelli hakları sözleşmeleri hükümlerine de aykırıdır.

Otizmin artışının önüne geçemediğimiz şu günlerde, en azından etkilerini ve dolayısı ile etkilediği kitleleri azaltıcı politikalar üretip, bir çok hayatın akışını pozitif olarak değiştirebiliriz . Bu aslında toplumun tüm unsurlarının, üzerine düştüğü ölçüde görevini yapmasına bağlıdır.
Yani Otizmli birey gereken yapılırsa yaşam kalitesi açısından yüksek oranda geliştirilebilir , değişebilir bir bireydir.

Diğer yandan bugüne kadar ihmal edilmiş yetişkin kimsesiz veya bakıma muhtaç otizmli bireylere gerekli olan bakım hizmetlerinin bugünkü olumsuz koşullardan kurtulup daha insani şartlara ulaşması da ilk hedeflerimiz arasındadır.

2 Nisan günü ve Nisan ayı boyunca yapılacak farkındalık çalışmaları , binlerce hayatı hatta bugün doğmamış otizmli gelecek nesillerin süreçlerini hazırlamak için oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Türkiye kamuoyunu otizm farkındalık ayı etkinliklerine katkı vermeye davet ediyor ,
saygılar sunuyoruz.

Ergin GÜNGÖR

ODER – Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

Bildirgeyi PDF olarak bilgisayarınıza indirin.

Otizm'e Bir Şans Verin! Kampanyaya Katılmak isteyenler İçin

Kaynak
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.