Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.04.15, 00:49   #7
Mislina
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,987
Ettiği Teşekkür: 4165
Aldığı Teşekkür: 9734
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yurt İçi ve Yurt Dışı Posta Hizmetleri

Yurt Dışı Posta Hizmetleri

Basılmış Kağıtlar

Herhangi bir kağıt, karton veya başka bir madde üzerine el, makine veya fotoğraf gibi baskı tekniği kullanılarak hazırlanan her türlü gazete, dergi, kitap, süreli veya süresiz birbirinin aynı olan yayın, broşür, katalog, fotoğraf, fotoğraf kapsayan albüm, gravür, plan, harita gibi yazı, resim veya şekil taşıyan adresli veya adressiz, kişisel haberleşme niteliği bulunmayan gönderilere "basılmış kağıt" denir.

Gönderi üzerine "Imprimé" veya "Printed" ibaresi yazılır.

Boş yerleri sonradan doldurulmak üzere düzenlenmiş bulunan; üzerine başlık, alıcı veya gönderici adresi veya başka şeyler basılmış zarflar ile mektup veya yazı kağıtları, kartvizitler, resimli veya resimsiz her türlü kartlar, cilt halinde alındılar, makbuzlar, faturalar, fişler, defterler, bordrolar, formüller, cetvel veya listeler, basılmış kağıt olarak kabul edilmez.

Boş yeri sonradan doldurmak üzere hazırlanan ve bu nedenle kırtasiye malzemesi sayılan bu gönderilerden, ancak ciltlenmiş halde bulunan alındı, makbuz, fatura, fiş, defter ve benzerleri dışında kalanlardan, sayıları 10'u geçmeyenleri basılmış kağıt olarak kabul edilebilir.

Yazı makinesi ile elde edilen yazılarla kopya kağıdı ile çoğaltılan suretler, değişebilir veya değişmez harfli damgalar kullanılarak elle yapılan baskılar, delikli kağıt bantları ile üzerinde delik, çizgi veya işaret taşıyan mekanografik kartlar, filmler ve ses veya görüntü kaydedilmiş bantlar, disket, CD/DVD, hafıza ve bellek kartları vb. ile kağıt para, banknot, tahvil, çek, bono, piyango bileti, posta veya diğer her türlü pul ile elinde bulunduranın yararlanacağı her türlü değer taşıyan kağıtlar, basılmış kağıt olarak kabul edilmez. Bunlar duruma göre diğer posta gönderileri veya kargo olarak kabul edilir.

Basılmış kağıtlar, içleri kolayca kontrol edilebilecek şekilde ve içindekileri yeter derecede koruyacak tarzda açık zarf veya kuşak içinde ambalajlanmış olmalıdır.

Basılmış kağıtlar kayıtlı ya da kayıtsız olarak postaya verilebilir.Ağırlık limitleri
En fazla : 2 kg.

Sadece kitap ve broşür kapsayan basılmış kağıtlar;

İrlanda ve Kanada en fazla 2 kg.
Diğer Ülkeler en fazla 5 kg.


Boyutlar

En çok
En büyük boyu 60 cm'yi geçmemek üzere uzunluğu, genişliği ve kalınlığı toplanınca 90 cm.
Tomar halinde en büyük boyu 90 cm'yi geçmemek üzere uzunluğu ve iki defa çapı toplamı 104 cm.

En az
Boyutları 2 mm'lik toleransla 14x9 cm'den aşağı olamaz.
Tomar halinde en büyük boyu 10 cm'den aşağı olmamak üzere uzunluğu ve iki defa çapı toplamı 17 cm.

Taahhütlü

Kayıtlı olarak postaya verilmek istenen yurtdışı mektup postası gönderilerinin postaya verilmesinden itibaren kayda tabi tutularak alıcısına imza karşılığında teslim edilen kaybı halinde de üst sınırı "Dünya Posta Birliği" ( UPU ) tarafından belirlenen limitler dahilinde tazminat ödemesini gerektiren özel hizmete taahhütlü özel hizmeti, bu özel hizmeti içeren gönderilere taahhütlü gönderi denir.

Taahhütlü gönderilerin uçak özel hizmeti ile kabul edilmesi zorunludur.

ÖZEL HİZMETLER

Alma Haberli

Alma haberi, bir taahhütlü gönderinin alıcısına teslim edildiğinin, göndericiye bildirilmesi hizmetidir.

Alıcının Kendisine Verilecek

Alma haberli olmak kaydıyla "alıcının kendisine verilecek" kaydını taşıyan taahhütlü mektup postası gönderilerinin, alıcılarının bizzat kendilerine teslimi hizmetidir. Ancak, aleyhlerine mala el koyma veya haciz kararı verilmiş bulunanlarla, velilik, vasilik veya hacir altına alınmış olanlar hakkındaki hükümler saklıdır.

Aracı adresiyle gönderilen bu tür gönderilerin esas alıcısı, aracı olan kimsedir.

Özel Ulak

Özel ulak hizmeti, bu işareti taşıyan bir gönderinin, varışta alıcısına, genel dağıtım beklenmeksizin götürülmesi hizmetidir. Özel ulak hizmeti, her tür kayıtsız ve taahhütlü mektup postası gönderilerine uygulanır.

Bu hizmet, gönderinin kabulü sırasında gönderici tarafından, yazılı istekte bulunması halinde de alıcı tarafından istenebilir.

Postrestant

Alıcının adresi gösterilmeyerek, alıcının adından sonra sadece "Postrestant" ifadesi ve varış yeri gösterilen kayıtsız ve taahhütlü mektup postası gönderilerinin, alıcılarının başvurusu üzerine PTT iş yerlerinde teslimi hizmetidir.

Ödeme Şartlı

Alıcıya belli bir para karşılığı teslim edilmesi ve tahsil edilen paranın göndericiye iletilmesi şartıyla postaya verilen gönderilere "Ödeme Şartlı Posta Gönderisi" denir.

Değer Konulmuş

İçlerinde, kağıt para, banknot veya elinde bulunduranın faydalanabileceği çek, yolculuk çeki, senet, tahvil, hisse senedi, bono gibi banka gişelerinde kolaylıkla paraya çevrilebilen değerli kağıtlarla, uçak, tren, vapur biletleri ile günü geçmemiş veya ikramiye isabet etmiş bulunan piyango biletleri gibi bir değer ifade eden kağıtlar, madeni para, işlenmiş veya işlenmemiş altın, gümüş, platin, değerli taşlar, mücevherler ve diğer değerli maddeler bulunan ve değeri gönderi ambalajı üzerinde gösterilen gönderiler mutlaka "değer konulmuş" özel hizmeti ile postaya verilir. Gönderi üzerine "Avec Valeur Déclarée" ibaresi ve DTS/SDR cinsinden değeri yazılır.

Yukarıda belirtilenlerin dışında kalan ve ekonomik değeri olan her türlü maddeyi veya eşyayı göndericiler isterse değerli olarak postaya verebilir.

Değer limiti

Yurt dışı gönderilere konulabilecek en fazla değer 653 DTS/SDR(Özel Çekme Hakları) olup ülkelere göre değişiklik gösterebilir.

Söz konusu para birimi IMF'nin sepet bir para birimi olup, belirli oranlarda Amerikan Doları, İngiliz Sterlini, Japon Yeni ve İsviçre Frangının birleşiminden oluşmaktadır. DTS/SDR(Özel Çekme Hakları) Para Birimi Merkez Bankasının günlük kur listesinde yayınlanmaktadır.

Değerli bir gönderinin kaybı halinde konulan değer kadar, hasara uğradığı hallerde hasar oranında PTT A.Ş. sorumluluk üstlenir. Hak sahibine değer tutarı kadar tazminat ödenir.

Özel hizmetler ve limitleri, varış ülkesine göre değişkenlik gösterir.

Kaynak
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti