Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.04.15, 11:27   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21781
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Egosu Yüksek Olanlar

EGOSU YÜKSEK OLANLAR

İnsanın bindiği arabasıyla cebindeki para veya sahip olduğu servetini, kolundaki saatin markası ile kültürünü, evinin veya ofisinin mobilyası ve değeri ile fikri değerini ölçmeye ve tanımaya çalışanlar yanılırlar.

Şekilcilik ile (türban+takke+cübbe+saç sakal+99 lu tesbih) dini mensubiyet ve tam anlamı ile İSLAM’A aidiyet arayanlar yanılırlar.

İnsanlar kıyafetleri ile ağırlanır, fikirleri ile uğurlanırlarmış. Şekilcilik önemli değil desek te, itibar edenlerin nazarında ve günümüzde galiba bir anlamı var gibi.

“Kürk giyenlerin nasıl karşılandığını görüp, ziyafet sofra kapısından alelacele dönüp kürk giyerek gelen ve ye kürküm ye diyen bir ecdadın nesilleriyiz.”

Kürk giyenlerin kürkünün bazen manevi ederi, kürkün pahası ile ölçülmez.

“Şüphesiz yol yürüme ökçe ile iş bitirme akçe ile”
sözünde bir realite vardır. Varlığın seviştirdiği yokluğun dövüştürdüğü de bir vakıa’dır. Tüm ayrılıkların ve boşanmaların büyük bölümünün temelinde ekonomik sebeplerin yattığı bilinmelidir. İmkânlar ölçüsünde kalite ve estetik ve dahi giyim kuşam, bazılarından geri kalmama mantığı, aynı ekolün içinde olanlarla tabir caiz ise sidik yarışı yapanlar bilinmiyor değil.

Giyim kuşam derken ve buna uyarken rüküş yaftası yememek önemli! Yine imkânlar ölçüsünde klâs ve estetik giyim kuşam ile zevkli bir kişilik yansıtmaya çalışmak, kişilik bozukluğu tescilli olanlara paye kazandırır mı? İnsanların bu görünüm içinde zevkle ve gizlice izlenmesini sağlar düşüncesi gerçeği yansıtır mı? Gençliğin marka takıntısı, kendine has modanın takibi bazılarına göre günümüz değerleri, bazılarına göre günümüz hastalığı sayılmaktadır. Bazı hastalıkların tedavisi ise tıp doktorları tarafından yapılamamaktadır.

Bu kadar giyim kuşam ve moda derken asıl değinmek istediğimiz konu, egoları yüksek olan insanların narsist yaşam içinde olmaları, tevazu ve alçak gönüllülükten yoksun, birlikte beraber oldukları, aynı mekânı paylaştıkları, birlikte iş arkadaşlığı yaptıkları herkesi, eşleri dâhil herkesi küçümsemesi, hakarete varan büyüklenme ve kibir içinde olmaları, egoları yüksek olan insanların bazılarında var olan davranış biçimleridir. Egoları yüksek olanlarda birde narsist eğilimler var ise kişiler çekilmez hal alır. Narsistlerle nasıl yaşanır?Narsist kişilik bozukluğu yaşayanlar kendileri bu durumun farkına varmazlar ve genellikle depresyon şikâyetiyle hekime giderler!” Kaldı ki depresyonlar geçici bozuk ruh hali olabilir, ama Narsist eğilimler tedavisi güç kalıcı bir ruhi çöküntüdür.

Egosu yüksek olan kişiler nasıl bir duygu dünyasına sahiptirler? Bu kişiler dünya da kendilerini tek ve biricik olarak görürler?

Narsis’ler ise egosu yüksek olanlardan ayrılır, aslında benzeştikleri çok şeye rağmen farklılık gösterirler. Narsist olanlar çok çalışkan ama rekabetçi, sürekli övgüyle beslenen, eleştirilere karşı aşırı duyarlı olurlar bu kişiler dünyada dost bulamayan insanlardır. Örneklerini toplum önündeki insanlar ve idareci geçinenler içinde görmek mümkündür.

Başkalarına duygudaşlık yapamayan, acımayan, yardımdan nefret eden, karşısındaki kişileri her zaman ezen ve küçük düşüren bu kişileri ve özelliklerini tanımakgerekir. Tanımak için toplum içinde medyatik olanlara güya idareci olanların içinden numune olanlara bakmak yeterlidir.

Uzman ifadelerine ve anlatımlarına göre:

“Kişinin narsisist davranışlar göstermesi hangi sebepler ve bulgular ve davranışlar ile ortaya çıkar?”

Narsisistler övgüyle beslendikleri için, çok çalışırlar. Hayatta başarı kazanma, iyi bir yere gelme ihtimalleri yüksektir. Başarı, kendini beğenmişliklerini iyice besler, böylece yakın çevresiyle ilişkisi iyice bozulur. Parlak bir statüsü olan, ama yalnız bir insan vardır tepelerde bir yerde.. Türkiye’de bu gün böyle olduğu gibi.
Çalışkan olmayan, başarı kazanamayan hasta kişilerin hayatları kötüdür, çünkü çok ihtiyaç duydukları övgüyü bir türlü elde edemezler.

Narsisistler, genellikle narsisist olduklarını fark etmezler; söyleseniz de kabul etmezler; kabul etseler bile kolay kendilerini değiştiremezler.

Narsisistler genellikle göz önünde olacakları meslekleri seçerler. Meslekleri ne olursa olsun, göz önüne çıkmaya, sıyrılmaya, başkalarından üstün olmaya çalışırlar. Tıpkı bu gün Türkiye politikalarına yön vermeye çalışanlar gibi!

Giyim kuşam ego yüksekliğinden girdik, “Narsisistlikten” çıktık.

Ülkenizde, çalıştığınız işyerlerinde egosu yüksek, yukarıda uzmanların anlatımından esinlenerek ifade etmeye çalıştığımız Narsist hastalık belirtisi sergileyen insanlardan uzak durmak gerekir, yardım da bulunarak tedavi almalarını sağlamak gerekir! Türkiye 13 yıldır ne çekiyorsa bu hastalığa duçar olanlardan çekiyor. Bu hastalığa duçar olanlar işyerlerine ve idarecisi olduğu, ticari işletmelere, ülkelerine büyük zararlar verebilirler. Egolarını tatmin uğruna. Örnek görmek isteyenler son 13 yıl içinde Türkiye’de idareci geçinenlere bakması gerekir!

06.04.2015
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.