Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.04.15, 18:32   #1
Ekin
Çiçek Delisi

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1177
Mesajlar: 9,046
Ettiği Teşekkür: 30924
Aldığı Teşekkür: 40783
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Artık Gündelikçiler de Sigortalı Olacak

Artık Gündelikçiler de Sigortalı Olacak

İş güvenliğinde yeni dönem!

Gündelikçiler gündelikçi çalıştıranlar ve çocuk bakanlar için yeni dönem başladı. Artık gündelikçiler de sigortalı olacak. Bunun için sigortaya gitmek de şart değil. Buna benzer birçok değişikliklerinde hayatımızda yer aldığını söyleyen A sınıfı iş güvenliği uzmanı Ümit Sedat Bayram, yasada çalışanlara emeklilik sistemi ile ilgili avantajlar sunulduğunu ve işverenin daha fazla istihdam sağlaması için teşvik yöntemlerinden bahsedildiğin ifade etti. Bayram, “Mesela çok tehlikeli bir işyerinde 3 yıl boyunca hiç iş kazası meydana gelmezse işverene işsizlik fonundan %1’lik teşvik desteği sağlanacak. İstihdamı yakından etkileyecek bu değişimlere göre bundan sonraki süreçte her çalışanın mesleki yeterlilik eğitimi ve buna ait bir de belgesi olması gerekecek. Kısacası kim hangi işi yapıyorsa o işle ilgili bir eğitim ve sonrasında ise bir belge alması gerekecek” dedi. .

Belgesi olmayan çalışamayacak

“Onaylanmasıyla beraber 2016 Nisan ayında gündeme gelmesi beklenen bu yasal zorunlulukla örneğin bir inşaatta çalışacak demir ustası, belgesi olmadan çalışamayacak” diyen Ümit Sedat Bayram konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “1 yıl boyunca en az 3 kez tanınacak bu sınav hakkı ile çalışanlar mesleki anlamdaki yeterliliklerini ispatlamak adına başarılı olmaya çalışacaklar ve belge alacaklardır. Bu belgelerin uluslararası anlamda geçerliliği olacak. Yapılacak bu sınavlara ait ücretler de fondan karşılanacak. İşverenler, çalışanlarının mesleki anlamda yeterlilik belgesine sahip olmasını sağlayacaklar, aksi durumda ise ciddi cezai yaptırımlarla karşılaşacaklar”

Gündelikçilerin mağdur olması engelleniyor!


İş güvenliği için alınan bazı kararların gerekliliğini ifade eden Ümit Sedat Bayram, 1 Nisan itibariyle gündelikçilerin de sigortalanması konusunda hayatımıza yeni düzenlemelerin girdiğini belirterek detayları anlattı: “Aynı ay içinde 10 günden az süre ile gündelikçi çalıştıran ev sahipleri yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı sigorta koluna prim ödeyeceklerve bildirimlerini ay sonuna kadar yapabilecekler. Bir iş kazası yaşanması durumunda gündelikçinin mağdur olmasını engellemek adına bu bildirimin hemen yapılmasında fayda vardır. Detaylar ve ödemelerin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler ise ÇSGB ve SGK’nın resmi internet sayfalarında de yer almaktadır”


Kaynak
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti